NP č.482 > Pošli to dálJiné maso je možné!Rad Bandit

Představte si malou krabici, něco jako troubu, do které se vloží malé množství zvířecí tkáně a nastolením správných podmínek v onom klonátoru vyroste perfektní kus svalu. Řízek je na světě.

Alespoň tak jednoduše svůj vynález podává profesor Yaakov Nahmias z Centra pro bioinženýrství na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Klonované maso nemá být jen pošušňáním pro etické vegetariány, ale podle ambiciózních plánů může zachránit planetu před globálním oteplováním, šetří vodu, lesy a další přírodní zdroje. Trouby budou jednoduše umístitelné do obchoďáků, do restaurací anebo dokonce doma. Projekt SuperMaso slibuje dokonce levnější cenu v porovnání s „živým“ masem, protože na jeho výrobu nebude nutno chovat miliony zvířat v nelidských podmínkách. Kde je tedy ten zakopaný pes, který se dá vycítit na hony daleko?

 

Vývojáři SuperMasa už nám neříkají, kam budeme chodit na zvířecí tkáň. Jde o pouhou genetickou kopii originálu. Že živé zvíře muselo stejně zemřít, aby řízek v troubě mohl vůbec vyrůst na prvním místě, už vegetariány a vegany zřejmě v klidu nenechá. Skeptici a odpůrci klonovaného masa navíc tvrdí, že už jej máme dávno na stole, aniž bychom o tom cokoli věděli, a že bioinženýrství je stejně nebezpečná hra s ohněm, jako je ta s jinými geneticky modifikovanými potravinami, což dokazuje například bezhlavé monopolistické řádění firmy Monsanto.

 

Vzhledem k vlně veřejného zájmu, ke které schválení klonovaného masa jako bezpečného americkou FDA (Food and Drug Administration) vedlo, nejméně třináct států v USA zavedlo povinnost identifikovat klonované produkty živočišného původu. Nicméně – protože ani vědci nedokáží rozeznat rozdíl mezi klonovaným a neklonovaným masem zvířat – prosazování těchto zákonů bude stejně plavat na vodě. Pokud tak lidé dále chtějí mít jistotu, že nesahají po jídle spojeném s utrpením či zbytečnou devastací planety, nezbyde jim i nadále než sáhnout po zavedeném veganství, vegetariánství, či s přimhouřenýma očima po kategorii bio.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Muž v plamenech / Rad Bandit > NP č.389 > Téma čísla Černá Skála je neobyčejné město. Od roku 1991 vyrůstá uprostřed Nevadské pouště a po týdnu opět mizí beze stopy. Letos se sjelo na věhlasný festival Burning Man na padesát tisíc lidí.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Kde jsi, když tu nejsi? / Rad Bandit > NP č.437 > Téma čísla Na ulici o ně téměř nezavadíte, nenajdete je dokonce ani jako pojem v odborných knihovnách. Pro většinu jsou téměř neviditelné. Řeč je o ženách bez domova. číst dále Kolik zalátáš děr / Rad Bandit > NP č.413 > Téma čísla Asi vás zklamu. Radikální sociální pracovníci, které jsem potkala v Londýně, nemávají rudými prapory, nenosí placaté cheguevarovské čepice a dokonce si občas zavtipkují o starých dobrých časech Maggie Thatcherové. číst dále Šílenství bez domova / Rad Bandit > NP č.426 > Téma čísla Duševní nemoc a psychické potíže jdou ruku v ruce s životem bez domova. Nabízí se ale mimo jiné otázka: Zblázníte se poté, co přijdete o domov, anebo se zblázníte první, a na ulici zůstanete až pak? číst dále Když stehy burcují svět / Rad Bandit > NP č.406 > Ženská stránka Mnozí z nás si pamatují naše babičky, jak jehlou a nití zdobí tkaniny do fantastických obrazů. Co se ale stane, když vyšívané motivy zcizí babičkám dvojice holek? A co když příze začne zdobit ulice?   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv