NP č.472 > Pošli to dálZrno od plevRad Bandit

Dospět k onomu zenovému pocitu, že svět je nakonec přátelské místo, nebylo v nedávné době úplně jednoduché.

Máme za sebou víkend, kdy jsme poslouchali petardy, vzduchem svištící cihly dopadající na kamarády, nadávky holých lebek zahalených do bílých kukel, kdy téhož večera, na krátko, ale přece, vzplálo pražské autonomní sociální centrum Klinika. Nebylo to láskou, solidaritou a porozuměním, jak tomu v případě Kliniky bývá, zahořelo světlicemi házenými maskovanými chuligány, kteří bez skrupulí sedli na Hlaváku na tramvaj a jali se vykonávat spravedlnost.

Co následovalo poté, však za pozornost stojí. Na podporu Kliniky vystoupili politici a političky, od kterých by to snad nikdo nečekal. Přítomnost primátorky Krnáčové na nedělním setkání na Parukářce byla poněkud překvapivá, stejně jako podpora velké většiny médií a některých institucí. Také komentáře pod články na serveru iDnes tentokrát nabízely o něco smířlivější čtení. Skoro jako kdyby společnost jako celek útok odsoudila a spojení Kliniky s pomocí uprchlíkům nebylo najednou tolik podstatné. Někteří lidé si zkrátka vzpomněli, co znamená demokracie a že ji přece jen chtějí, a to se počítá.

Snad tedy pro jednou máme důkaz, že bez ohledu na názor na migraci se shodneme, že je nebezpečí fašizace české společnosti reálné. Při pohledu na táty a mámy, kteří s českými vlajkami postávají v podhradí a spílají „chcípněte vy zasraní zmrdi“ směrem k antifašistickým zástupům hlavně mladých lidí, je zřejmé, že o uprchlíky už dávno nejde. Oddělilo se zrno od plev a vypadá to, že má jedna země definitivně problém s fašismem. Že to víme, je dobře. Že jej velká část společnosti odsoudila, je zázrak.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Muž v plamenech / Rad Bandit > NP č.389 > Téma čísla Černá Skála je neobyčejné město. Od roku 1991 vyrůstá uprostřed Nevadské pouště a po týdnu opět mizí beze stopy. Letos se sjelo na věhlasný festival Burning Man na padesát tisíc lidí.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Kde jsi, když tu nejsi? / Rad Bandit > NP č.437 > Téma čísla Na ulici o ně téměř nezavadíte, nenajdete je dokonce ani jako pojem v odborných knihovnách. Pro většinu jsou téměř neviditelné. Řeč je o ženách bez domova. číst dále Když stehy burcují svět / Rad Bandit > NP č.406 > Ženská stránka Mnozí z nás si pamatují naše babičky, jak jehlou a nití zdobí tkaniny do fantastických obrazů. Co se ale stane, když vyšívané motivy zcizí babičkám dvojice holek? A co když příze začne zdobit ulice?   číst dále Kolik zalátáš děr / Rad Bandit > NP č.413 > Téma čísla Asi vás zklamu. Radikální sociální pracovníci, které jsem potkala v Londýně, nemávají rudými prapory, nenosí placaté cheguevarovské čepice a dokonce si občas zavtipkují o starých dobrých časech Maggie Thatcherové. číst dále Šílenství bez domova / Rad Bandit > NP č.426 > Téma čísla Duševní nemoc a psychické potíže jdou ruku v ruce s životem bez domova. Nabízí se ale mimo jiné otázka: Zblázníte se poté, co přijdete o domov, anebo se zblázníte první, a na ulici zůstanete až pak? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv