NP č.379 > Pošli to dálSvoboda růžových brýlíAlexandr Budka

Událostí počínajícího léta se v Praze stal dočasný návrat růžového tanku v rámci týdne svobody. Ten pořádala ops Opona, prý v připomínce stažení sovětských vojsk z Československa.

 

Ovšem v rámci akce je připomínáno i Bělorusko, KLDR a posílaly se růžové pohlednice na Kubu. Na Václavském náměstí byla výstavka kalendárium totality a po Vltavě na pontonu plul růžový tank doplněný „fakáčem“ trčícím z velitelského poklopu. Vzhledem k načasování byla akce jistě hojně navštívena školní mládeží, nudící se při čekání na vysvědčení. Zde tedy měla příležitost si zase jednou osvěžit oficiální verzi, jak to všechno bylo.

Kritičtější a historicky poučenější jedinec je ale poněkud zmaten. Kdo a co chtěl touto akcí vlastně říci? Dokonale se zde naplňuje, že není jen důležité co se říká, ale také kdo, kdy a jak to říká. Zde k nám promlouvají samotné vládní kruhy, které si platí sobě blízké aktivisty, kteří mají za úkol šířit onu správnou verzi minulosti. Akci zaštítilo ministerstvo zahraničí a obrany, transport tanku zaplatil Vojenský historický ústav a vzhledem k nadměrnosti nákladu vyšel na dvě stě padesát tisíc. Zbytek akce jde z rozpočtu ops Opona, která žije z vládních grantů, podpory velvyslanectví USA a darů spřátelených firem, ale třeba i knihovny Václava Havla. Jestliže v roce 1991 mohlo nespoutané umělecké gesto Davida Černého vzbuzovat jisté sympatie – minimálně souznělo z nespoutaným duchem doby, kdy bylo možné leccos, jeho současné recyklování je za hranicí trapnosti. Už opakovaně bylo připomenuto, že růžový tank nepochází z roku 1968, ale jde o historicky cenný kus, který se skutečně účastnil závěrečných bojů proti fašismu. Míří tedy onen vytrčený prostředník na padlé rudoarmějce? Těžko si představit, že by v podobné roli vystupoval americký Sherman, jenž osvobozoval Plzeň.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Hlídat si svůj dvorek / Silvie Kratochvílová, Alexandr Budka > NP č.341 > Téma čísla Pokud nechcete, aby developeři zastavěli zdravé lesy, a připadá vám divné, že by kousek od historické památky měl stát nevzhledný Lidl, pak je namístě zajímat se o změnu územního plánu celé České republiky. Politika územního rozvoje má být přijata za dva roky.    číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Tichý vítr z hor / Tomáš Havlín, Alexandr Budka > NP č.383 > Rozhovor Jaromír Švejdík je na první pohled nenápadný člověk. Ale při bližším ohledání za ním stojí nejen kapela Priessnitz a netrpělivě očekávaný Alois Nebel, ale v jistém smyslu i celý „magický“ Jeseník.   číst dále Úpadek má i světlé stránky / Michal Špína, Alexandr Budka > NP č.361 > Rozhovor Už od dob Sokratových je známo, že učitelé filozofie kazí mládež. Zdeněk Kratochvíl je jedním z nejvýkonnějších a nejoblíbenějších kazitelů dneška. Bolehav mu zatím nikdo neordinuje a dokonce svou činnost stále ještě vykonává za státní peníze, navzdory všem snahám o "zefektivnění" univerzitního vzdělání.   číst dále