Přehled článků autora: Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
Protiběh
> NP č.531 > Jiné čtení
Tímto prapodivným slovem se překládá do češtiny neméně podivně znějící Jungův termín „enantiodromie".
Výměnný obchod
> NP č.529 > Jiné čtení
Vztah starých Římanů k jejich bohům byl podle dnešních měřítek dosti pragmatický: oběti jim zhusta přinášeli jako formu „výměnného obchodu" podle známé zásady do, ut des – dávám, abys dal: já tobě, Jupitere, krávu, ty mně...
Hierarchie
> NP č.528 > Jiné čtení
Jeden dosti podstatný aspekt, kterým se lišil přelom 19. a 20. století, a tudíž i staré Rakousko, od přítomné doby, byla neobyčejně výrazná hierarchičnost na všech úrovních, s císařem pánem na vrcholu (i on měl nadřízeného, Boha všemohoucího, ale od toho dostával instrukce jen jaksi nepřímo).
Skonání věku
> NP č.527 > Jiné čtení
Jako chiliasmus bývá zvykem označovat ten styl smýšlení či společenských hnutí, který očekává v bezprostřední budoucnosti katastrofy velkého rozsahu, ne-li přímo konec světa.
Půvab komise
> NP č.526 > Jiné čtení
„Vstávají, pane redaktor, nelekají se, jdeme v noci, nejsme však zloději, jenom komise!" řekl podle Tyrolských elegií strážmistr Dedera Karlu Havlíčkovi Borovskému.
Život na dluh
> NP č.525 > Téma čísla
Celá ekonomická kultura, tažená ve starobylém 19. století kultem spořivosti a vyprávěnkami o šetrné Anežce, která si postupně „nasyslila“ na fabriku, se postupně změnila ve svůj pravý opak – všichni žijí na dluh. To, co se dříve pokládalo za symptom úpadku dekadentní šlechty, předcházející bezprostředně pádu, se stává normou.
Podivné dědictví
> NP č.525 > Jiné čtení
Člověk je mezi všemi bytostmi jistě nejchudší na pevná vrozená schémata pro jednání a nejpřístupnější výchovným a kulturním vlivům, ale to zdaleka neznamená, že naše vrozené dispozice jsou nicotné a lze je zanedbat – při bližším pohledu naopak vidíme velice jasně, že mnoho našich reakcí a přání patří spíše do východoafrické savany úsvitu lidstva nežli mezi kompjútry a šanony.
Přírodní výběr
> NP č.524 > Jiné čtení
Je tomu už drahně let, co se z Darwinova stěžejního díla O původu druhů... rozšířila myšlenka přírodního výběru mezi lid. Je to pochopitelně metafora: skutečnost, že některé sýkorky zahynou dříve než jiné a třeba ani nezanechají potomstvo, se přirovnává k selekci, kterou provádí chovatel – řekněme všichni koně, kteří při závodech neběhají dost rychle, jsou rozemleti do salámu.
Děti apokalypsy
> NP č.523 > Jiné čtení
Západní svět se od východního, rozumí se zde od světa žluté Asie, liší mimo jiné i v jedné podstatné věci. Nedílně k němu patří apokalyptická tradice, očekávání hrůzných, tragicky katastrofických a emočně vzepjatých konců, někdy spojených se záchranou nemnoha vyvolených. Většina obyvatelstva ji už nezná ani tak z Apokalypsy sv. Jana, součásti novozákonního korpusu, ale z jejích pozdějších a zdánlivě nenáboženských podob. Obvyklé české označení Zjevení sv. Jana není úplně výstižné, přiléhavější by bylo „odkrytí" či „odhalení" (rozumí se věcí budoucích).
Spláchnutí
> NP č.522 > Jiné čtení
Většina velkých světových náboženství mluví o nutnosti odpouštět, nejen Bůh křesťanů, ale i muslimů má atributy „milosrdný", „slitovný".
Výchova lidu v Čechách
> NP č.521 > Jiné čtení
Naše současnost se liší od všech minulých ér mimo jiné také v jednom pozoruhodném aspektu. Zatímco od nejstarších dob se vidělo vládnoucí moci a později i médiím „lid“ vychovávat, poučovat a vést k dobrému, či lépe k tomu, co se za dobré mělo, v přítomné době tento aspekt téměř vymizel.
Divočina
> NP č.519 > Jiné čtení
Jako ke všem emočně silným věcem je i lidský poměr k divočině ambivalentní. Jednou se chápe jako ohrožující, bytostně cizí pustina, která by měla raději nebýt, podruhé jako ztracený ráj, do něhož bychom znovu chtěli vstoupit, či jeho fragmenty alespoň uchovat.
Anatomie pošetilosti
> NP č.518 > Jiné čtení
Slovo „pošetilost“ jakožto opačný protipól k „moudrosti“ zní v dnešní češtině antikvovaně, jako by představovalo něco dávno minulého, jako třeba „řemdih“ či „krumplování“.
Půvab jednoduchosti
> NP č.517 > Jiné čtení
Jakkoli jsem s armádou poněkud nekompatibilní, přece mne na ní jedna věc zaujala.
Poezie
> NP č.516 > Jiné čtení
Je poměrně zvláštní se zamýšlet nad vznikem poezie vůbec a důvodem této „tvorby" – řecké poiésis znamená tvorbu čehokoli obecně, i ve zcela materiálním každodenním smyslu.
Temné kouty srdcí
> NP č.515 > Jiné čtení
Rakouský etolog Konrad Lorenz uvedl do moderního světa tezi, že agresivita v duších lidí a zvířat vzniká spontánně, má jakýsi biologický význam a nevybíjena se hromadí jako voda za přehradou.
Zdraví a nemoc
> NP č.512 > Jiné čtení
V českém jazyce je etymologie slova nemoc obzvlášť křišťálově průzračná.
Freudova Vídeň
> NP č.509 > Jiné čtení
Pochopit Sigmunda Freuda a nežít alespoň nějakou dobu ve Vídni je trudné, ba skoro nemožné.
Rajch v nás
> NP č.508 > Jiné čtení
Dvaasedmdesát let po konci války je v německy mluvících zemích i u nás už jen velice málo těch, kdo ji pamatují – naopak, v populaci naprosto převládají ti, kdo se narodili až po pádu Berlína.
Neprůchodnost
> NP č.507 > Jiné čtení
Kdyby se konec minulého režimu u nás dal stručně charakterizovat dvěma hesly, pak by kromě zcela prvořadého „Vše je pod kontrolou!“ následovalo hned na druhém místě zvolání „Nic nejde!“.
My, děti apokalypsy
> NP č.506 > Jiné čtení
Západní svět se od východního, rozumí se zde od světa žluté Asie, liší mimo jiné i v jedné podstatné věci. Nedílně k němu patří apokalyptická tradice, očekávání hrůzných, tragicky katastrofických a emočně vzepjatých konců.
Velké činy
> NP č.505 > Jiné čtení
„Vstávejte, hrabě, čekají vás velké činy!“ říkal každé ráno francouzskému utopickému socialistovi Claude Henrymu de Saint-Simonovi jeho komorník dle předem zadaných propozic a jemně ho budil ze sna.
Rezervace
> NP č.504 > Jiné čtení
Představme si krásnou velikou louku, porostlou celou řadou zajímavých rostlin, z části velmi vzácných či esteticky nádherných. Leč intenzivně se na ní pasou kozy.
Ptactvo jako fenomén
> NP č.503 > Jiné čtení
Kdybychom vedli šetření, o které skupině živočichů, snad s výjimkou lidoopů, vzniklo nejobsáhlejší písemnictví, a která má mezi lidmi nejvíce příznivců, byli by to rozhodně ptáci.
Spatřit sebe sama
> NP č.502 > Jiné čtení
Roku 1921 předložil švýcarský psychiatr Hermann Rorschach učenému světu test, který se používá k mapování duševního světa jednotlivců s úspěchem do dneška.
Jen se tak pojistit...
> NP č.501 > Jiné čtení
Eseje biologa,
spisovatele a filozofa Stanislava Komárka
a blogera Martina Selnera, který popisuje
životní zkušenosti vychovatele kupy
autistických dětí. Zkrátka jiné čtení.
Odběr novinek