NP č.329 > Pošli to dálCo všechno se nestaloMartina Křížková

Někdo v polovině dubna v noci zapálil dům ve Vítkově, kde spala devítičlenná romská rodina s malými dětmi. Dva dospělí a jedna malá holčička s popáleninami na většině těla byli hospitalizováni. Útok nebyl náhodný, žháři do domu hodili hned tři zápalné lahve s benzínem. Policie nevylučuje, že motivem činu byl holý rasismus.

Pak se stalo toto: město nabídlo zbytku rodiny zcela nevyhovující ubytovnu o dvou místnostech se slovy, že pokud se jim nezdá, mohou jít k příbuzným. Zároveň zorganizovalo sbírku na jejich nové bydlení, která i díky medializaci případu začala rychle fungovat. Rodina díky tomu přišla o část příspěvků od státu. Probudila se policie a do vězeňské nemocnice byl převezen i popálený otec rodiny. Vyhýbal se nástupu trestu za malý přestupek. Čeká na prezidentskou milost.

A co se nestalo: městem neprošla ani jedna demonstrace obyvatel Vítkova, kteří by odsoudili byť jen možnost rasistického útoku na své spoluobčany a vyjádřili jim solidaritu. Na místo neštěstí nepřijel ani prezident, ani premiér, ani ministr vnitra, aby podpořili oběti a připomněli, že podobné věci se v normálních zemích netolerují a že dokud povládnou oni, nemusí se nikdo z nás bát usínat. Ministryně zdravotnictví nenabídla okamžitě obětem školeného psychologa a žádný z úřadů tohoto státu nesáhl do rozpočtových rezerv a neposlal příslušný obnos postižené rodině, ať si za to pořídí nové bydlení. Žádná z firem, které dávají jinak své logo téměř na cokoliv, nechce tiše či veřejně přispět na nová okna. A nikdo z novinářů si případ nevzal za „svou“ kauzu. Nehledě na chybějící projevy emocí, zapálené svíčky, nekonečné vzkazy podpory a jiná stejně důležitá symbolická gesta.

Nelze vždy zabránit tomu, aby se podobné tragédie staly, ale lze zabránit tomu, aby se opakovaly.


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Zapomeňte na rok 1968 - S Danielem Cohn-Benditem o minulosti, evropských vyhlídkách a českých zelených / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.329 > Rozhovor Během studentských bouří ve francii v roce 1968 si Daniel Cohn-Bendit vysloužil přezdívku „Rudý Danny“. Od té doby ale uplynulo moře času a dnes sedí v evropském parlamentu za zelené. Přivolává ekologickou revoluci a obává se, aby lidé v časech krize Nespadli do náruče ultrapravice.    číst dále Pravidla chudoby / Alexandr Budka, Jakub Šlajs > NP č.329 > Téma čísla Krize sociálního státu prý vězí v jeho finanční náročnosti. Málokdo se přitom ptá, jestli se daří naplňovat jeho základní cíl, tedy odstraňovat nebo alespoň zmírňovat hudobu. jakoby nám stačilo, že u nás nikdo neumírá hlady.   číst dále Bludné kruhy cizokrajné samoty / Jitka Kolářová > NP č.329 > Ženská stránka Vietnamka ve večerce, uklízečka z ukrajiny, ruska na pokladně v hypermarketu. Žen cizinek je u nás stále víc a ne vždy se tu setkávají s otevřenou náručí. Kromě překážek, které jim staví do cesty zákony, jim život komplikuje jazyková bariéra i bariéry lidských předsudků. navíc řeší specifické problémy spojené s jejich ženskou rolí.   číst dále Lepší než slunečný den... / Karel Veselý > NP č.329 > Kultura | Hudba Moimir Papalescu a Tonya Graves jsou the Stylists a na albu Passion is a Fashion stvořili sebevědomou poctu taneční hudbě sedmdesátých let.   číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů