NP č.518 > Téma číslaSudetské skalkyLibor Hruška

Botanik Jan Albert Šturma je rodilý Pražák, dnes ale většinu času tráví v pohraničí. Věnuje se rekultivaci důlních brownfieldů, zkoumá opuštěné německé vesnice a do Sudet se sám přestěhoval. Koho jiného se zeptat na specifika sudetské flóry, na to, jakou vazbu má na pravlast prvních německých kolonistů a jak se proměnila před sedmdesáti lety po odsunu jejich potomků?

Existují druhy rostlin, kterým odsun německého obyvatelstva vyloženě prospěl?
Ano, zajímavá je třeba nedávná historie jednoho chráněného druhu typického pro centrální Šumavu, hořce panonského (Gentiana pan-
nonica). Ten byl za Němců vyhledávaným kulturním druhem, používal se hlavně jako přísada do tradičních likérů, a díky tomu téměř vyhynul. Vznikem pohraničního pásma a vylidněním Sudet tlak na jeho ohroženou populaci úplně ustal a dneska je na Šumavě poměrně běžný. Češi zjevně radši pijí pivo, než máčejí kořeny hořců v lihu.


Také tento druh hořce roste v Sudetoněmecké etnobotanické zahradě , která vznikla v areálu botanické zahrady v Bečově nad Teplou. Jak vás napadlo tuhle „archu Noemovu" pro původní flóru českého pohraničí založit?
Na tenhle nápad jsem přišel během spolupráce s Jirkou Šindelářem, ředitelem bečovské zahrady. Ta má sama o sobě velice zajímavý krajinný kontext – nachází se ve Slavkovském lese, což jsou ostré Sudety, kraj vysídlených a zdemolovaných vesnic, opuštěných parků a alejí. Přitom specifická botanická expozice, která by se kulturním rostlinám ze zaniklých sídel věnovala, neexistovala. Současná stále se rozvíjející expozice představuje něco jako etnobotanickou paměť zaniklé krajiny. Expozice se neomezuje jenom na Slavkovský les, jsou tu exempláře ze všech větších krajinných celků bývalých Sudet – Krušných hor, Jizerek, Krkonoš, Šumavy, Českého lesa, Lužických a Rychlebských hor.

Zajímají nás ale i kytky, které kolonizovaly rozsáhlé zdemolované území vzniklé vylidněním Sudet

Co konkrétně jste odtamtud do bečovské botanické přesadili?
V expozici se pokoušíme rekonstruovat klíčové typy sudetské kulturní krajiny, které byly relativně nejcitlivější a po odsunu nejdříve zanikly – na živiny bohaté okolí domů a stájí, sečené, druhově pestré louky, venkovní zápraží nebo plevelová společenstva úhorů a lemů polí typická například pro výše položená lněná políčka. Zajímaly nás ale i kytky, které s radostí kolonizovaly rozsáhlé zdemolované území vzniklé vylidněním Sudet. Po úplném přerušení zemědělského hospodaření se doslova utrhly ze řetězu, jako tomu bylo třeba v případě bolševníku velkolepého (Heracleum mantegazzianum).

 

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Libor Hruška VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články z tohoto čísla

Valečský kastelán / Jana Hessová > NP č.518 > Téma čísla Sudety mu učarovaly. Tomáš Petr obnovuje chátrající a zaniklé památky a inspiruje komunitní život ve Valči. Setkáváme se v zámecké Prádelně, kde kromě výborného občerstvení prodávají i vstupenky do zámku, takže má lepší návštěvní dobu než Karlštejn. číst dále Dvě ruce a jeden život / Jakub Yellen > NP č.518 > Téma čísla Jestli hledáme pozitivní hnutí, které by se Sudety výrazněji hýbalo, najdeme ho prý v malé zastrčené obci Valeč na pomezí Karlovarského a Ústeckého kraje. To byl tip, který se k nám donesl. Vydali jsme se tam a strávili dva dny uprostřed opravdu nových Sudet. číst dále Lovkyně hrdinů / Darek Šmíd > NP č.518 > Startér Projekt Hero Clan propojuje dobrosrdečné profesionály s neziskovými organizacemi, které potřebují jejich pomoc. A funguje o to lépe, že jeho jediným platidlem jsou „karma body“. číst dále Dostal jsem pěstí / Kateřina Jačková > NP č.518 > Prodejci NP „Než jsem se probral, než jsem si vůbec uvědomil, co se děje, dal mi několik dobře mířených ran,“ vypráví nám napadený prodejce Nového Prostoru Radek, kterého se ptáme na čerstvé modřiny a monokl pod okem. A není sám. Přinášíme vám autentický přepis debaty s prodejci, kteří se rozhodli o svých nepříjemných zážitcích promluvit veřejně. Jaké zkušenosti mají prodejci v rušné Praze s fyzickými či slovními útoky? A jak se jim brání? číst dále
celý archiv