NP č.354 > Pošli to dálMák a afghánský obchodMartin Malý

Německý prezident Horst Köhler nečekaně oznámil, že opouští úřad. Před měsícem totiž v rozhlase prohlásil, že „pro zemi orientovanou na export, jako je Německo, je občas nutné nasadit vojáky k obhajobě vlastních zájmů, například volných obchodních cest“.

 

S ohledem na to, že se Köhler zrovna vrátil z návštěvy Afghánistánu, vyvolala jeho slova vlnu protiválečného odporu. Na rozdíl třeba od České republiky je v Německu afghánská válka vystavena ostřejší kritice a právě názor, že je vedena jen kvůli finančním a surovinovým zdrojům, tu zastává hodně lidí.

O tom, že se situace v Afghánistánu nevyvíjí v růžových barvách, ostatně informují německá média už dlouho, a výrok o „obchodních trasách“ nemohl nenarazit na úrodnou půdu. Zvlášť když část afghánského „obchodu“ souvisí i s kriminalitou a produkcí drog. Válka a nízké investice do zemědělství, které představuje zdroj obživy pro 80 % Afghánců, přiměly mnoho z nich pěstovat nenáročný mák, určený k výrobě opiátů. Výnosy z pěstování této plodiny dlouhodobě tvoří asi polovinu afghánského HDP a podle údajů OSN pochází každoročně kolem 80-90 % světové produkce heroinu právě z tamějšího máku.

Když tedy před nedávnem médii probleskla zpráva o tom, že maková pole v Afghánistánu napadla neznámá choroba, a že to vyvolá padesátiprocentní pokles úrody, vyvolalo to u některých komentátorů radost. Jenže podle předsedy Kanceláře OSN pro drogy a zločin (UNODC) se ukazuje, že se úbytek sklizně může projevit větším příklonem Afghánců k Tálibánu. Ten má totiž pro strýčka příhodu uložené stovky tun opia z minulých sklizní, a s tím i zajištěné finanční zdroje pro další boj. Někteří pěstitelé máku přitom viní z rozšíření nemoci západní koalici, jejíž letadla údajně rozprašovala na pole jedovaté látky. Je pak těžké se v takové zamotané situaci vyznat, i když jste třeba německý prezident. Ten se sice hájil tím, že Afghánistán ve své poznámce o „obchodních cestách“ na mysli neměl. Jenže kdo dnes ještě věří „nedotknutelnosti“ spojeneckých závazků?

 


autor / Martin Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Když zaměstnavatel zdivočí / Martina Křížková > NP č.354 > Téma čísla Všichni zaměstnavatelé určitě nechtějí porušovat práva zaměstnanců. To ale neznamená, že to pro ně není poměrně výhodné pokušení. S labutí písní odborů mizí i tradiční ochrana pro slabšího z obou stran. Jenom zákony prostě nestačí.   číst dále And the winner is: Talent / Bohdan Bláhovec > NP č.354 > Dějiny přítomnosti Ten pocit ze školní besídky si možná pamatují mnozí z vás. Pečlivě naškrobené šaty, stejně pečlivě naškrobené úsměvy. Skupinky rodinných příslušníků v čele s třesoucími se maminkami. Nervozita v sále, vystřídaná slzami dojetí i zklamáním. Vítězství či prohra, diplom a propiska. „Ten váš je opravdu talent, z toho něco bude...“ Třeba i jemu jednou pošlete esemesku...   číst dále Ženy (zlo)činu / Iveta Hajdáková, Michal Děd > NP č.354 > Ženská stránka „Nexistuje ženský Mozart, protože neexistuje žádný ženský Jack Rozparovač,“ říká kontroverzní americká feministka Camille Paglia. Rozvíjí tak svou domněnku, že muži tíhnou k extrémům více než ženy.   číst dále Uvolnění / Jan Stern > NP č.354 > Fejeton Milí obyčejní lidé, tak jsem se vám dočetl, že existují celebrity, jimž se platí za to, že přijdou na večírek. Prý je to pro jeho pořadatele velká reklama, když se k němu přijde najíst a napít ten pan Uhrančivý, co před deseti lety hrál v jedné pohádce, a slečna Modrooká, co snad kdysi taky v něčem hrála, ale hlavně je velmi odvážná, protože nafotila sérii „odvážných fotografií“ (patrně při závalu v čínském dole).   číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů