NP č.354 > Pošli to dálMák a afghánský obchodMartin Malý

Německý prezident Horst Köhler nečekaně oznámil, že opouští úřad. Před měsícem totiž v rozhlase prohlásil, že „pro zemi orientovanou na export, jako je Německo, je občas nutné nasadit vojáky k obhajobě vlastních zájmů, například volných obchodních cest“.

 

S ohledem na to, že se Köhler zrovna vrátil z návštěvy Afghánistánu, vyvolala jeho slova vlnu protiválečného odporu. Na rozdíl třeba od České republiky je v Německu afghánská válka vystavena ostřejší kritice a právě názor, že je vedena jen kvůli finančním a surovinovým zdrojům, tu zastává hodně lidí.

O tom, že se situace v Afghánistánu nevyvíjí v růžových barvách, ostatně informují německá média už dlouho, a výrok o „obchodních trasách“ nemohl nenarazit na úrodnou půdu. Zvlášť když část afghánského „obchodu“ souvisí i s kriminalitou a produkcí drog. Válka a nízké investice do zemědělství, které představuje zdroj obživy pro 80 % Afghánců, přiměly mnoho z nich pěstovat nenáročný mák, určený k výrobě opiátů. Výnosy z pěstování této plodiny dlouhodobě tvoří asi polovinu afghánského HDP a podle údajů OSN pochází každoročně kolem 80-90 % světové produkce heroinu právě z tamějšího máku.

Když tedy před nedávnem médii probleskla zpráva o tom, že maková pole v Afghánistánu napadla neznámá choroba, a že to vyvolá padesátiprocentní pokles úrody, vyvolalo to u některých komentátorů radost. Jenže podle předsedy Kanceláře OSN pro drogy a zločin (UNODC) se ukazuje, že se úbytek sklizně může projevit větším příklonem Afghánců k Tálibánu. Ten má totiž pro strýčka příhodu uložené stovky tun opia z minulých sklizní, a s tím i zajištěné finanční zdroje pro další boj. Někteří pěstitelé máku přitom viní z rozšíření nemoci západní koalici, jejíž letadla údajně rozprašovala na pole jedovaté látky. Je pak těžké se v takové zamotané situaci vyznat, i když jste třeba německý prezident. Ten se sice hájil tím, že Afghánistán ve své poznámce o „obchodních cestách“ na mysli neměl. Jenže kdo dnes ještě věří „nedotknutelnosti“ spojeneckých závazků?

 


autor / Martin Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Svět tekuté práce / Jaroslav Fiala > NP č.354 > Téma čísla Nižší platy, méně výhod a větší míra nejistoty. Podle sociologů vstupujeme do éry, v níž berou představy o stabilním zaměstnání za své. Bude přitom ještě možné zachovat sociální stát? A co dalšího z toho pro nás vyplývá?   číst dále Místo, kde křesťané a muslimové hledají společnou řeč / Tomáš Halda > NP č.354 > Reportáž Osmdesát kilometrů na sever od Damašku se na jednom z horských svahů ukrývá byzantský klášter Mar Músa. Opuštěnou stavbu znovuobjevil italský kněz Paolo Dall´Oglio, který tu s pomocí evropských dotací a podporou syrské vlády otevřel centrum, jehož posláním je mezináboženský dialog. V neuralgickém bodě planety tak vznikl jedinečný projekt, jenž přitahuje velkou pozornost.   číst dále Nová doba porodní / Alexandr Budka > NP č.354 > Rozhovor Ivana Königsmarková byla u nás jednou z prvních, kdo měl odvahu asistovat u domácích porodů. Bývá proto často skandalizována a osočována z návratu do překonané minulosti. Mnohem více jí ale jde o budoucnost, ve které se porody budou odehrávat bezpečně a s respektem k ženám, novorozencům a všem jejich mnohostranným potřebám.   číst dále Facebookový detox / Tomáš Havlín > NP č.354 > Pošli to dál Mít skeptický názor na Facebook se stalo nejpozději s volbami stejně in, jako mít u něj otevřený účet. Odvaha ale leží někde jinde: kolik znáte lidí, kteří dokázali ze sociálních sítí vyplavat?   číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů