NP č.339 > Pošli to dálKyrill poslední záchranyMartina Křížková

Jednou z nejvíce diskutovaných událostí posledních dnů je podpis prezidenta Klause pod Lisabonskou smlouvou. Nebo spíše jeho neexistence.

Evropa s rozpaky čeká. V zemi, která je aktuálně oblepena reklamními plakáty na vypsané a zase zrušené a znova odsunuté volby, není zatím ale vidět s kroky hlavy státu větší netrpělivost. Přesto je cítit určitý neklid a nejistota. Podaná stížnost k Ústavnímu soudu, druhá podaná stížnost, sudetští Němci. Vše v režii jednoho muže. Kde to asi skončí? Neví se navíc, zda jde jen o extempore, na které se za pár let tiše zapomene nebo Klausova akce bude mít vliv ještě na život našich dětí.V této situaci mne alespoň trochu uklidňuje předpověď počasí. Před dvěma lety vyšel v nejmenovaném respektovaném časopise rozhovor s nejmenovanou šamankou. Redaktor, který s ní rozhovor dělal, se od ní snažil získat nějaký důkaz, že její umění skutečně funguje. Odpověděla mu, že stačil jeden silný vítr a byla vláda. Myslela tím nápadnou časovou shodu mezi několikaměsíčním neplodným pokusem sestavit vládu pod vedením Mirka Topolánka a náhlým a již nečekaným úspěchem v tomto počínání, jež se kryl s příchodem orkánu Kyrill. Metereologové věří, že během následujících týdnů přejde přes naše území brázda nízkého tlaku vzduchu od východu (což znamená sněžení), frontální systém od západu (návětrný efekt, ostrý vítr a bouřky). A co zní ale opravdu nadějně: jsou tu i náznaky tlakové výše nad jihem Evropy a tlakové níže nad Skandinávií, stejně jako tomu bylo, když přišel Kyrill. Snad to přežijeme a na prezidenta to bude stačit.

 


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Vraždy ve jménu druhotných ctností / Andrea Novotná > NP č.339 > Rozhovor Neonacistické zločiny, jako byl útok zápalnou lahví na romskou rodinu ve Vítkově, vyvolávají morální odsouzení a snahu o co nejpřísnější potrestání viníků. Nebylo tomu tak vždy. Anarchista Jakub Polák se v kauzách rasistických vražd angažoval především v devadesátých letech a poukázal na tendenci je bagatelizovat. Ohlédnutí za jeho případy vyvolává otázky: možná, že kdyby byla reakce společnosti od počátku důslednější, nemuselo k tolika zločinům k nenávisti dojít.   číst dále Teroristé mezi námi / Jan Stern > NP č.339 > Fejeton Milí spolutrpící, drahé tyranky, už jste si asi povšimli, že jsem specialistou na otázky mezilidských vztahů. Pravda, neznám tolik gynekologických vtipů jako Radim Uzel, nemívám tolik vyhraněných názorů na psychické rozpoložení celebrit jako MUDr. Cimický a nemám ani tak roztomilé jméno jako dr. Šmolka. Ale to mně nemůže zabránit, abych dnes nepromluvil o vážném společenském problému, jímž je týrání mužů. číst dále Zdokumentovaný svět / Jaroslav Fiala > NP č.339 > Téma čísla Účelem dokumentu je prý zaznamenat skutečnost. Produkce a spotřeba těchto záznamů však přináší do myslí lidí i prázdnotu. Co když nemají na vybranou a musí dokument pouze přijímat? V takovém případě vytváří záznam skutečnosti prostředí, ze kterého lze jen obtížně uniknout.    číst dále Zpěvákem ve světě bez boha / Karel Veselý > NP č.339 > Kultura | Hudba David Sylvian dávno odhodil svoji popovou minulost a svoji sólovou dráhou prochází jako hledač nových hudebních cest. aktuální album Manafon je plný kryptických textů, elektronických improvizací a hlavně jeho uhrančivého hlasu.     číst dále