Zatímco Eichlerovi policisté „pouze“ vulgárně vyhrožovali, když se dožadoval telefonického kontaktu s rodinou, na který má ze zákona nárok („Telefon chceš? Do držky dostaneš!“), fotograf Lidových novin Viktor Chlad dopadl o poznání hůř.
Policista, kterého při čekání na zásah proti polským fanouškům na Letné rozzlobilo, že ho Chlad vyfotil, na něj vzápětí najel dodávkou a zlomil mu přitom nohu. Jeho kolega pak do něj se slovy „uhni, ty hovado“ ještě strčil. Fotograf si navíc stěžoval, že mu nikdo z mnoha kolem se pohybujících policistů v tu chvíli nepomohl – všichni dělali jakoby se nic nestalo. Celý scéna se přitom odehrál v jedné z klidných bočních ulic, kde policejní auta pouze parkovala.
Nic z toho už asi českou, vůči často mnohem horšímu chování policie otrlou, veřejnost nezarazí. Nepřekvapí už asi bohužel ani to, že poté, co policista fotografa seřval a perlustroval, absurdně hájil své počínání tím, že dotyčný muž nebyl jako novinář oficiálně a viditelně označen a že si myslel, že „je to nějaký jouda“ („joudu“ tedy dle této logiky na rozdíl od novináře mrzačit lze).
O pomyslnou třešničku na dortu celého incidentu se nakonec postarala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Ta celou událost pro Lidové noviny komentovala s tím, že v momentě, kdy jsou „konkrétní opatření, tak jako zde, vyhodnocena jako vysoce riziková, je veřejnost informována a je věcí každého občana, jak přistoupí k ochraně vlastního života a zdraví“. Nepřímo tak formulovala to, čemu se oba nejvýznamnější české listy začaly výrazněji věnovat až ve chvíli, kdy došlo na „jejich“ lidi a i pak bohužel především v souvislosti s nimi – totiž, že v místě, kde zasahuje česká policie není pro občany zdaleka bezpečno (bez ohledu na to, zda se proti něčemu provinili). Potvrdila tak zkušenost, kterou před oběma novináři učinili mnozí jiní.
Výrok policejní mluvčí nevěští nic dobrého ani pro budoucnost. Třeba pro fotbalové fanoušky – ti by měli být na pozoru nejen před agresivními rowdies, ale i před těmi, kdo je mají chránit. A co teprve ti, kteří svůj aktivismus spojují s demonstracemi a veřejnými shromážděními? Je opravdu třeba počítat s tím, že účastníci demonstrace už jenom tím, že na akci asistuje policie (jako byla třeba ta proti pochodu neonacistů židovským městem) automaticky riskují zdraví či dokonce život?