NP č.505 > Téma číslaJe autismus sexy?Redakce

Autismus je jako bílá vlajka, kterou zoufale máváme ze zákopové války našeho přežívání. Ale čím je tahle diagnóza doopravdy? A může nás někam posunout a obohatit?

Mnozí rodiče dnes omlouvají nedostatky své výchovy poruchou autistického spektra svých dětí. Po školách a zájmových kroužcích tak běhá čím dál víc falešných malých autistů, kteří jsou na tohle označení hrdí, protože přináší úlevy. Spousty příjemných úlev. A nejen po školách. Autismus se šíří celou společností jako milosrdný ručník hozený do ringu. V téhle diagnóze se skrývají úniky před vlastními slabostmi, omluvy za malé i velké lenosti, nezájem o skutečný mezilidský kontakt, ale i sociální vyčerpání a útěky před tlakem na výkon a výsledky. Troufáme si tvrdit, že skutečným autistou by ale dobrovolně nechtěl být nikdo. Jak říká Martin Selner, autor populárního blogu Autismus & Chardonnay: „Autismus je sexy – teda pokud jím zrovna netrpíte."


Skutečný autismus je také zásadně jiný než jeho lehčí forma, tzv. Aspergerův syndrom, který mnohdy do škatulky autismu automaticky sklouzává. S Aspergerem můžete chodit do práce nebo třeba hrát divadlo, zatímco autismus je ve dvou třetinách spojený s mentální retardací, která vás zhusta zavane do týdenních stacionářů, protože vaši blízcí nemají fyzickou ani psychickou sílu se o vás plnohodnotně postarat. Stres, frustraci a selhání řešíte agresí nebo útěkem. V pondělí po víkendech pak před stacionáři stojí zdrápaní a zboulovaní rodiče nejen na těle, ale i na duši. To, že jim někdo otevře a jejich potomka se ujme, je pro ně vysvobozením, zvlášť když mají další děti zdravé nebo hypotéku na baráku, kterou je třeba nemilosrdně splácet.


Jedno ale celou tu škálu různých úrovní autistické poruchy chování spojuje: „Zdravému člověku soužití s autisty mění způsob myšlení," tvrdí Martin Selner. A nikoliv k horšímu. K pevným záchytným bodům jejich životů, ke kterým jsou připoutaní svými rituály, přidávají ještě jakousi nespoutanou logiku a odzbrojující přímočarost, jež mnohdy připomíná chytrou ironii. Pokud tedy všichni chceme být autisty, v tomhle je ta diagnóza skvělá a vážně sexy. Jak říká zakladatelka divadelního souboru herců s Aspergerovým syndromem Dominika Hejzlarová: „Kreativita a fantazie lidí s autismem je bezbřehá."


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Proč přijímat uprchlíky? / Redakce > NP č.462 > Téma čísla Čtyřem osobnostem jsme položili prostou otázku… číst dále Oprava / Redakce > NP č.489 > Novinky z ulice Prodejce Radek Tamók nebyl spokojen s tím, jak vyšel jeho neautoriovaný rozhovor v minulém čísle. Sepsali jsme s společně dlouhé prohlášení všech omylů a nepřesností, které v rozhovoru zazněly, ale protože samotný seznam je příliš dlouhý a život příliš krátký a NP nemá dost stran, publikujeme tímto Radkovi jménem redakce velkou omluvu a celý text omluvy a oprav jeho rozhovoru zveřejňujeme na Facebookových stránkách Nového Prostoru. číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále Jak to vidí Romové / Redakce > NP č.423 > Téma čísla Mluví se pořád dokola o nich a už mnohem méně s nimi. Zeptali jsme se šesti Romů z měst, kterými nedávno prošly protiromské pochody, na jejich názor a zkušenost s rasismem. číst dále Anketa / Redakce > NP č.444 > Téma čísla Co by vás přimělo k emigraci? Kam byste emigrovali? číst dále Zdravotnické střípky / Redakce > NP č.394 > Téma čísla Zdraví znamená tvrdou dřinu. Lékařů, zdravotních sester, ale také samotných pacientů a jejich blízkých. Ve zdravotnictví se potkává a někdy na sebe tvrdě naráží několik světů. Jakou si z něj odnášejí zkušenost?   číst dále Nový prostor: 15 let / Dagmar Kocmánková, Redakce > NP č.448 > Pošli to dál Street-papery po celém světě vznikají, aby upozornily na problém bezdomovství, pomohly lidem bez domova získat příjem a daly jim hlas. Nový Prostor se o to snaží již patnáct let. číst dále Houbová míchanice / Redakce > NP č.422 > Téma čísla Polévka, smaženice, nebo naděje na psychedelický výlet? Nebo jsou vám houby úplně jedno a do lesa ani nechodíte? Pokud jste beznadějně „houbovzdorní“, vězte i tak, že vy se po smrti můžete houbám hodit. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv