NP č.507 > Téma číslaPsychologie samotyMichaela Rozšafná

Samota není jen fyzickou izolací, ale častěji spíše stavem duše, který je tvůrčí a posouvá nás vpřed. Máme v ní čas na svoje nejistoty a otázky, říká psychoterapeut Jakub Hučín.

Na samotu bývá ve společnosti nahlíženo jako na něco, čemu bychom se měli spíše vyhýbat. Jak na to pohlíží psychologie?
Samota v první řadě znamená, že v dané chvíli neprožívám mezilidskou komunikaci, s nikým nemluvím a s nikým se nepotkávám. Může mít různé obsahy a netýká se pouze fyzické izolovanosti od jiných lidí, naopak jde častěji o stav duše. Můžu být sám se sebou, ale zároveň v pravidelném kontaktu s lidmi. Tato forma samoty je dobrovolná a tvůrčí, posouvá nás a potřebujeme ji. Vedle toho je negativní aspekt samoty ve smyslu osamění a sociální izolace. Tato samota je frustrující, protože v tu chvíli zažívám nedostatek pozornosti a kontaktů. Zjednodušeně se dá říct, že samota je zvolená, zatímco osamělost je nedobrovolná.

 

Co když se tyto dvě samoty prolnou a z pozitivní samoty se dostaneme do té negativní?
Důležité je poslouchat sebe sama a vnímat, co potřebuji. Někteří lidé jsou stále mezi jinými lidmi a bojí se být sami, protože mají pocit, že se už nedostanou zpět. Tak to ale není – ve chvíli, kdy budu dostatečně sám se sebou, pocítím zpět touhu být ve společnosti a vždycky se do ní mohu vrátit. Problematičtější je, že se dnes často bojíme samoty právě proto, že neumíme být v kontaktu sami se sebou.

 

Proč to neumíme?
Být sám se sebou znamená přijmout sebe samého se vším pozitivním, ale i negativním. Být v kontaktu se svými pochybnostmi, se svojí nejistotou, se svými otázkami. Existenciální filozofové by řekli, že se o samotě více dotýkám vlastní existence, která je někdy velmi zátěžová. Daleko jednodušší je od těchto náročných konfrontací se sebou samým odskočit do společnosti a nezabývat se jimi.

Myslíme si, že nám kontakt s lidmi odlehčí,
ale je to jen na krátkou dobu.

Ve společnosti jiných lidí se nám často uleví – zjistíme, že nejsme sami, kdo má nějaké problémy, můžeme se vypovídat...
Je to trochu jako droga. Myslíme si, že nám kontakt s jinými lidmi odlehčí, což je sice pravda, ale je to pouze krátkodobá úleva. Za chvíli se začne naše nitro znovu ozývat a my opět musíme doplnit dávku. Jiný podobný mechanismus, kterým naše nitro přebíjíme, je práce. Princip workoholismu je forma závislostního chování. Něco, čemu bych se měl věnovat a co bych měl řešit, přebíjím pracovní aktivitou.

 

 

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Michaela Rozšafná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Klikni, nakup, daruj / Michaela Rozšafná > NP č.509 > Startér Prostřednictvím portálu GIVT.cz nakoupíte standardní cestou přes téměř tisícovku e-shopů, nestandardně k tomu ale zároveň podpoříte přes tři tisíce neziskovek z celého Česka. číst dále Metro podle psychologa / Michaela Rozšafná > NP č.498 > Téma čísla Podle dopravního psychologa Radka Stehlíka se u nás ve veřejné dopravě sociální světy pouze dotýkají, ale neprolínají, což je dané naší mentalitou. číst dále Moje Dejvická, můj hrad! / Michaela Rozšafná > NP č.496 > Život prodejce S vestibulem metra ve stanici Dejvická je Irena Cochlarová spjata už šestým rokem. Potkáte ji každý všední den u výstupu ve směru na Vítězné náměstí, kde vysedává v červené bundě a s úsměvem na tváři čeká na  své zákazníky. číst dále Díky běhu jsem začal mít rád lidi / Michaela Rozšafná > NP č.499 > Téma čísla Ultramaratonec a zakladatel běžecké školy Miloš Škorpil má naběháno tolik, co celá naše redakce za celé své životy. A možná ještě víc. Vyprávěl nám nejen o tom, jak správně běhat, co se techniky týče, ale také o samotné filosofii běhu. Běh v jeho podání není nutně o trhání rekordů. Je to cesta ke šťastnějšímu životu. číst dále Cestovní horečka / Michaela Rozšafná > NP č.502 > Téma čísla Letní lásky, to nejsou jen krátkodobé vztahy navázané na tanečních parketech či v kempu u řeky. Horké dny, pobyt na vzduchu, fyzicky náročné aktivity a polní hygienické podmínky nahrávají k přeskočení jiskry i na zájezdech, jejichž filozofií je dobrodružství, sport a adrenalin. „I čtyřicátníci si na nich mohou připadat, jako by se navrátili na dětský tábor, a je tak běžné, že krátce po dovolené zasílají do cestovní kanceláře svatební oznámení,“ říká průvodce CK Kudrna Jan Haruda. číst dále Programuj už dnes! / Michaela Rozšafná > NP č.507 > Startér Make IT today, make it today nebo MIT. Trojí varianta názvu ojedinělého vzdělávacího projektu v sobě skýtá vše, co zahrnuje jeho náplň. Začni s IT, začni hned dnes a třetí možnost je zkratka přední technické univerzity (Massachusettský technologický institut zkráceně MIT), kde vznikl programovací jazyk Scratch! číst dále Spěte sladce! / Michaela Rozšafná > NP č.509 > Téma čísla Spánek, to není jen nějakých zhruba sedm hodin denně, kdy ležíme bezvládně v posteli. Jak důležitý je kvalitní spánek pro lidskou mysl, a především pohybový aparát, jak správně spát a jak se na spánek připravit, o tom všem jsme hovořili se specialistou přes funkční pohyb Danielem Müllerem. číst dále Němé tváře / Michaela Rozšafná > NP č.510 > Téma čísla Jak se dorozumívají zvířata mezi sebou? A jak s námi? Existují i neslyšící zvířecí druhy? A proč je někdy pořádně smradlavý vzkaz výmluvnější než tisíce slov? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv