NP č.378 > Pošli to dálŠtvanice na nádražíAlexandr Budka

O budoucnosti Masarykova nádraží se diskutuje už dlouho. Kolem celé záležitosti se vrší mnoho podivností, prodej pozemků a jejich budoucí využití vzbuzuje spíše obavy než radostná očekávání.

 

Ve hře byla i úplná likvidace či přesunutí pod zem tohoto nejstaršího a ovšem památkově chráněného, hlavně ale stále dopravně důležitého nádraží. V budově Fakulty architektury v pražských Dejvicích je výstava architektonických studií s názvem Budoucnost území kolem Masarykova nádraží. Společnost Masaryk Station Development zde vystavuje nápady sedmi architektonických studií, jak proměnit „nevyužitý prostor“ v „nové pulsující městské centrum“. Návrhy jsou ozdobeny slavnými jmény autorů, slibujícími kvalitu. Pochybnosti však zůstávají. Mnozí architekti těžko znají lokalitu odjinud než z internetu a na návrzích je to vidět. Rovněž slib developera, že zachová dopravní funkci i plánované železniční muzeum, není příliš důvěryhodný. To, co se po „revitalizaci“ stalo s nedalekým Hlavním nádražím, které je nyní spíše nákupním než dopravním centrem, rozhodně neuklidňuje. A osud právě bouraného štvanického stadionu je více než výmluvným příkladem, jak v Praze vypadá ochrana historického dědictví.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Dějiny jednoho domu / Tomáš Havlín > NP č.378 > Dějiny přítomnosti Než upadl do stádia klinické smrti, nabídl mi zkušenost života v komunitě. Jako centrum spolkového dění ovšem sloužil už dávno. O kom je řeč? O Dělnickém domu na Spolkové, slavném brněnském „téhácéčku“.   číst dále Tahle země není pro měkký / Stanislav Beránek > NP č.378 > Referát Korupce je strašidlo obcházející současností. Do honu na toto strašidlo se zapojily všechny postavy politického představení - John i Nečas, Bárta i wannabe rebel Rampula. Pokud se nepokusíme popsat vztah korupce a společnosti, hrozí, že se neustálým opakováním stane prázdným pojmem. Něco jako „boj za mír“ svého času.   číst dále Násilím proti diktatuře / Bob Kuřík > NP č.378 > Rozhovor Mohlo zabití jednoho tyrana osvobodit miliony? I na tuto otázku odpovídal třiaosmdesátiletý veterán hnutí odporu proti kubánskému diktátoru Batistovi a španělskému diktátoru Frankovi Octavio Alberola. Na jeho příběh jsme se zeptali na festivalu Mayday, který v Praze 1. května pořádali mladí antifašisté.   číst dále Systém dvou tříd / Filip Malý > NP č.378 > Pošli to dál Zatímco Česko se spolu s dalšími sedmi státy stalo definitivně součástí Schengenského prostoru letos v květnu, Bulharsko a Rumunsko zůstalo zeměmi druhé kategorie. Nyní se zdá, že na déle, než se původně očekávalo.   číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů