NP č.501 > Téma číslaPanelstory s dobrým koncemRedakce

resized/img/clanky/801x268c-240a-2765-header.jpg
Začíná se proslýchat, že sídliště jsou vlastně fajn. Paneláky jsou dnes vesměs zateplené, odhlučněné, bytová jádra zrekonstruovaná. Že přibývá zajímavých podniků, dětských hřišť a vzrostlých parků. Tak jak to s těmi sídlišti doopravdy je?

Scéna z filmu Věry Chytilové Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, kdy za mladou maminkou přijde do nového bytu její kamarádka, podívá se z okna a řekne: „Ty jsi tady vlastně jako ve věži, viď? Nepřipadáš si někdy jako princezna?" je esencí toho, co nový typ bydlení z prefabrikovaných panelů přinesl na zelené, nikdy neobývané louky za městy a městečky. Lidé se sem stěhovali z venkova, od těžké dřiny, nepohodlí a absence kultury, a také z center historických měst, kde se ze špinavých sklepů muselo v zimě tahat uhlí, kde původní funkce domů ustupovaly potřebám rozvíjejícího se průmyslu a obchodu a bydlení se na původně dobrých adresách stávalo noční můrou. Vždyť tam to bude celé nové, moderní, udělané přímo na míru dnešního člověka, říkali si lidé, kteří o byt na sídlištích tenkrát žádali. Jak tragikomicky to tam v prvních měsících, možná letech po výstavbě vypadalo, mapuje téměř dokumentárně i zmíněný film Věry Chytilové.


A jsme u klíčové otázky. Jak se žije potomkům z Panelstory dnes? Do roku 1991 bylo postaveno osmdesát tisíc panelových domů, ve kterých žily až tři miliony obyvatel, takže i naše redakce má zástupce, kteří na nějakém tom sídlišti vyrostli. A ti tomu zbytku tvrdili, že dnešní sídliště jsou v pohodě a že přetrvávající negativní konotace už jsou jen předsudky. Takže jsme se zvedli a hromadně vyrazili na Jižní Město. První, co vás upoutá, je množství vzrostlé zeleně, ve které paneláky doslova tonou. Navíc v neuvěřitelně pestré skladbě rostlin. A stejně tak pestrá je i skladba gastronomických zařízení, která nás zajímala nejvíc, jejíž škála se v posledních letech rozšiřuje tak překotně, že už ani nemáte důvod odjíždět za jídlem a pitím do centra. A když se místních zeptáte na divoké období výstavby, kdy problém byl úplně všechno, jenom mávnou rukou. „To už je dávno pryč," říkají.


Na sídliště jsme se podívali také pod nevšedním literárním úhlem. Libor Hruška vyzpovídal kulturologa Jana Lukavce, který dlouhodobě sbírá literární a filmové inspirace nejen Jižního Města. Ten dokonale prokletí i požehnání paneláků vystihl, když řekl, že postavit úplně nové město na zelené louce je skoro mýtotvorný akt, v němž chaosu nastolujeme civilizační řád, což v sobě má cosi násilného i duchovního zároveň...


A mimochodem, opravdu velký román o Jižním Městě ještě nikdo nenapsal. To je výzva, ne?


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Oprava / Redakce > NP č.489 > Novinky z ulice Prodejce Radek Tamók nebyl spokojen s tím, jak vyšel jeho neautoriovaný rozhovor v minulém čísle. Sepsali jsme s společně dlouhé prohlášení všech omylů a nepřesností, které v rozhovoru zazněly, ale protože samotný seznam je příliš dlouhý a život příliš krátký a NP nemá dost stran, publikujeme tímto Radkovi jménem redakce velkou omluvu a celý text omluvy a oprav jeho rozhovoru zveřejňujeme na Facebookových stránkách Nového Prostoru. číst dále Proč přijímat uprchlíky? / Redakce > NP č.462 > Téma čísla Čtyřem osobnostem jsme položili prostou otázku… číst dále Jak to vidí Romové / Redakce > NP č.423 > Téma čísla Mluví se pořád dokola o nich a už mnohem méně s nimi. Zeptali jsme se šesti Romů z měst, kterými nedávno prošly protiromské pochody, na jejich názor a zkušenost s rasismem. číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále Zdravotnické střípky / Redakce > NP č.394 > Téma čísla Zdraví znamená tvrdou dřinu. Lékařů, zdravotních sester, ale také samotných pacientů a jejich blízkých. Ve zdravotnictví se potkává a někdy na sebe tvrdě naráží několik světů. Jakou si z něj odnášejí zkušenost?   číst dále Anketa / Redakce > NP č.444 > Téma čísla Co by vás přimělo k emigraci? Kam byste emigrovali? číst dále Nový prostor: 15 let / Dagmar Kocmánková, Redakce > NP č.448 > Pošli to dál Street-papery po celém světě vznikají, aby upozornily na problém bezdomovství, pomohly lidem bez domova získat příjem a daly jim hlas. Nový Prostor se o to snaží již patnáct let. číst dále Houbová míchanice / Redakce > NP č.422 > Téma čísla Polévka, smaženice, nebo naděje na psychedelický výlet? Nebo jsou vám houby úplně jedno a do lesa ani nechodíte? Pokud jste beznadějně „houbovzdorní“, vězte i tak, že vy se po smrti můžete houbám hodit. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv