NP č.357 > Pošli to dálPřejít Jordán?Alexandr Budka

První deziluze z posvátné řeky mě postihla, když jsem zjistil, že se velikostí ve skutečnosti jedná spíš o potok. A teď přichází zpráva, že je už navíc tak znečištěn, že v něm není možné provozovat oblíbené křty, kvůli kterým ročně přijíždí kolem sto tisíce poutníků.

 

Na Blízkém východě je vody málo a tak u ústí do Mrtvého moře povážlivě narůstá poměr splašků a hnojiv z okolních polí. Na situaci upozornili izraelští Přátelé Země a nepotěšili tak Ministerstvo turismu, které do zvelebení místa Ježíšova křtu Janem Křtitelem notně investovalo. Místo je navíc zvláštní vojenskou oblastí, dosažitelnou jen s povolením. Viníkem je prý hlavně město Jericho pod palestinskou správou. A tak zatímco sousední Jordánsko poutníky nijak neomezuje, Izrael jim místo toho nabízí návštěvu horního toku na severu. Voda je tam prý čistá a navíc poblíž nejsou žádná palestinská území.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Kdo nesmí volit? / Maroš Matiaško > NP č.357 > Referát V České republice žije přes dvacet pět tisíc lidí, které soud zbavil způsobilosti k právním úkonům. Jejich počet rok od roku narůstá.   číst dále Alexandr Hackenschmied. S experimentem pro Oskara / Petr Procházka > NP č.357 > Dějiny přítomnosti Jméno Hackeschmied vždy znamenalo příliv formální progresivity a pečeť umělecké kvality. Ačkoli oficiálněstál mnohdy spíše v pozadí řady projektů, jeho osobní přínos v nich zůstává neocenitelný, a zároveň nedoceněný. Se svými více než šedesáti realizovanými díly se stal jednou z klíčových osobností světové filmové a fotografické moderny.   číst dále Sado-maso v obchoďáku / Jan Stern > NP č.357 > Fejeton Muži jsou nešťastné bytosti. Pronásledované a štvané. Na každém rohu na ně číhá záludná past, kterou na ně kdosi nastražil. Jednou z nejsprostějších, nejohavnějších a nejnebezpečnějších jsou zkušební kabinky.   číst dále Umyté nádobí za pokácenou soušku / Alexandr Budka, Olivie Brabcová > NP č.357 > Téma čísla Mohou v moři peněžní směny existovat ostrůvky směnného obchodu a nepředstavovat pouhou obdobu vykopávek? Nejde o rejdiště potrhlých bláznů nebo naopak prohnaných podvodníků vyhýbajících se placení daní? A kolik hodin angličtiny koupíte za žaludy?   číst dále