NP č.463 > Pošli to dálTrosečník na ostrově blahobytuRad Bandit

Mám to načtené. Třídní příslušnosti se mi dostane na základě inteligence, bohatství a popularity. Jsem v USA, Mekce kapitalismu. Potud teoretikové nepochybili. Jak ale koupím Coca-Colu?

Od toho je tady zase ekonomický systém, volná ruka trhu, princip poptávka-nabídka. Jak jednoduché. Poptávám, platím, dostávám. Na tom to tu celé stojí... a někdy i padá. O tom ale později. Z centra Seattlu si to plachtím na bicyklu a těch několik špatných odboček znamená, že ač jedu už hodinu a teplota klesá hluboko pod bod Fahrenheita, který by se mi líbil, jedu a pořád jedu. Je tma, došly mi cigarety, jezero Washington nikde, tuším, že jsem ztracen. Pomalu přestává veškerá sranda. Těsně před tím, než veškerá sranda doopravdy přestane, existuje poslední záchranné řešení. Cukr. Udělám proto významné rozhodnutí. Támhle za tou zatáčkou doleva, už jen tři bloky, v dáli se na mě z billboardu kření veselý pán s bradkou. Jsem optimista. Tam vyřeším všechny svoje problémy. Kentucký pán, ať si kuře klidně strčí za klobouk, určitě bude mít lahev tekutého hnědého cukru. Dám si XXXL, a nepochybuju, určitě mi ten hodný stařík poradí, jak se dostanu k jezeru. Jsem zachráněn.

V červeném světle se ukáže, že nejsem jediným půlnočním trosečníkem na tomhle podivném poloostrově. Zařadím se do štrůdlu aut. S nadšením antropologa se těším, jaké to bude dát si poprvé Coca-Colu v její domovině. Když se konečně dostanu k okénku věhlasného drive-thru, s vyčerpanýma třesoucíma se rukama se přidržuji bicyklu a sděluji svojí poptávku. Úsměv ale zmrzne záhy. Větu „Sorry sir, we can´t serve you, you are not in a car“, která se ozve z úst okénkového mladíka, přeložím bez obtíží. Tady muselo dojít k nedorozumění. Co tím myslíte, že nemám auto? Nedostanu Colu? Fahrenheit jde zase o něco dolů. Bohužel, hlásí uniforma, you are on a push bike. To taky vím, že jsem na šlapacím kole, ty chytrolíne, a kdybych přijel na šlapacím autě, tak mi ji prodáte? Zvyšuju pomalu hlas... okénko s úplným klidem odpoví, že ne, že musím mít motor. Počkat, počkat. Všechny možné hypotézy a jejich kombinace zaplavují teď už pěkně naštvaný mozek. Kdybych sem dotlačil auto s motorem, tak mi ji prodáte? Ne, musíte mít benzín. A zapnutý motor, a vůbec, za vámi je další zákazník odpoví díra ve zdi a zabouchne se nadobro. Vzorec poptávka + peníze = nabídka selhal. Vypadá spíš jako poptávka + auto + motor + benzín + peníze + zážeh = nabídka. Není to fér, tohle teoretikové nikde nepsali. Další vzorec v řadě za mnou troubí.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Muž v plamenech / Rad Bandit > NP č.389 > Téma čísla Černá Skála je neobyčejné město. Od roku 1991 vyrůstá uprostřed Nevadské pouště a po týdnu opět mizí beze stopy. Letos se sjelo na věhlasný festival Burning Man na padesát tisíc lidí.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Kde jsi, když tu nejsi? / Rad Bandit > NP č.437 > Téma čísla Na ulici o ně téměř nezavadíte, nenajdete je dokonce ani jako pojem v odborných knihovnách. Pro většinu jsou téměř neviditelné. Řeč je o ženách bez domova. číst dále Když stehy burcují svět / Rad Bandit > NP č.406 > Ženská stránka Mnozí z nás si pamatují naše babičky, jak jehlou a nití zdobí tkaniny do fantastických obrazů. Co se ale stane, když vyšívané motivy zcizí babičkám dvojice holek? A co když příze začne zdobit ulice?   číst dále Kolik zalátáš děr / Rad Bandit > NP č.413 > Téma čísla Asi vás zklamu. Radikální sociální pracovníci, které jsem potkala v Londýně, nemávají rudými prapory, nenosí placaté cheguevarovské čepice a dokonce si občas zavtipkují o starých dobrých časech Maggie Thatcherové. číst dále Šílenství bez domova / Rad Bandit > NP č.426 > Téma čísla Duševní nemoc a psychické potíže jdou ruku v ruce s životem bez domova. Nabízí se ale mimo jiné otázka: Zblázníte se poté, co přijdete o domov, anebo se zblázníte první, a na ulici zůstanete až pak? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv