NP č.518 > HerbáriumKontryhel pastvinnýJana Vlková

Alchemilla monticola
Rostlina, kterou skoro každý pozná, ale skoro nic o ní neví.

Kontryhel pastvinný je vytrvalá, trsnatá bylina, jejíž lodyhy a řapíky jsou porostlé jemnými stříbrnými chloupky. Listy mají v zásadě okrouhle ledvinitý tvar, z něhož ovšem vybíhají trojúhelníkovité laloky, které mají na každé straně 6 až 9 zubů. Květy jsou titěrné zelené a tvoří drobná květenství zvané vijany. Nejraději má vlhké louky a pastviny, ale intenzivní pěstování trav ho vytlačuje a stává se vzácným.

 

Co s ním v kuchyni
Květy i listy kontryhele jsou trochu chuťově urputné, což se může v kuchyni hodit, když je hlavní prioritou trvanlivost. Sbírají se květenství a nejmladší lístečky, které jsou ještě jemné a na nichž je ještě patrné typické sukénkové skládání. Obojí vydrží v lednici i týden, pokud je to dobře uloženo.

 

Květy jsou jedny z mála, které se hodí i na dekorace teplých pokrmů, i když jen těsně před podáváním. Listy se mohou dávat nakrájené na jemno do letních salátů, které doladí jemně svíravou chutí. Dají se použít i celé jako dekorativní podložka na nejrůznější letní studené mísy třeba i pro lepší prezentaci jídel připravených pro grilování.

 

Co se o něm povídá
Německy se rostlina lidově nazývá Frauenmantel, tedy pláštík Panny Marie. Jednak tak vypadá a také se v léčitelství používá na různé ženské problémy. Stahuje totiž svaly, čímž ulevuje třeba příliš silné menstruaci. Provází ho řada pověr spojených především s kapkami rosy zachycovanými do listů. V barokní praxi se tato voda používala jako jedna z přísad pro výrobu kamene mudrců. Odtud i latinský název Alchemilla – miláček alchymistů.

 

Ve venkovské praxi se používal jako pleťová voda. Je dosti pravděpodobné, že adstringentní látky vylouhované z listu působí vypínání pokožky spíš než vznik kamene mudrců.


autor / Jana Vlková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Sudetské skalky / Libor Hruška > NP č.518 > Téma čísla Botanik Jan Albert Šturma je rodilý Pražák, dnes ale většinu času tráví v pohraničí. Věnuje se rekultivaci důlních brownfieldů, zkoumá opuštěné německé vesnice a do Sudet se sám přestěhoval. Koho jiného se zeptat na specifika sudetské flóry, na to, jakou vazbu má na pravlast prvních německých kolonistů a jak se proměnila před sedmdesáti lety po odsunu jejich potomků? číst dále Valečský kastelán / Jana Hessová > NP č.518 > Téma čísla Sudety mu učarovaly. Tomáš Petr obnovuje chátrající a zaniklé památky a inspiruje komunitní život ve Valči. Setkáváme se v zámecké Prádelně, kde kromě výborného občerstvení prodávají i vstupenky do zámku, takže má lepší návštěvní dobu než Karlštejn. číst dále Lepší než koukat do mobilu / Lucie Römer Kavanová > NP č.518 > Téma čísla Na Děčínsku parta místních vykopala ze země německý hřbitov. číst dále Dostal jsem pěstí / Kateřina Jačková > NP č.518 > Prodejci NP „Než jsem se probral, než jsem si vůbec uvědomil, co se děje, dal mi několik dobře mířených ran,“ vypráví nám napadený prodejce Nového Prostoru Radek, kterého se ptáme na čerstvé modřiny a monokl pod okem. A není sám. Přinášíme vám autentický přepis debaty s prodejci, kteří se rozhodli o svých nepříjemných zážitcích promluvit veřejně. Jaké zkušenosti mají prodejci v rušné Praze s fyzickými či slovními útoky? A jak se jim brání? číst dále
celý archiv