NP č.380 > Pošli to dálŠumavský masakr motorovou pilouAlexandr Budka

Na Šumavě se opět kácí a připomíná to déjà vu. Tak jako před dvanácti lety se do tamních lesů sjíždějí dobrovolníci, snažící se zabránit kácení v bezzásahových zónách.

 

Před oněmi dvanácti lety jsem byl jedním z nich a mám v živé paměti, jak z Trojmezenského pralesa a Třístoličníku létaly helikoptéry s vysokohorskými smrky, vhodnými k výrobě hudebních nástrojů, přímo na rakouskou stranu. Kácení totiž vždy byl hlavně dobrý byznys, ať už si o jeho vlivu na kůrovce myslíme cokoli. Boj proti němu už začíná připomínat boj proti mandelince v padesátých letech. Nížinné, rychle rostoucí smrky, kterých je na Šumavě bohužel většina, si ale nic jiného, než sežrat kůrovcem nezaslouží. Jediné, co Šumavě opravdu pomůže, je obnova původních smíšených porostů jedle, buku a vysokohorského, pomalu rostoucího smrku. Sázení už ale není zdaleka tak dobrý byznys, a tak se spíše kácí. Nebo loupe na stojato, to je také dobrý kšeft, takže se někdy oloupe i zdravý strom.

Když jsem před dvanácti lety mluvil s místními, měli nás za jurodivé potřeštěnce a zdůrazňovali, že kácet se musí, protože lidé potřebují práci a co dělat na Šumavě jiného než dřevorubce. O to je podivnější, že ti letošní dřevorubci, co pracují v první zóně, jsou z Rumunska. Asi na nich někdo vydělá víc. Místním se zatím slíbí fajnovější práce v turistickém ruchu, který se jistě zvýší, až se konečně Šumava opět zazelená.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Hlídat si svůj dvorek / Silvie Kratochvílová, Alexandr Budka > NP č.341 > Téma čísla Pokud nechcete, aby developeři zastavěli zdravé lesy, a připadá vám divné, že by kousek od historické památky měl stát nevzhledný Lidl, pak je namístě zajímat se o změnu územního plánu celé České republiky. Politika územního rozvoje má být přijata za dva roky.    číst dále Úpadek má i světlé stránky / Michal Špína, Alexandr Budka > NP č.361 > Rozhovor Už od dob Sokratových je známo, že učitelé filozofie kazí mládež. Zdeněk Kratochvíl je jedním z nejvýkonnějších a nejoblíbenějších kazitelů dneška. Bolehav mu zatím nikdo neordinuje a dokonce svou činnost stále ještě vykonává za státní peníze, navzdory všem snahám o "zefektivnění" univerzitního vzdělání.   číst dále Tichý vítr z hor / Tomáš Havlín, Alexandr Budka > NP č.383 > Rozhovor Jaromír Švejdík je na první pohled nenápadný člověk. Ale při bližším ohledání za ním stojí nejen kapela Priessnitz a netrpělivě očekávaný Alois Nebel, ale v jistém smyslu i celý „magický“ Jeseník.   číst dále