NP č.428 > Pošli to dálZachráněné vánoceFilip Malý

První listopadová neděle v Café na půl cesty na pražském Pankráci byla ve znamení i na místní poměry nezvyklé události. Desítky dětí a jejich rodičů přišli na benefiční párty podpořit jednu nejmenovanou romskou rodinu v nesnázích.

První listopadová neděle v Café na půl cesty na pražském Pankráci byla ve znamení i na místní poměry nezvyklé události. Mumraj desítek dětí a jejich rodičů, kteří přišli na benefiční párty podpořit jednu nejmenovanou romskou rodinu v nesnázích, snadno opanoval nevelké prostory tréninkové kavárny a živo bylo i venku v parku. Vyráběli a pouštěli se draci, někteří navařili veganské jídlo, jiní dali k dispozici oblečení po odrostlých dětech, a o příjemnou atmosféru se jako DJ postaral Bonus. Za odpo- ledne, které připravila diy skupina MamaTata volně sdružující (nejen) čerstvé a nadcháze- jící rodiče, se vybralo skoro šest tisíc korun a další tři přidali provozní kavárny, kteří si od kamarádů jako dárek k narozeninám přáli právě příspěvek do solidárního fondu.

 

Předání peněz rodině ze středních Čech, která má v poslední týdnech plné ruce práce se svými čerstvě novorozenými „vícerčaty“, se odehrálo o týden později v rychlosti a bez všech fanfár. Přesto bylo pro obě strany hodně dojemné. Nic netušící a notně za- skočená maminka vzkázala všem obrovské díky. S manželovou výplatou a rodičovskými příspěvky vyjdou jen taktak, a protože nekojí a sunar jde pro tolik dětí do tisíců, začali se pomalu smiřovat, že s pětiletým synem tentokrát neoslaví vánoce. Doufejme, že by to snad mohla být symbolická tečka za jedním zvláštním obdobím pro rodinu, která má, kromě vícenásobného důvodu k radosti, třeba i kvůli anonymním výhrůžkám také spoustu starostí.

 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Umění musí být revoluční / Ondřej Slačálek > NP č.428 > Rozhovor Pro dvě generace dokumentaristů je guru, pro jiné autor dlouhých filmů, které nezapadají do toho, co si člověk běžně představí pod škatulkou „dokument“. S Karlem Vachkem jsme mluvili o překážkách v tvorbě, demokratickém socialismu i o jeho chystaném filmu. číst dále Bylo to za babku / Andrea Novotná > NP č.428 > Pošli to dál Aktivisté hnutí Occupy Wall Street se rozhodli uspořádat sbírku a z jejího výtěžku nakoupit osobní dluhy, které banky prodávají vymáhajícím agenturám. číst dále Vonechlastá / Irvine Welsch > NP č.428 > Fejeton Tuto vánoční povídku napsal skotský spisovatel Irvine Welsh exkluzivně pro vánoční vydání různých streetpaperů po celém světě. Děj příběhu se odehrává v době po románech Trainspotting a Porno a jeho hlavní postavou je nechvalně známý Francis Begbie, kterého ve filmové adaptaci Dannyho Boyla z roku 1996 ztvárnil Robert Carlyle. Irvine Welsh je velvyslancem Mezinárodní sítě streetpaperů INSP, která podporuje 122 časopisů prodávaných potřebnými ve čtyřiceti zemích, včetně Nového Prostoru. Irvine Welsh již dříve označil koncept streetpaperu za „jeden z největších společenských úspěchů posledních dvaceti let“. číst dále Velikáni a zoufalci / Marta Harasimowicz > NP č.428 > Kultura | Divadlo Když se hovory blíží mlčení. číst dále