NP č.528 > HerbáriumČerný poklad jménem vanilkaJana Vlková

Budou Vánoce a rubrika přináší příběh z dalekých zemí, protože všechny naše rostliny teď spí.

Vanilka patří do vánočního cukroví. Ty skutečné vanilkové lusky jsou příšerně drahé. Má to svůj důvod. První vanilka se dostala do Evropy se španělskými dobyvateli. Sebrali ji aztéckému vládci Montezumovi stejně jako další nejen kulinární poklady. Aztékové sami vanilku nepěstovali, ale dováželi ji od Totonaků. Vanilovník plocholistý je liána z čeledi vstavačovitých, je příbuzná s orchidejemi. Ke svému zdárnému růstu potřebuje vlhké tropické klima, ale také opylovače. Zdárný vývoj plodů v Mexickém zálivu zajišťovali kolibříci a endemické včely.

 

Evropanům vanilka moc chutnala. Musel ji mít pochopitelně i největší mlsoun všech dob Ludvík XIV., který měl opravdu úplně všechno. Rozhodl, že vanilku bude pěstovat ve svých koloniích. Volba padla na klimaticky podobný ostrov Bourbon, který se dnes jmenuje Réunion.


Vanilkovníkovým liánám se tam docela dařilo, ale nenesly vůbec žádné plody. Zahradníci i botanikové dumali, jak to vyřešit. To už věděli, že na ostrově nejsou žádní opylovači. Občas se to někomu podařilo v badatelském měřítku. Pro průmyslový rozvoj měl ale rozhodující vliv objev dvanáctiletého sirotka. Edmond Albius byl otrok a v historických pramenech je jeho objev datován rokem 1841. Vyvinul jednoduchou technologii. Používal jen své šikovné prstíky a třísku z bambusu. Sedm let po Albiově objevu se podařilo dovézt do Francie prvních deset kilogramů vanilky. Následoval raketový rozvoj produkce. V roce 1853 to bylo 267 kg a v roce 1989 už 200 tun. Albius získal svobodu zrušením otroctví v roce 1848, ale zemřel chudý roku 1880, aniž by cokoli získal ze svého objevu.

 

Stejně jako kakao nebo káva i vanilkové lusky potřebují složitou přípravu, aby se v nich aroma rozvinulo. Tady je ve dvou větách proces, který trvá dlouhé týdny. Lusky se spaří v teplé vodě, pak se nechají zapařit zabalené do deky. Následně se suší ve stínu a pak se nechávají dozrát v dřevěných krabicích, kde se teprve vytváří aroma. Měřítkem ceny, respektive kvality, je barva a délka lusku.

 

Hlavní chemickou sloučeninou, která určuje aroma, je vanilin. Je to jedna z prvních synteticky připravených vůní, protože její výroba je velmi levná. Existuje celá řada reakcí, které mohou dostat aroma z pochopitelných surovin, jako například hřebíček nebo kurkuma, ale také méně pochopitelných, jako je dřevný dehet nebo odpady při výrobě papíru.


autor / Jana Vlková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Kontryhel pastvinný / Jana Vlková > NP č.518 > Herbárium Alchemilla monticola Rostlina, kterou skoro každý pozná, ale skoro nic o ní neví. číst dále Šalvěj / Jana Vlková > NP č.519 > Herbárium Salvia - královna svatojánské kytice nejen pro své snové obsahové látky, ale i pro svou nebesky modrou barvu. číst dále Fenykl obecný / Jana Vlková > NP č.520 > Herbárium Foeniculum vulgare - Šťavnatá zelenina má planě rostoucího a velmi nepodobného pradědečka. Botanik vidí jediný rostlinný druh. číst dále Řebříček obecný / Jana Vlková > NP č.521 > Herbárium Achillea millefolium - Roste prakticky všude – na lukách i v pangejtech. Znají ho skoro všichni, ale mnozí mu přezdívají žebříček. číst dále Slunečnice roční / Jana Vlková > NP č.523 > Herbárium Helianthus annuus - Květy slunečnic patří k těm nejfotogeničtějším. Jako příklad heliotropismu nechybějí v žádné učebnici botaniky. Za sluncem se otáčejí ale pouze tehdy, dokud plně nerozkvetou. Mají na tisíce odrůd. číst dále Proskurník lékařský / Jana Vlková > NP č.522 > Herbárium Althaea officinalis - Léčivka k ocucání. Květy má k elegantní dekoraci a kořen k léčení či hříšnému mlsání. číst dále Pelyněk černobýl / Jana Vlková > NP č.524 > Herbárium Artemisia vulgaris - Pelyněk je symbolem hořkosti, ale na druhou stranu prý umí klidnit agresivitu. Tolik mýtů a přirovnání jej provází, že by to bylo na diplomovou, možná i doktorskou práci. číst dále Kaštanovník jedlý / Jana Vlková > NP č.527 > Herbárium Castanea sativa - Může žít až tisíc let a jeho kmen může dosáhnout obvodu patnáct metrů. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv