NP č.458 > Pošli to dálLimity krátkozrakostiApolena Rychlíková

Je až s podivem, jak často se ze zdevastované a poznamenané severočeské krajiny vynořuje duch dalšího prolamování těžebních limitů. Horní Jiřetín a Černice jsou vesnice stejně tak věčně na stráži, jako věčně v ohrožení a svou existencí na pokraji zániku nám ukazují, že pokud jde o těžbu uhlí, nemá politika příliš mnoho odstínů.

Severní Čechy padaly na oltář průmyslu celé 20. století, v devadesátých letech však byly konečně přijaty takové zákony, aby k dalšímu zakusování rypadel do krajiny i lidských obydlí už nedocházelo. Jak je u nás ale zvykem i v jiných oblastech, kdykoliv je možné podpořit podnikatelské zájmy na úkor zájmů lidí, překračují se jakékoliv limity s lehkostí. Majitelé Severočeské energetické Tykač a Dienstl si na ministrovi Mládkovi vydobyli precedens debat o prolomení údajně i ve jménu vytvoření nových pracovních míst v regionu ( jedná se o několik stovek pracovních pozic). A to navzdory tomu, že všechny studie ukazují, že uhlí nad limity není potřeba, že místa by to byla pouze na velmi krátký čas a že by – pochopitelně – došlo k odlivu původních obyvatel z kraje. Průmyslová řešení tohoto charakteru se zdála jednu dobu překonaná i u nás. Splynutím duší uhlobaronské lobby a Mládka se však znovu dostáváme do spirály populismu, neefektivnosti a neochoty nahlídnout dál, než jsou finanční zájmy úzké skupiny. A to i přes jasně dané skutečnosti, jako je vliv těžby uhlí na ovzduší nebo postupování globálního oteplování.

Prolomit své limity by měli především všichni, kteří si zatím neuvědomují, že jsou to právě systémové změny ve znamení rozvoje alternativních energetik ruku v ruce s přísným daněním těžařů, která můžou dlouhodobě zlepšovat nejen ekologii, ale především a právě sociální úroveň krajů i republiky.


autor / Apolena Rychlíková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Otázky nad „otcem vlasti“ / Andrea Novotná > NP č.458 > Pošli to dál Kulaté výročí narození Karla IV. je sice až za rok, jedná se ale o událost natolik významnou, že se její oslavy připravují s dvouletým předstihem. Politici, arcibiskup, rektor, ředitelé veřejnoprávních médií – zkrátka honorace na nejvyšší úrovni sedí už rok v „Národní komisi“, která má oslavy koordinovat. Aby také ne – bude se přece slavit „otec vlasti“ a „největší Čech“, kterým se středověký panovník stal před časem v televizní anketě poté, co byly jako neplatné vyřazeny hlasy pro Járu da Cimrmana. číst dále Sochání Magora / Jiří Ptáček > NP č.458 > Kultura | Výtvarné umění Záměr postavit pomník Ivanu Martinu Jirousovi opět vyvolává otázku, jestli se český underground neocitl na rozcestí. číst dále Koho vy neznáte / Marta Harasimowicz > NP č.458 > Kultura | Divadlo Nejnovější představení o Josefu Toufarovi vybízí k tázání. číst dále Peklie, peklíčko / Jan Stern > NP č.458 > Fejeton Já jako fejetonista nejsem k ničemu zavázán. Na rozdíl od svých kolegů nejsem povinen zaznamenávat podstatné rysy epochy. Když chci, můžu psát klidně o beďarech. A můj pravidelný čtenář ví, že chci nezřídka. Leč občas se v epoše utrhne cosi tak podstatného, občas mineme tak epochální civilizační milník, že mi to nedá a začnu se hnípat v něm, namísto v pupíncích. A dnes je právě ta chvíle. Nemohu totiž nezaznamenat, že do našeho světa sestoupilo takřečené selfie, neboli selfíčko. číst dále