NP č.369 > Pošli to dálKonec doby televizníAlexandr Budka

TV nemám už hodně let. Přesto mi není lhostejné, zda existuje, a už vůbec ne, jak vypadá. I my, co dáváme přednost jiné zábavě a zdroji informací, jsme totiž tak trochu jejími zajatci.

 

Silně ovlivňuje společnost, ve které žijeme, vytváří předporozumění, s kterým lidé okolo nás přistupují ke světu. Formuje všeobecné kulturní povědomí. A také je důležitým indikátorem, občas je zajímavé podívat se, jak televize přežvýká významné fenomény doby, jak podle ní vypadají mezilidské vztahy a realita, která nás obklopuje. Zajímavým materiálem v tomto ohledu jsou zejména seriály. Ať si o jejich kvalitě myslíme cokoli, tak či onak vycházejí z naší každodennosti, odrážejí problémy, které zná každý, a v neposlední řadě dávají chleba českým hercům, kteří se pak mohou věnovat divadlu. A o toto, byť notně pokřivené, ale přeci jen zrcadlo, zdá se přicházíme. Nova totiž nasadila s překvapivým úspěchem v hlavním vysílacím čase nikoli nový seriál z vlastní produkce, ale pokleslou mýdlovou operu z Turecka. Kéž by za jejím úspěchem stál alespoň zájem o jinou kulturu, jako je tomu u festivalů bollywoodských filmů, ovšem to by byl naivní předpoklad. Vysmívané telenovely venezuelské nebo jiné podobně exotické provenience sice nejsou nic nového, ale dosud jim bylo vyhrazeno neatraktivní dopoledne. Kvůli proslulé Esmeraldě se v leckteré vsi posouvaly i začátky mší! Tehdy to však bylo přičítáno novosti fenoménu, určenému specifickému publiku postarších dam. Nyní je tu zpět a pro všechny. Zdá se, že naše stanice už definitivně rezignovaly na snahu držet krok s vývojem ve světě a jakkoli reflektovat společnost, ve které působí. Dosud jsme byli zvyklí, že trendy ze světových center k nám sice s mnohaletým zpožděním, ale přeci jen doputovaly. Teď jsme definitivně v roli odlehlé gubernie, kam už nezabloudí ani odlesky z metropolí. Propast mezi elitou, která si stahuje a titulkuje aktuální seriály z vyspělého zahraniční, a plebsem, odkázaným na televizí šířený odpad z rozvojového světa, se opět rozevřela o něco více. Tolik vzývaná a podporovaná digitalizace televizního vysílání kvalitativní změnu nepřinesla. Mluvilo se o vzniku nových televizí, decentralizaci a rozšíření nabídky, větší interaktivnosti. Místo toho se opakuje scénář známý už z USA – více kanálů nepřineslo žádný kvalitnější program. Nové kanály navíc spíše živoří nebo přímo zanikají, jako nedávno TV Z1. Teprve budoucnost ukáže, dají-li lidé přednost kreativnějším činnostem, nebo budou dál pasivně konzumovat televizní program, hloupější než kdy dříve.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Úpadek má i světlé stránky / Michal Špína, Alexandr Budka > NP č.361 > Rozhovor Už od dob Sokratových je známo, že učitelé filozofie kazí mládež. Zdeněk Kratochvíl je jedním z nejvýkonnějších a nejoblíbenějších kazitelů dneška. Bolehav mu zatím nikdo neordinuje a dokonce svou činnost stále ještě vykonává za státní peníze, navzdory všem snahám o "zefektivnění" univerzitního vzdělání.   číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Hlídat si svůj dvorek / Silvie Kratochvílová, Alexandr Budka > NP č.341 > Téma čísla Pokud nechcete, aby developeři zastavěli zdravé lesy, a připadá vám divné, že by kousek od historické památky měl stát nevzhledný Lidl, pak je namístě zajímat se o změnu územního plánu celé České republiky. Politika územního rozvoje má být přijata za dva roky.    číst dále Vítejte pryč / Andrea Novotná, Alexandr Budka > NP č.360 > Téma čísla Na adresu magistrátu padala v létě obvinění - tentokrát ale ne z finančních machinací. Byla ještě závažnější. Magistrát prý chce vyhnat pražské bedomovce do něčeho, co ze všeho nejvíc připomíná koncentrační tábor. Přehnané tvrzení? Pokud ano, pak jen trochu.   číst dále
celý archiv