NP č.460 > Pošli to dálEkologie podle FrantiškaJakub Horňáček

Od začátku svého pontifikátu tepe papež František do kapitalismu a zbožštění peněz. Po encyklice Evangelii gaudium, v níž se v některých pasážích pouští do horlivé kritiky peněžní ekonomie měnící lidi ve zboží, si tak pontifex vzal na paškál otázku životního prostředí. V novém textu Laudato si‘ papež pléduje za integrální ekologii, která by měla mít za cíl nejen ochranu přírody, ale také zlepšení životní a sociální situace těch, na které ekologické problémy dopadají nejcitlivěji. Papež také nepřímo varuje před takovou ekologií, která si myslí, že se problémy životního prostředí dají vyřešit pouhým rozvojem nových technologií. „Byla by to stejná iluze jako si myslet, že sociální nerovnosti budou vyřešeny volným trhem,“ varuje vatikánský vládce.

V analýzách textu, které proběhly médii, však poněkud zapadá, že celá encyklika je sepsaná s ohledem na ochranu „řádu Stvořeného“. Proto se mezi kritizovanými praktikami nachází vedle geneticky modifikované kukuřice třeba také institut náhradního mateřství, který je sice možná sporný eticky, ale jen stěží může být vnímán jako ekologický problém. A jak papež vysvětlil jinde a jindy, do ochrany tohoto božího řádu spadá i boj proti „genderovým teoriím“ a všemu tomu, co zpochybňuje pevné vymezení svazku mezi mužem i ženou. Je sice možné, že papež je nejlevicovějším státníkem dneška, jak podotýkají někteří zahraniční komentátoři. Nedodávají však, že hlavně kvůli bídě ostatních než díky lesku vatikánského vladaře.


autor / Jakub Horňáček VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Údery otevřenou dlaní / Jan Stern > NP č.460 > Fejeton Existují teorie pravící, že východní bojová umění vznikla tak, že Číňané zkopírovali chvaty vojáků armády Alexandra Velikého při jeho východním tažení. Jenže zatímco Sašovi hošani v boji muže proti muži protivníka prostě flákli nebo kopli, východní lid přiváděl drobnými úpravami dalších a dalších kopií původního originálu bojové chvaty k dokonalosti a takto vzniklo karate, kung-fu, judo a já nevím, jak se ještě všechno to vznešené bitkaření jmenuje. Východní lidy jsou zkrátka v kopírování mistři. číst dále Každý by měl dostat šanci / Tomáš Havlín > NP č.460 > Uličníci „Z ulice jsem si odnesl vztah k lidem, který už ze mě asi nikdo nevykoření,“ říká Zdeněk Vedra, prodejce Nového Prostoru z ulice Celní v Brně. číst dále Střípky z dějin české emigrace / Andrea Novotná > NP č.460 > Téma čísla Z Česka v minulosti neodcházeli jen inženýři, jak nám dnes sugeruje jedna politička, když zdůvodňuje, proč není na místě cítit solidaritu s dnešními uprchlíky. Jsme národem emigrantů? A co se můžeme dozvědět z těch kapitol českých dějin, které se neodehrávaly v českých zemích? číst dále Deník z roku nula / Michaela Horynová > NP č.460 > Kultura | Literatura Autor novodobého Forresta Gumpa zůstal věrný „ostrovanské“ ironii. číst dále