NP č.458 > Pošli to dálOtázky nad „otcem vlasti“Andrea Novotná

Kulaté výročí narození Karla IV. je sice až za rok, jedná se ale o událost natolik významnou, že se její oslavy připravují s dvouletým předstihem. Politici, arcibiskup, rektor, ředitelé veřejnoprávních médií – zkrátka honorace na nejvyšší úrovni sedí už rok v „Národní komisi“, která má oslavy koordinovat. Aby také ne – bude se přece slavit „otec vlasti“ a „největší Čech“, kterým se středověký panovník stal před časem v televizní anketě poté, co byly jako neplatné vyřazeny hlasy pro Járu da Cimrmana.

Pokud organizátoři oslav studovali pravidla virálního marketingu a chtěli, aby se o nich mluvilo, podařil se jim husarský kousek. Pražský radní pro kulturu Jan Wolf totiž zadal hymnu k oslavám Danu Landovi – a strhla se, jak se dalo čekat, pořádná mela. Spolek studentů historie protestoval proti tomu, aby tón oslav určoval bývalý frontman rasistické kapely. Vznikla mediální bublina, v níž se blýskl patrně nejvýše postavený Landův fanoušek (a osobní přítel), ministr kultury Daniel Herman, který nám vysvětlil, že rasistický Orlík byl vlastně projevem odporu proti komunismu. S takto osvíceným ministrem si můžeme být hned jisti, že je kultura v dobrých rukou…

Spor o hymnu pochybného autora ale podtrhuje, že čím se oslavy připravují bombastičtěji, tím jsou rozpačitější. Univerzita Karlova například plánuje sezvat příslušníky evropských šlechtických rodů, které jsou spojeny s Karlem IV. Skutečně by dnešní univerzita měla nostalgicky připomínat časy a poměry, kdy to nejdůležitější bylo, komu se narodíte a zda s „modrou krví“, či jako prostí lidé? Patří do demokratické společnosti vyjadřovat někomu úctu pouze na základě toho, do jaké patří rodiny?

Čím k nám vlastně mluví Karel IV.? Tím, že hodně stavěl? Představuje společnost zcela jinou, než je ta naše, s odlišnými hodnotami. Proč si ho tedy vlastně přivlastňovat jako nějaký obrázek patrona? Když někteří diskutéři připomínají, že „největší Čech“ dal souhlas ke krvavému protižidovskému pogromu v Norimberku, odpovídají jim jiní, že je to „ahistorické“ připomínat. Není ale stejně ahistorické hlásit se k jeho činům a stavbám? Čím k nám ale tedy Karel IV. mluví, když z dnešního hlediska prý nemůžeme posoudit jeho činy?

Liší se skutečně tak podstatně „vymyšlený“ Jára Cimrman od „skutečného“ Karla IV., anebo je mýtus, který středověkého panovníka obklopuje, smyšlený podobně, jako mýtus Járy Cimrmana? Nevím, ale Cimrman je mi o dost sympatičtější.


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Jazz s přívlastkem epický / Karel Veselý > NP č.458 > Kultura | Hudba Kalifornský tenorsaxofonista Kamasi Washington zve s albem The Epic na výpravu do minulosti, současnosti i budoucnosti jazzu. číst dále Peklie, peklíčko / Jan Stern > NP č.458 > Fejeton Já jako fejetonista nejsem k ničemu zavázán. Na rozdíl od svých kolegů nejsem povinen zaznamenávat podstatné rysy epochy. Když chci, můžu psát klidně o beďarech. A můj pravidelný čtenář ví, že chci nezřídka. Leč občas se v epoše utrhne cosi tak podstatného, občas mineme tak epochální civilizační milník, že mi to nedá a začnu se hnípat v něm, namísto v pupíncích. A dnes je právě ta chvíle. Nemohu totiž nezaznamenat, že do našeho světa sestoupilo takřečené selfie, neboli selfíčko. číst dále Na koho se slovo nedostane / Ondřej Slačálek > NP č.458 > Pošli to dál Tak prý bude v České televizi debata o chudobě. Žádný Kotel s ukřičenou moderátorkou a chaotickým publikem. Ale sám seriózní Václav Moravec ve svém novém pořadu Fokus, pořádně a ze všech stran, navíc ve spolupráci se spolkem Nový Prostor a jeho prodejci. Ha, říkali jsme si, konečně by mohl z televize zaznít hlas lidí na okraji. Těšili jsme se. číst dále Zvoní včelám hrana? / Tomáš Malík > NP č.458 > Téma čísla Zapomeňte na smetí z vesmíru hrozící kolizí s matičkou Zemí a její následné zahalení do prachových mračen na dlouhá tisíciletí. Zapomeňte na zemětřesení trhající planetu na kusy, tsunami i supervulkány. Budou lidskou Nemesis droboučké včely? číst dále

Nejčtenější články autora

Naše dnešní revoluce / Tomáš Havlín, Andrea Novotná > NP č.371 > Téma čísla Po revoluci v listopadu 89 jsme už žádnou další nečekali. Dějiny přece už skončily, říkalo se. Dvacet let poté jsme svědky další mobilizace - tahle revoluce je ovšem konzervativní. Představujeme některé její projevy.   číst dále Vzpomínky k použití / Andrea Novotná > NP č.463 > Pošli to dál Prezident Zeman oznámil, že jako jediná hlava státu ze zemí Evropské unie pojede do Číny a zúčastní se slavnostní přehlídky k výročí konce druhé světové války v Asii. Při zdůvodňování cesty se blýskl svými znalostmi dějepisu a připomenul, že naše svoboda nebyla vykoupena miliony mrtvých pouze na západní a východní frontě, ale že lidé umírali v boji s fašismem (tentokrát japonským) také v oblasti, kterou jsme si zvykli označovat jako Dálný východ. číst dále Vítejte ve válce nového typu / Jaroslav Fiala, Andrea Novotná > NP č.351 > Téma čísla „Dochází ke ztrátám na životech, takže v této fázi hry není čas na lehkovážnost," řekl veterán z Perského zálivu, americký generál Norman Schwarzkopf. Jako odborník na simulace vojenského výcviku chtěl ukázat, jak těžké je dnes odlišit virtuální realitu od skutečného boje. Kdo však dokáže ze současných konfliktů vytěsnit pach krve?   číst dále Mokré války / Andrea Novotná > NP č.461 > Téma čísla „Na pití je tu whisky. Voda je tady od toho, aby se o ni bojovalo.“ (Mark Twain) číst dále