NP č.379 > Pošli to dálSvoboda růžových brýlíAlexandr Budka

Událostí počínajícího léta se v Praze stal dočasný návrat růžového tanku v rámci týdne svobody. Ten pořádala ops Opona, prý v připomínce stažení sovětských vojsk z Československa.

 

Ovšem v rámci akce je připomínáno i Bělorusko, KLDR a posílaly se růžové pohlednice na Kubu. Na Václavském náměstí byla výstavka kalendárium totality a po Vltavě na pontonu plul růžový tank doplněný „fakáčem“ trčícím z velitelského poklopu. Vzhledem k načasování byla akce jistě hojně navštívena školní mládeží, nudící se při čekání na vysvědčení. Zde tedy měla příležitost si zase jednou osvěžit oficiální verzi, jak to všechno bylo.

Kritičtější a historicky poučenější jedinec je ale poněkud zmaten. Kdo a co chtěl touto akcí vlastně říci? Dokonale se zde naplňuje, že není jen důležité co se říká, ale také kdo, kdy a jak to říká. Zde k nám promlouvají samotné vládní kruhy, které si platí sobě blízké aktivisty, kteří mají za úkol šířit onu správnou verzi minulosti. Akci zaštítilo ministerstvo zahraničí a obrany, transport tanku zaplatil Vojenský historický ústav a vzhledem k nadměrnosti nákladu vyšel na dvě stě padesát tisíc. Zbytek akce jde z rozpočtu ops Opona, která žije z vládních grantů, podpory velvyslanectví USA a darů spřátelených firem, ale třeba i knihovny Václava Havla. Jestliže v roce 1991 mohlo nespoutané umělecké gesto Davida Černého vzbuzovat jisté sympatie – minimálně souznělo z nespoutaným duchem doby, kdy bylo možné leccos, jeho současné recyklování je za hranicí trapnosti. Už opakovaně bylo připomenuto, že růžový tank nepochází z roku 1968, ale jde o historicky cenný kus, který se skutečně účastnil závěrečných bojů proti fašismu. Míří tedy onen vytrčený prostředník na padlé rudoarmějce? Těžko si představit, že by v podobné roli vystupoval americký Sherman, jenž osvobozoval Plzeň.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Tichý vítr z hor / Tomáš Havlín, Alexandr Budka > NP č.383 > Rozhovor Jaromír Švejdík je na první pohled nenápadný člověk. Ale při bližším ohledání za ním stojí nejen kapela Priessnitz a netrpělivě očekávaný Alois Nebel, ale v jistém smyslu i celý „magický“ Jeseník.   číst dále Úpadek má i světlé stránky / Michal Špína, Alexandr Budka > NP č.361 > Rozhovor Už od dob Sokratových je známo, že učitelé filozofie kazí mládež. Zdeněk Kratochvíl je jedním z nejvýkonnějších a nejoblíbenějších kazitelů dneška. Bolehav mu zatím nikdo neordinuje a dokonce svou činnost stále ještě vykonává za státní peníze, navzdory všem snahám o "zefektivnění" univerzitního vzdělání.   číst dále Vítejte pryč / Andrea Novotná, Alexandr Budka > NP č.360 > Téma čísla Na adresu magistrátu padala v létě obvinění - tentokrát ale ne z finančních machinací. Byla ještě závažnější. Magistrát prý chce vyhnat pražské bedomovce do něčeho, co ze všeho nejvíc připomíná koncentrační tábor. Přehnané tvrzení? Pokud ano, pak jen trochu.   číst dále
celý archiv