NP č.355 > Pošli to dálKoho ještě půjde prodat?Jaroslav Fiala

Je to místy překvapivě rychlé. Zástupci povolební koalice jsou ponořeni v jednáních o další podobě této země a práce jim jde od ruky: „Nepůjde jen o to, že se změní například vzdělávací systém, musí se změnit společnost,“ řekla odstupující ministryně školství Miroslava Kopicová. A jaké mají být základy této změny?

 

Například snížení sazby sociálního pojištění z 28 na 23 procent, které má otevřít dveře soukromým penzijním fondům, a jež má být kompenzováno zvýšením DPH na 19 procent. Prodlužování odchodu do důchodu a snaha zkrátit penze pracujícím důchodcům. Zrušení vdovských důchodů, které se údajně překonaly a jsou pro stát neúnosné; nebo revize invalidních důchodů, aby se odhalili lidé, kteří se mohou „rehabilitovat“ a jít zpět do práce – to jsou jen některá z chystaných opatření.

Je trochu zvláštní hovořit o úsporách na důchodech v situaci, kdy Česká republika vydává na svůj penzijní systém poměrně málo (v Čechách je to 8,4 % HDP, evropský průměr je 11,9 % HDP). Zajištění finančních výpadků v systému se přitom bude řešit zdražováním základních položek, včetně léků, potravin, ale třeba i knih. Podstatné však bývá to, o čem vlády nemluví. Obavám středních vrstev ze ztráty statusu, zaměstnání a životní úrovně se proto má čelit „uskromňováním“ nízkopříjmových skupin obyvatelstva, o nichž se druhým dechem říká, že vlastně tak docela nízký příjem nemají a často pouze dobrotivosti státu zneužívají. Rovněž se praví, že i sociálně slabší budou moci na výhody dosáhnout prostřednictvím půjček a investic. Tak počkat. V kontextu hospodářské krize tu přeci jen nějaké to „ale“ je. Kdo lidem například zaručí, že o své peníze nepřijdou, když penzijní fondy budou ve ztrátě? A neslyšeli jsme náhodou v poslední době i něco o dluzích? Státy se tedy nemohou zadlužovat, zatímco jejich občané ano? A navíc, kdo si bude moci dovolit dobrovolně odkládat takovou částku, která mu umožní získat v příslušné době odpovídající důchod? Nebo bude spoření do fondů povinné?

Otázek je hodně, i když jde o obehranou písničku. Zpívá se v ní cosi jako: přičinlivost, růst, výkon… Každý si má vydělat sám na sebe, protože každý tu taky je sám za sebe. Kdo ví, možná i leckterý konzervativec brzy zapomene na tradiční hodnoty jako je odpovědnost ke komunitě nebo pomoc starým a slabším. Jenže i ti se prý dnes mohou přičinit a vydělat si, stejně jako třeba banky či průmysl. Říká to přeci kdekdo, ne? Dodejme, že nanejvýš aktuálně o trendech v západních společnostech (včetně různých reformních dopadů) pojednává zbrusu nová kniha Jana Kellera Tři sociální světy. Z té si dovolím vypůjčit citát někdejšího amerického ministra práce Roberta Reicha: „Kdysi platilo, že nejhorší, co jste o někom mohli říct, bylo, že se prodal. Dnes je tím nejhorším, co o někom můžete říci to, že je neprodejný.“

 


autor / Jaroslav Fiala VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Odhalování zločinů nedělá z člověka antisemitu / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.377 > Rozhovor Komiksového kreslíře a novináře Joe Sacca jsme potkali v Miami, kde představoval svou knihu Gaza: Poznámky pod čarou dějin. Vypadal docela jinak než postava v brýlích bez očí s masitými rty, známá z jeho komiksů. V následujícícm rozhovoru jsme se věnovali hlavně Palestině.   číst dále O mostech mezi hudbou a lidmi / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.379 > Téma čísla Spojení hudby a nejmodernějších technologií může vyústit do vzniku pozoruhodných nástrojů, léčby těžkých nemocí i poznávání sebe sama. Americký skladatel Tod Machover se o to pokouší už řadu let v sepjetí s vírou v lidskou tvořivost a změnu k lepšímu.   číst dále Pošlete pryč své vojáky! / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.373 > Dějiny přítomnosti Bývá přirovnávána ke známé barmské disidentce Su Ťij, ve Velké Británii obdržela cenu Anny Politkovské a západní média ji považují za jednu ze sta nejvlivnějších osobností loňského roku. Kdo je ta odvážná Afghánka, o které v Česku není moc slyšet?   číst dále Když chybí sny / Jiří Růžička, Jaroslav Fiala > NP č.425 > Dějiny přítomnosti Řekne-li se ostalgie, leckdo si vybaví nekritické vzpomínání na bývalý režim, anebo dokonce nebezpečí „ztráty paměti“ (té správné). Je tomu ale opravdu tak? O čem vypovídá obliba kultury z dob reálného socialismu? číst dále