NP č.499 > Téma číslaBěh. Odkud a kam?Redakce

Že se míra civilizovanosti člověka čas od času překlopí do poněkud paradoxních rovin, je docela dobře vidět na běhání. Dříve, hodně, hodně dříve, když někdo běžel, či spíše utíkal, značilo to nějaký problém. Ať už proto, že utíkající se od problému snaží co nejrychleji dostat, anebo že se k problému snaží přiblížit, třeba proto, aby jej vyřešil.

My, lidé zhýčkané západní civilizace, neběháme většinou proto, že musíme, ale prostě proto, že se nám chce. Aby byl paradox dokreslen, podezřelým často bývá ten, kdo neběhá vůbec. Tohle je jeden z motivů, které jsme řešili na redakční poradě, kde kolega Darek Šmíd přišel s historkou o svém známém, který se rozhodl věnovat se svému hobby, joggingu, při své turistické návštěvě Palestiny. Což je přesně to místo, kde když někdo běží, je to stále podezřelé. Výsledkem je Darkova skvělá povídka, která patří k nejlepším momentům našeho běžeckého tématu. A když už jsme u psaní a kreativity, určitě si nenechte ujít rozhovor se spisovatelem Davidem Zábranským. Rozsahem krátké, obsahem hutné povídání o paralelách mezi běháním a psaním jsme s ním pořídili v Broumově, kde toho času dokončuje novou knihu a pravidelné běhání je jednou z věcí, díky kterým stimuluje svou kreativitu. Nejsme až tak rozcapení, abychom jeli až kamsi do Broumova pro tři otázky panu Zábranskému. V pověstně malebných lesích broumovsko-polského příhraničí vznikla i naše fotostory. Modelku Terezu celý den trápil fotograf David Háva, dokud si nebyl jist, že jeho fotosérie běžkyně, která vás od titulní strany provede celým tématem, je úplně přesně tak, jak jsme si představovali. Samozřejmě by bylo divné, kdybychom se při psaní o běhání sami trochu nezapotili. Kolega Libor Hruška si dal ranní běh historickou Prahou s panem Prahlem, který turistům nabízí prohlídku města pěkně v poklusu. A na nedostatek klientů si nemůže stěžovat. Běhání je stejně jako každá lidská činnost slušným zdrojem výdělku a celý vesmír běžeckých pomůcek a vychytávek je toho důkazem. K poměrně banální činnosti, jakou je běh, si můžete pořídit hodinky s bezmála vodotryskem a nebo pár bot, jejichž hlavní předností je to, že se v nich cítíte, jako byste žádné boty ani neměli. Další z důkazů o tom, že míra civilizovanosti nás, zhýčkaných dětí blahobytného Západu, je často legračně paradoxní. Pokud jde o běh v jeho čisté, zdravé a smysluplné podobě, Michaela Rozšafná připravila rozhovor s ultramaratoncem a běžeckou legendou Milošem Škorpilem. Pánem, který v součtu kilometrů třikrát oběhl zeměkouli, pánem, který se díky svému aktivnímu životnímu stylu proběhal do fáze, kdy ví, že není třeba běhat pro výkon, časy, tabulky a rekordy. Běh je pro něj přirozenou regenerací a způsobem, jak hledat a najít vnitřní klid a mír, který vám dává sílu a rozhled milovat ostatní, a tím pádem i sama sebe.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Díky běhu jsem začal mít rád lidi / Michaela Rozšafná > NP č.499 > Téma čísla Ultramaratonec a zakladatel běžecké školy Miloš Škorpil má naběháno tolik, co celá naše redakce za celé své životy. A možná ještě víc. Vyprávěl nám nejen o tom, jak správně běhat, co se techniky týče, ale také o samotné filosofii běhu. Běh v jeho podání není nutně o trhání rekordů. Je to cesta ke šťastnějšímu životu. číst dále Svoboda závislosti Rozhovor s Johannou Sinisalo / Ivan Adamovič > NP č.499 > Kultura Co vlastně víme o finské kultuře? Možná se nám vybaví spisovatel Mika Waltari a jeho Egypťan Sinuhet. Možná smyčcové trio Apocalyptica nebo metaloví Lordi. A pak je tu docela zajímavá a do češtiny překládaná oblast finské fantastické literatury. číst dále Zazpíváme si? Prodejkyně Angelika versus Emma Smetana. / prodejkyně Angelika > NP č.499 > VIP Rozhovor Prodejkyně Angelika je náturou spíše introvertní a plachá. Emma Smetana zase překypuje energií a kamkoliv přijde, upoutá pozornost. Výsledkem je rozhovor, kde se role tázající Angeliky a dotazované moderátorky Emmy pomaličku, polehoučku přelévají, až se zcela otočí. I proto tyhle VIP rozhovory stojí za to. číst dále Skokan / Štěpán Materna, Zdeněk Straka > NP č.499 > Film Nový film režiséra a scenáristy Petra Václava Skokan není ani úplně smyšlený příběh, ani úplně dokument. Je totiž obojí najednou. A to z něj dělá zajímavou podívanou, které odpustíte i leckteré nedostatky. číst dále
celý archiv