NP č.407 > Pošli to dálZneužívané penízeAndrea Novotná

Že jsou dotace z Evropské unie v korupčních podmínkách České republiky pro řadu pochybných firem příležitostí tunelovat, odklánět a posílat kapříky, se ví už dlouho. Listopadová zpráva Evropského účetního dvora ale dává porůznu se objevujícím zprávám o zneužívání dotací ještě jiné vyznění.

 

Česká republika je totiž podle evropských auditorů zdaleka nejhorší v kontrole dotací, která je věcí ministerstva financí. Toto ministerstvo přitom přehlíží i chyby, na něž bylo v minulosti upozorněno, a tak se jen těžko věří pouhému šlendriánu. Spíše to působí jako spolupachatelství.

Na ministerstvu financí sedí přísný muž Kalousek. Je z garnitury, kterou k moci vyneslo bití na poplach ve věci státního dluhu. Jako hrozbu se podařilo prodat národu „zneužívání“ sociálních dávek. Mohou za to hlavně Romové a „socky“, dodávalo se. Na ministerstvo práce a sociálních věcí poslal Kalousek své lidi, aby tomuto zneužívání zabránili. Pro jednoho z nich (prvního náměstka Šišku) si nedávno přišla policie a odvedla ho v klepetech. Je obviněný, že peníze na dávky zneužíval sám. Ministr práce a sociálních věcí Drábek se pak pro ostudu raději odporoučel.

Sociální dávky tvoří zlomek prostředků v rozpočtu, systémové rozkrádání je nebezpečnější. Kritika „zneužívání“ se navíc často mýlí v terči: Jak upozorňuje analytik Daniel Hůle z Člověka v tísni, častějším případem zneužívání než lidé na okraji společnosti jsou mladí ze střední třídy, kteří si z podpory v nezaměstnanosti zaplatí „prázdniny“ mezi dvěma džoby. A jak dodává sociolog Ondřej Lánský, o celou pětinu sociálních dávek, na něž existuje nárok, se nikdo nepřihlásí. Ze studu, který je s jejich pobíráním u velké části populace spojen.

Rozebírání státu zevnitř není tolik vidět. O prorostlosti korupčního systému i do těch úřadů, které by měly bdít nad kontrolou, se dozvídáme oklikou a až z Bruselu. Máme přitom tu čest s lidmi, kteří rozhodně nejsou sociálně slabí – a u nichž se zároveň opravdu nemusíme bát, že by jim stud zabránil přihlásit se o nějaké peníze.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Zpátky na místo činu / Kristýna Brokešová, Ondřej Slačálek > NP č.407 > Reportáž Ostravské Přednádraží obletělo v srpnu stránky novin. Někteří Romové vzdorují vystěhování do ubytoven doposud. Místo, které brání a do něhož jsme se opakovaně vraceli, se ale mezitím proměnilo.   číst dále Divadlo jako každodenní chléb / P. Kalandrová, D. Kumermann > NP č.407 > Téma čísla Komunitní divadlo Bread and Puppet oslaví příští rok padesát let své existence. Na farmě v Gloveru v americkém státě Vermont sídlí jeho zakladatel Peter Schumann, který bojuje proti bezpráví ve všech podobách, chodí na pětimetrových chůdách a stále přitahuje mladé umělce z celého světa. Za divadelníky jsme se jeli podívat a zjistit, v čem spočívá kouzlo jejich domácího chleba, proč mají myši zálusk na jejich loutky a jak nesamozřejmá může být středoevropská perspektiva.   číst dále Když žene hlad / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.407 > Téma čísla Co vede lidi ke vzpourám? Důvodů může být hodně, ale pokud není co jíst a ceny potravin jsou vysoké, je to poměrně spolehlivý ukazatel přicházejících nepokojů. Co tedy čekat v situaci, kdy se o jídle mluví jako o nové ropě?   číst dále Příběh bílýho cikána / Andrea Novotná > NP č.407 > Dějiny přítomnosti Za tenhle titulek by mi vynadal, ostatně nejen za něj. Cikáni pro něj byli Romové, maximálně Romáci a myslel, že záchranou pro ně bude jejich verze národního obrození. Sám byl především živel – se spoustou neuvěřitelných nápadů i stejně neuvěřitelných plánů, jak je změnit v realitu.   číst dále