NP č.499 > Téma číslaPraha z rychlíkuLibor Hruška

Otec Radima Prahla Roman je předním českým kunsthistorikem. I Prahl mladší dějiny umění studoval, přednáší o nich ale v úplně jiných kulisách – za běhu v terénu, zpoceným posluchačům v běžeckých botách. Před čtyřmi lety si začal přivydělávat jako běžecký průvodce Prahou.

A nešlo by to třeba až v devět? A neuděláme klasický rozhovor někde v kavárně? snažím se s Radimem Prahlem do poslední chvíle vyjednávat. Bezúspěšně. Sraz v 6.30 pod Starými zámeckými schody platí a to, co mě zajímá, probereme na čtyřkilometrové trase mezi Malou Stranou, Hradem a Starým Městem. Zapínám diktafon, vyrážíme.


Začít se živit se jako běžecký průvodce napadlo třiačtyřicetiletého Radima před čtyřmi lety, když si byl zaběhat v ulicích Barcelony. Všiml si, že na pobřeží míjí organizované skupinky turistů v běžeckém, a začal sondovat, jestli něco podobného už funguje také v Praze. Zjistil, že tu sice nebude první, ale i přesto to zkusil a založil firmu Running Tours Prague. „Kvůli prvnímu klientovi jsem musel přerušit dovolenou. Seděl jsem zrovna v Kácově v pivovarské hospodě na zahrádce a najednou přišel mail s objednávkou. Tak jsem se zvednul a hned vyrazil do Prahy," vzpomíná, zatímco – ke mně milosrdným tempem – stoupáme po Starých zámeckých schodech směr Hrad.

Délka trasy i tempo se přizpůsobí zákazníkovi. je-li větší skupina, pak nejslabšímu kusu stáda.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Libor Hruška VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články autora

Za vlnkou doleva / Libor Hruška > NP č.510 > Téma čísla Žlutá, modrá, zelená, červená. Značky se nemalují jen na kůru stromů, v osmdesátých letech se barevné symboly objevily také na fasádách panelových domů při výstavbě sídliště Jižní Město II. O propracovaném systému, který člověka dokáže beze slov – jen za pomoci kombinace symbolů a barev – nasměrovat na tu správnou adresu, jsme si povídali s jeho spoluautorkou, architektkou Vítězslavou Rothbauerovou. číst dále Příští stanice: Petržalka / Libor Hruška > NP č.498 > Téma čísla I Bratislava měla mít své metro, budovat se začalo v roce 1988, ale po pádu režimu se práce zastavily. Stopy projektu jsou dodnes k vidění na sídlišti Petržalka. „Bratislava si na svoji druhou šanci mít metro bude muset ještě dost dlouho počkat. V nejbližších 15 letech to určitě nebude,“ říká Peter Martinko, odborník na historii i současnost bratislavské hromadné dopravy. číst dále Kolonizace. Jak ji vidí botanik. / Libor Hruška > NP č.495 > Téma čísla Urbanisté a krajinní architekti dnes zhusta řeší, jak nově využít kolejiště zrušeného nákladového nádraží, opuštěnou těžební jámu nebo areál bývalé fabriky. Spontánní proměna přitom už dávno začala, vlastně hned ve chvíli, kdy místo ztratilo svou původní funkci. Které rostliny jsou nejschopnějšími kolonizátory brownfieldů, jsme probrali s Janem Albertem Šturmou, botanikem, jenž se specializuje právě na tak trochu jinou městskou přírodu. Přírodu, kterou „skoro nikdo nemá rád“. číst dále ... a pivo se zase točí / Libor Hruška > NP č.522 > Téma čísla Beranův hostinec se po zhruba sto letech znova probudil k životu. Zničené roubenky, která byla dříve klasickou vesnickou hospodou, se ujala parta mladých lidí, kteří hostinec rekonstruují do původní podoby. číst dále
celý archiv