NP č.380 > Pošli to dálZadržená flotilaMarkéta Vinkelhoferová

Na pobřeží pásma Gazy opět nepronikla ani myš.

 

Letos mělo tím směrem vyplout deset lodí nové mírové flotily z různých přístavů ve Středozemním moři s čtyřmi stovkami aktivistů na palubě. Zpochybňují blokádu Gazy, která je podle Mezinárodního soudního dvora nelegální, jako nepřijatelný kolektivní trest civilistů. Jenže jedno plavidlo po druhém se začalo dostávat do problémů. Nebylo to však odhalením nebezpečnosti posádek v podobě pašovaných zbraní či napojení na teroristy. Plavidla byla buď neznámo kým poničena, anebo jim bylo z „bezpečnostních důvodů“ zakázáno vyplout z řeckých přístavů. Finančními problémy zmítaná země tak podlehla diplomatickému nátlaku Izraele a Spojených států. Jedna z lodí, americká Audacity of Hope (Odvaha doufat), před veřejností svůj „nebezpečný“ náklad nikterak neskrývala: tisíce dopisů podpory.

„Plout do Gazy je stejně tak nebezpečné jako klimatická změna,“ prohlásila na tiskové konferenci v Athénách jedna z pasažérek, držitelka Pulitzerovy ceny, spisovatelka Alice Walkerová. Na palubě s ní byla kromě téměř padesáti dalších i Hedy Epsteinová, šestaosmdesátiletá žena přeživší holocaust. Na ostatních lodích hodlali vyplout i zástupci španělského, norského, švýcarského či evropského parlamentu. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman všem vzkázal, že si koledují jen o konfrontaci a krev. Jediná francouzská loď, jíž se nakonec podařilo vyplout, byla ještě v mezinárodních vodách, tentokrát bez obětí či raněných, zadržena izraelskými válečnými plavidly. „Naše snaha tím nekončí, tento rok ani ty následující,“ prohlásil jeden z kapitánů flotily.

 


autor / Markéta Vinkelhoferová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Tulák na vlnách / Alexandr Budka > NP č.380 > Téma čísla Petr pochází z Ostravy a s prošedivělými vlasy a v pestrobarevném oblečení vypadá jako typický veterán květinových dětí. Je dost těžké si představit, že se v něm skrývá protřelý mořský vlk, který brázdil více jak tři roky Atlantik na vlastnoručně vyrobené plachetnici.   číst dále Roztočit a zastrčit! / Jan Stern > NP č.380 > Fejeton Nedávno jsem vám naladil jakési rádio na velmi, ale velmi krátkých vlnách a slyšel jsem tam asi osmdesátkrát předěl, v němž se pravilo zhruba toto: „Hrajem vám super a bez keců!“   číst dále Život na vrakovišti lodí / Tomáš Halda > NP č.380 > Téma čísla Ačkoli byla v posledních dekádách lodní doprava na vzestupu, finanční krize její rozvoj utlumila. Pro mnoho přepravců je dnes výhodnější zbavit se stárnoucích lodí, které nečinně kotví v přístavištích a nepřinášejí jejich majitelům žádné zisky. Jedním z míst, kam vysloužilí obři míří, je i pákistánské Gadáni.   číst dále Křížem krážem s dírou v kapse / Rad Bandit > NP č.380 > Reportáž S výpravou Earthcircuit a jejich cestou kolem světa se čtenáři NP potkali již dvakrát. Poprvé v rozhovoru ve vánočním čísle 365, podruhé v reportáži o jejich cestě přes Sibiř v čísle 377. Jak se cestovatelům dařilo v Kanadě?   číst dále