NP č.507 > Novinky / TechnoskopNa porážku do environmentálních jatekDarek Šmíd

Ničení životního prostředí má ničivé skóre: 4,6 trilionu dolarů a 9 milionů mrtvých.

V jedné ze svých promluv se americký komik Louis C.K. zamýšlí nad tím, jak by asi zareagoval pánbůh na to, kdyby se vrátil na zeměkouli a viděl, jak jsme zmrvili její (a potažmo i své) životní prostředí. „Ježišmarjá, co jste to udělali?" vztekal by se podle Louise bůh. „Já vám to tady dal, vy kreténi, to jste se snad zbláznili, nebo co? Polární medvědi jsou hnědý! A kdo tady rozlil tu ropu?!"

Znečištění zabije víc lidí než obezita,
alkohol nebo nehody.

Tradiční výmluvou, proč lidem nevadí dělat ze své planety obří odpadkový koš plující vesmírem, je konstatování, že se jich to vlastně ani moc netýká. Jenže údaje, které představuje aktuální zpráva o environmentálních následcích lidské činnosti, by měly otevřít oči i těm nejzaslepenějším z těch, kdo obarvují polární medvědy nahnědo a nedovírají kohoutky ropy tryskající do Mexického zálivu. Vypočítávají totiž důsledky vlivu člověka na životní prostředí ne jen v nějakých těch vyhynulých přírodních druzích, ale v konkrétních počtech lidských mrtvol. Podle výsledků šetření britské komise Lancet Commision on Pollution and Health zabilo znečištění planety ve všech svých formách jen za rok 2015 plných 9 milionů lidí a způsobilo ekonomické škody vyčíslené solidní částkou 4,6 trilionů dolarů. Podle serveru Bloomberg autorům studie kráčí právě o to, aby výsledky jejich šetření otevřely debatu o skrytých zdravotních a ekonomických důsledcích nezřízeného plenění zeměkoule člověkem.


Tohle už nejsou nějací „zhnědlí polární medvědi" kdesi za polárním kruhem. Tohle je každý šestý mrtvý člověk na planetě, jehož úmrtí způsobily choroby způsobené znečištěním. Když se podíváte na přiloženou mapu, která vyčísluje koncentraci úmrtí zaviněných znečištěním vzduchu, vody i půdy, je evidentní, že nejhůře jsou na tom lidé v Asii (konkrétně třeba v Indii, nepřekvapivě), v subsaharské Africe... a ve východní Evropě to také není žádná sláva. V Indii a Bangladéši je se znečištěním spojena čtvrtina úmrtí, v Číně je to takřka 20 %; nicméně zrovna čínský prezident už oznámil, že životní prostředí bude pro jeho zemi důležitější než ekonomika (což je pochopitelné; když chcete výhledově do budoucna ovládnout svět, je nasnadě na to mít dobrou fyzičku).


Největší podíl na tom má znečištění vzduchu (6,5 milionů z celkových devíti). Studie uvádí, že znečištění stojí na Zemi za úmrtím více lidí než třeba taková obezita (4 miliony za rok 2015), alkohol (též 4 miliony) nebo silniční nehody (1 milion) a podvýživa (také 1 milion).
To je docela dost mrtvol, že? A to si člověk říká, že neničit přírodu, nejezdit autem rychle jako pako a nechlastat je docela jednoduché... Ale není. Nákaza je globální. Boj o život pokračuje.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Přemnožené lidstvo / Darek Šmíd > NP č.497 > Novinky / Technoskop Dětičky jsou roztomilé, ale čeho je moc, toho je příliš; lidí by na planetě možná mělo být méně číst dále Nic víc nepotřebuju / Darek Šmíd > NP č.496 > Téma čísla Jak se žije české minimalistické youtuberce, která pracuje z jakéhokoli místa na Zeměkouli. číst dále Deset důvodů, proč vymazat sociální sítě / Darek Šmíd > NP č.520 > Novinky / Technoskop Průkopník virtuální reality Jaron Lanier se postavil do čela protisociálněsíťové osvěty ve své knize Ten Arguments For Deleting Your Social Media Accounts Right Now – čili „deset důvodů, proč byste měli smazat své účty na sociálních sítích, a to okamžitě“. číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Psychologie samoty / Michaela Rozšafná > NP č.507 > Téma čísla Samota není jen fyzickou izolací, ale častěji spíše stavem duše, který je tvůrčí a posouvá nás vpřed. Máme v ní čas na svoje nejistoty a otázky, říká psychoterapeut Jakub Hučín. číst dále Štrosmajera nečekejte / Jan Stern > NP č.507 > Fejeton Dnes vyřídíme kancelář,“ říkával můj děda, když si na konci měsíce rozložil po stole účty a vzal do ruky malý notýsek, do kterého si zapisoval výdaje a příjmy. číst dále Neprůchodnost / Stanislav Komárek > NP č.507 > Jiné čtení Kdyby se konec minulého režimu u nás dal stručně charakterizovat dvěma hesly, pak by kromě zcela prvořadého „Vše je pod kontrolou!“ následovalo hned na druhém místě zvolání „Nic nejde!“. číst dále Jogurt & cukr / Martin Selner > NP č.507 > Jiné čtení Je odpoledne, přicházím do práce. Podle podlahy v jídelně poznám, že k obědu byly těstoviny se špenátem. Děti mají ještě odpolední spánek, ale z jejich pokojů slyším, že některé jsou už vzhůru. Podle sprostých slov se dá dokonce rozeznat, kdo konkrétně. číst dále
celý archiv
//