Přehled článků autora: Aneta Hulínská
Aneta Hulínská
Na děti se musí chytře. Je tvůj wishlist dostatečně „smart“?
> NP č.633 > Téma čísla
Chytrá zásuvka, chytré hodinky, chytrý květináč, chytrý prsten, ale co takový chytrý kočárek nebo chytrá lahev? Poslední tři dekády přinesly dnešním rodičům nespočet vymožeností, z nichž mnohé už patří do „základní výbavy“. Nákupní seznam ale kolikrát u jednorázových plen a chůvičky nekončí.
Za moje pití může to tvoje. Spoluzávislost potřebuje taky terapeuta
> NP č.623 > Rozhovor
Alkoholismus je nejrozšířenější, ale zároveň také nejméně potíranou lidskou chorobou. V České republice řeší problém s alkoholem až 230 tisíc lidí a na každého z nich připadá v průměru sedm spoluzávislých. Závislost totiž negativně neovlivňuje pouze alkoholika, ale také jeho nejbližší. Problematice spoluzávislosti se během svých studií na Vysoké škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislavě věnoval PhDr. Josef Rybovič.
Kdo se bojí (práce), nesmí do lesa
> NP č.621 > Téma čísla
Zemědělci nejsou jediní, kteří mají na jaře plné ruce práce. V zápřahu jsou na začátku roku také lesníci. Jak moc high-maintenance les může být, jsem se přesvědčila během víkendu stráveného výsadbou lesní školky.
Dneska jedu do Hobitína, příští víkend do zákopů.
Larp: divadlo bez diváků, divadlo pro herce
> NP č.617 > Téma čísla
Do fantasy světů se běžně dostáváme skrze nějaké médium. Ať už zvolíme knížku, videohru, film, nebo představivost, ve fiktivním světě se tak jako tak ocitá pouze naše mentální já, zatímco to fyzické stále sedí doma na gauči a vyrušuje potřebou jít na záchod nebo pocitem hladu. Co kdybych vám řekla, že v jednom případě můžete vzít všechna svoje já a do fantasy světa se vydat po svých? Řeč je o larpingu.
Na zkušenou v Číně aneb Všude dobře, doma nejlíp
> NP č.613 > Téma čísla
Občas neuškodí pocítit absenci něčeho, co považujeme za samozřejmé. Kouzlo cestování spočívá v tom, že tyto samozřejmosti doceníme. Všichni jsme určitě zažili to nezvalovské „bylo to krásné a bylo toho dost“ a zvláště silný je tento dojem v místech, která používají jiný narativ a jinou ideologii, než ve které jsme vyrostli. Příkladem může být Čínská lidová republika.
Mami, já jsem tady
> NP č.606 > Téma čísla
Milovat stejně – základní pravidlo rodičovství, nebo pouhý ideál? Mít svého favorita nemusí být nutně rodičovské selhání. Výrazné protežování jednoho z dětí a neochota naslouchat trápení méně oblíbeného mohou ale zanechat šrámy na celý život a na všech zúčastněných.
Ahoj, jmenuju se Micka a jsem sociální parazit aneb o našich chlupatých dětech
> NP č.604 > Téma čísla
Proč je kráva k jídlu a pes k lásce? S různými druhy zvířat máme různé vztahy, které se mění v závislosti na času a místě. Od některých se snažíme odlišit, jiná bereme jako komoditu, další nahrazují či doplňují naše sociální vztahy. Jaký je smysl mezidruhového citového pouta? Čím se domácí mazlíček odlišuje od dobytka nebo divoké zvěře? A proč je jeho chov potenciální evoluční problém?
Jak foťák vystřídal winchestrovku
> NP č.603 > Téma čísla
Safari turista. Sportovní lovec. Najdi pět rozdílů.
Odběr novinek