NP č.481 > Pošli to dálStud před make-upemRad Bandit

Bydlí u mě pět Romáků. Nejmladšímu je pět let a nejstaršímu třicet pět. Je to skvělá rodina se třemi dětmi, z nichž ty dvě starší chodí spolu pěšky do školy do Táborské, po cestě si třeba koupí zmrzlinu a ruku za ruku překrosí křižovatku nad Synkáčem. Mám je rád, píšou mi: „Vážený pane, dnes jsme zaplatili nájemné." „Vážený pane, moc se nám tu libí." - „Vážený pane, utekla nám kočka, nevadí, když si pořídíme psa?" Nevadí. Nevadí mi vůbec nic až na vzpomínku, jak jsem rodinu Kočích poznal.

 

Na inzerát pronájmu bytu v pražských Nuslích se mi ozvalo asi osm lidí. Některým byl příliš malý, jiným příliš velký, ale tři vážní zájemci zůstali, brouzdali po bytě a diskutovali, kam dají postel, kam kytky a kam skříň. Postával jsem v ústraní, když ke mně jedna zmíněná paní přišla a říká: „Můžu se Vás zeptat narovinu, jsou tady v tom domě, v té ulici a tady v těch Nuslích cikáni? Protože já bych tu bydlet nemohla, my je nemáme rádi.“

Odvětil jsem paní, že v domě, ulici, Nuslích, Praze a v ČR cikáni skutečně žijí. Vyvalila na mě oči. Řekl jsem taky, že soused nade mnou chová prase a paní odnaproti je schizofrenička. Prase a Romové v domě byli planá lež, ale trochu mě to mrzelo. Ne to, že jsem lhal, ale že tam nejsou. Paní poděkovala nějak vkrkuknedlíkově, ruku mi nepodala a řekla, že se ozve. Neozvala se, já si zapálil cigáro a čekal na další příchozí. Přišli tři. Paní Kočí a dvě děti. Malý v náruči a dcerka cupitala za nimi. Něco mě zaujalo. Zatímco ostatní zájemci přicházeli oblečeni neformálně, paní Kočí byla krásně oblečená a děti měly úhledné pěšinky. Povídali jsme si a pustil jsem je do bytu. Až v bytě při světle jsem si všiml, že paní Kočí má na tváři vrstvu světlého make-upu, jen její ruce prozrazují skutečnou barvu kůže. Polilo mě horko v letním dni a v hlavě se rozpulzovala vlna myšlenek. Tohle je rodina, kterou tu chci mít, věděl jsem. Co bylo však horší, klopil jsem oči, měl jsem ostych se na paní podívat, podívat se jí zpříma do tváře, protože stud za lidi, za společnost, za svět, ve kterém jsem se ocitl a kam museli vcházet Romové s make-upem žádat o pronájem bytu, se mi ani trochu nelíbil. Nebyl to můj svět a nebyla to moje společnost, chtěl jsem jí to říct.

Několik známých mě v následných dnech obvinilo ze sociálního experimentu. O žádný nejde, říkal jsem, byli to naprosto nejsympatičtější a nejférovější lidi, kteří prošli mými dveřmi. Když byla smlouva podepsána, seznámil jsem se i s panem Kočím, mladým Romem, který jako mechanik spravuje lidem auta, dozvěděl jsem se, kde pracuje paní, kam chodí děti do školy a že babička bude chodit hlídat. Tenkrát jsem jim řekl, že jsem antirasista a že kdyby měli problémy v domě nebo kdekoli, ať se na mě obrátí. Paní se rozplakala, pán mi podal ruku a objal mě.

Je to už víc než rok a tolik předvídaný error sociálního experimentu nenastal. A i kdyby došlo k nějakému zaškobrtnutí, v mém bytě by rozhodně zaškobrtli Češi jako jacíkoli jiní, jako ostatně naprostá většina z těch před nimi i po nich. Skoro doufám, ale že žádné po nich nebude. Že místo toho paní Kočí už dlouho nebude muset jít nikam jinam žádat o pronájem bytu s vrstvou make-upu, který je nedůstojný nikoli pro ni, ale pro tento svět.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Muž v plamenech / Rad Bandit > NP č.389 > Téma čísla Černá Skála je neobyčejné město. Od roku 1991 vyrůstá uprostřed Nevadské pouště a po týdnu opět mizí beze stopy. Letos se sjelo na věhlasný festival Burning Man na padesát tisíc lidí.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Kde jsi, když tu nejsi? / Rad Bandit > NP č.437 > Téma čísla Na ulici o ně téměř nezavadíte, nenajdete je dokonce ani jako pojem v odborných knihovnách. Pro většinu jsou téměř neviditelné. Řeč je o ženách bez domova. číst dále Kolik zalátáš děr / Rad Bandit > NP č.413 > Téma čísla Asi vás zklamu. Radikální sociální pracovníci, které jsem potkala v Londýně, nemávají rudými prapory, nenosí placaté cheguevarovské čepice a dokonce si občas zavtipkují o starých dobrých časech Maggie Thatcherové. číst dále Když stehy burcují svět / Rad Bandit > NP č.406 > Ženská stránka Mnozí z nás si pamatují naše babičky, jak jehlou a nití zdobí tkaniny do fantastických obrazů. Co se ale stane, když vyšívané motivy zcizí babičkám dvojice holek? A co když příze začne zdobit ulice?   číst dále Šílenství bez domova / Rad Bandit > NP č.426 > Téma čísla Duševní nemoc a psychické potíže jdou ruku v ruce s životem bez domova. Nabízí se ale mimo jiné otázka: Zblázníte se poté, co přijdete o domov, anebo se zblázníte první, a na ulici zůstanete až pak? číst dále
celý archiv