NP č.331 > Pošli to dálSanitka jen pro pěstěnéAlexandr Budka

Už si pomalu zvykáme, že zdravotní péče u nás není pro každého. Že občas zemře bez pomoci nějaký bezdomovec nedisponující zdravotním pojištěním, může zarazit už jen od reality odtržené humanisty, kteří nechtějí pochopit, jak se svět točí.

Nedávná tragédie v Brně však posunula hranice nemožného zase o kousek dál. Na banální zánět středního ucha tam zemřel mladý, zde usazený Němec, který pracoval a platil si pojištění. Naneštěstí měl ovšem dready a bydlel v Kamenné kolonii, svérázné čtvrti starých dělnických domečků, proslulé svým bohémským obyvatelstvem. Do takových míst a pro takové lidi se zřejmě nevyplatí posílat sanitky, takže operátor sousedům místo toho doporučil, ať pacientovi dají Paralen nebo ho pošlou na pohotovost. Ten už se však tou dobou nemohl hýbat a blouznil ve vysokých horečkách. Když k tomu další den ještě opuchnul, sousedé se opět začali dožadovat příjezdu záchranné služby. A ani tentokrát nepochodili. Auto nakonec přijelo; obyčejné, určené k převozu pacientů a hodinu poté, co Stefan Schoedel zemřel. Lékařka, která dorazila s policií, před sousedy prohlásila, že to byl jen „nějaký feťák“. A záchranka nepochybila, horečka prý není důvod k výjezdu. Vskutku názorný příklad stejné dostupnosti poskytovaných služeb pro všechny pojištěnce, jednoho ze základních zákonných principů zdravotní péče u nás. Vzkaz pojištěncům je tedy jasný. Kdo chce být napříště ošetřen, nesmí se pokoušet přivolat sanitku v pochybné čtvrti, navíc ještě pomocí souseda s ukrajinským přízvukem. Velmi se doporučuje pěstěný vzhled, účes a přiměřeně drahý oblek, aby bylo zřejmé, že jste platnými členy společnosti a zasluhujete léčbu.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Úpadek má i světlé stránky / Michal Špína, Alexandr Budka > NP č.361 > Rozhovor Už od dob Sokratových je známo, že učitelé filozofie kazí mládež. Zdeněk Kratochvíl je jedním z nejvýkonnějších a nejoblíbenějších kazitelů dneška. Bolehav mu zatím nikdo neordinuje a dokonce svou činnost stále ještě vykonává za státní peníze, navzdory všem snahám o "zefektivnění" univerzitního vzdělání.   číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Hlídat si svůj dvorek / Silvie Kratochvílová, Alexandr Budka > NP č.341 > Téma čísla Pokud nechcete, aby developeři zastavěli zdravé lesy, a připadá vám divné, že by kousek od historické památky měl stát nevzhledný Lidl, pak je namístě zajímat se o změnu územního plánu celé České republiky. Politika územního rozvoje má být přijata za dva roky.    číst dále Kouzelníci mezi námi / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.383 > Téma čísla Šluknovsko se bouří. V kraji, kde chybí perspektiva pro všechny, se na dřeň obnažily problémy, které se přehlíží již dlouho.   číst dále