NP č.499 > Téma číslaPraha z rychlíkuLibor Hruška

Otec Radima Prahla Roman je předním českým kunsthistorikem. I Prahl mladší dějiny umění studoval, přednáší o nich ale v úplně jiných kulisách – za běhu v terénu, zpoceným posluchačům v běžeckých botách. Před čtyřmi lety si začal přivydělávat jako běžecký průvodce Prahou.

A nešlo by to třeba až v devět? A neuděláme klasický rozhovor někde v kavárně? snažím se s Radimem Prahlem do poslední chvíle vyjednávat. Bezúspěšně. Sraz v 6.30 pod Starými zámeckými schody platí a to, co mě zajímá, probereme na čtyřkilometrové trase mezi Malou Stranou, Hradem a Starým Městem. Zapínám diktafon, vyrážíme.


Začít se živit se jako běžecký průvodce napadlo třiačtyřicetiletého Radima před čtyřmi lety, když si byl zaběhat v ulicích Barcelony. Všiml si, že na pobřeží míjí organizované skupinky turistů v běžeckém, a začal sondovat, jestli něco podobného už funguje také v Praze. Zjistil, že tu sice nebude první, ale i přesto to zkusil a založil firmu Running Tours Prague. „Kvůli prvnímu klientovi jsem musel přerušit dovolenou. Seděl jsem zrovna v Kácově v pivovarské hospodě na zahrádce a najednou přišel mail s objednávkou. Tak jsem se zvednul a hned vyrazil do Prahy," vzpomíná, zatímco – ke mně milosrdným tempem – stoupáme po Starých zámeckých schodech směr Hrad.

Délka trasy i tempo se přizpůsobí zákazníkovi. je-li větší skupina, pak nejslabšímu kusu stáda.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Libor Hruška VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články autora

Krásná geometrie / Libor Hruška > NP č.530 > Příběh Ikonické geometrické kompozice Zdeňka Sýkory mizejí z veřejného prostoru. Jeho žena Lenka neúnavně bojuje za jejich záchranu. číst dále Splněný sen archeologa? / Libor Hruška > NP č.498 > Téma čísla Zdeněk Dragoun a Michal Tryml měli to štěstí, že se na začátku kariéry v 70. letech dostali k vykopávkám spojeným s výstavbou pražského metra. Splněný sen archeologa? Jen pokud by na práci bylo více času. Stavba metra se nesmí zpozdit, zněl stranický úkol, a tak si archeologové museli vybírat, co zachránit. číst dále Sudetské skalky / Libor Hruška > NP č.518 > Téma čísla Botanik Jan Albert Šturma je rodilý Pražák, dnes ale většinu času tráví v pohraničí. Věnuje se rekultivaci důlních brownfieldů, zkoumá opuštěné německé vesnice a do Sudet se sám přestěhoval. Koho jiného se zeptat na specifika sudetské flóry, na to, jakou vazbu má na pravlast prvních německých kolonistů a jak se proměnila před sedmdesáti lety po odsunu jejich potomků? číst dále Příliš směšné na středověk / Libor Hruška > NP č.529 > Téma čísla Dvojice mladých historiků Vojtěch Bažant a Martin Šorm boří stereotypy o zamračené středověké Evropě. Slovní hříčky, absurdní humor, ironie, satira i nadsázka, to vše existovalo už tehdy. A k tomu nádavkem prdící mniši, hroziví hlemýždi a zajíci zabijáci. číst dále
celý archiv