NP č.473 > Pošli to dálSoucitná ruka zákonaRad Bandit

Až dvanáct set policistů v americkém Louisville bude vyškoleno pracovníky Mezinárodního centra solidárních organizací 

Američtí policisté ročně zastřelí, postřelí a trvale zraní až k plné invaliditě tisíce lidí. Jsou v tom světovými rekordmany. Během několika dní jich zvládnou usmrtit více, než jiné země za celý rok. Jen pro srovnání – jen za prvních čtyřiadvacet dnů roku 2015 připravila policie v USA o život více lidí, než policie v Anglii a Walesu za posledních čtyřiadvacet let a třeba na Islandu došlo v průběhu jeho sedmdesátileté historie pouze k jedinému incidentu, při němž během policejního zásahu zemřel člověk. Není divu, že někdo přišel s myšlenkou, že starého dobrého ultra násilí už možná bylo dost a policie by se tentokrát pro změnu mohla naučit, jak se nejprve s přestupcem zákona zkusit domluvit a ne jej rovnou zastřelit, například za to, že mu na autě chyběla registrační značka, jako se to stalo v minulém roce. Policisté tedy budou nově trénovat soucit, empatii a také – objetí. Výsledkem má být snížení počtu zranění, úmrtí a stresu jak pro policisty, tak pro vyděšenou veřejnost.

Podle ředitele ICCO Ari Cowana je „posun od válečnické mentality k soucitné, kompetencí řízené policejní kultuře nezbytnou podmínkou pro efektivní a udržitelnou policejní práci a účinné vymáhání práva.“ Pokud bude pilotní program v kentuckém Louisville úspěšný, rozšíří se počínaje letošním březnem i do všech ostatních amerických států.

A jak to celé vypadá? Stačí se projet po Louisville a zanedlouho možná narazíte na vřelého policajta, který objímá černého chlapa v teplácích, ptá se ho, jak se dnes vyspal a co jej v životě trápí. Některé věci se zkrátka lidi musejí naučit. Vládní program objímání místo zabíjení. What a wonderful world.(ICCO) ve schopnostech dosáhnout shody, mediaci a nenásilné komunikaci.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Muž v plamenech / Rad Bandit > NP č.389 > Téma čísla Černá Skála je neobyčejné město. Od roku 1991 vyrůstá uprostřed Nevadské pouště a po týdnu opět mizí beze stopy. Letos se sjelo na věhlasný festival Burning Man na padesát tisíc lidí.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Kde jsi, když tu nejsi? / Rad Bandit > NP č.437 > Téma čísla Na ulici o ně téměř nezavadíte, nenajdete je dokonce ani jako pojem v odborných knihovnách. Pro většinu jsou téměř neviditelné. Řeč je o ženách bez domova. číst dále Kolik zalátáš děr / Rad Bandit > NP č.413 > Téma čísla Asi vás zklamu. Radikální sociální pracovníci, které jsem potkala v Londýně, nemávají rudými prapory, nenosí placaté cheguevarovské čepice a dokonce si občas zavtipkují o starých dobrých časech Maggie Thatcherové. číst dále Když stehy burcují svět / Rad Bandit > NP č.406 > Ženská stránka Mnozí z nás si pamatují naše babičky, jak jehlou a nití zdobí tkaniny do fantastických obrazů. Co se ale stane, když vyšívané motivy zcizí babičkám dvojice holek? A co když příze začne zdobit ulice?   číst dále Šílenství bez domova / Rad Bandit > NP č.426 > Téma čísla Duševní nemoc a psychické potíže jdou ruku v ruce s životem bez domova. Nabízí se ale mimo jiné otázka: Zblázníte se poté, co přijdete o domov, anebo se zblázníte první, a na ulici zůstanete až pak? číst dále
celý archiv