NP č.443 > Pošli to dálPýcha a předsudkyRad Bandit

Byli často černí, černé nebo latino, chudí, transvestité, prostituté, bez domova a viditelně queer. Policajti se chodívali na „odpadlících" newyorské Greenwich Village rutinně vymlátit. Z nejzapadlejších barů a špinavých drag kabaretů tahali za vlasy muže v přiléhavých šatech a ženy v oblecích s kravatou a házeli s nimi do antonů, aby bití mohlo pokračovat na policejních stanicích.

Byli často černí, černé nebo latino, chudí, transvestité, prostituté, bez domova a viditelně queer. Policajti se chodívali na „odpadlících“ newyorské Greenwich Village rutinně vymlátit. Z nejzapadlejších barů a špinavých drag kabaretů tahali za vlasy muže v přiléhavých šatech a ženy v oblecích s kravatou a házeli s nimi do antonů, aby bití mohlo pokračovat na policejních stanicích.

 

Vybrali si ale špatnou dobu a špatnou oběť. Možná pomohly tehdejší antirasistické a lidskoprávní nálady a protesty proti nesmyslné válce ve Vietnamu. Každopádně narazili na odpor. Série spontánních násilných demostrací, která proti policejnímu teroru propukla 28. června 1969, tenhle útisk zastavila v USA už napořád a do dějin se zapsala jako Stonewallské povstání. Právě tehdy vznikla ona hrdost a s ní právo na život bez násilí a odsouzení pro jedny z nejvíce vyčleněných skupin, k nimž právě trans lidé, gayové a lesby patřili. Ne před čtyřmi roky, kdy vznikla Prague Pride.

 

Jenže někdo na to zapomněl. Musel. Jinak by přece organizátoři neakceptovali partnerství izraelské ambasády zrovna ve chvíli, kdy Izrael čelí obvinění z válečných zločinů. Neodmítli by pro změnu odbornou debatu na téma pedofilie, o kterou usilovala organizace ČEPEK. Došlo by jim totiž, že ten mladý kluk, co tenkrát na Stonewallu jako jeden z prvních hodil kámen na policajty, a umožnil i jim právo na existenci, byl transvestitní prostitut, a to tenkrát taky nebylo cool. A už vůbec by se nesnažili nejviditelněji oslovit veřejnost pomocí uplakaného videa se sexy herečkou vyzývající lidi, aby se stali avatarem někomu z východu. Stonewallské buzny nebyly žádné chudinky a tohle měl být pochod hrdosti. Vykašlaly by se na VIP zóny, věděly by, že při oslavě inkluze vyčleňování smrdí. Vykašlaly by se na Pet Shop Boys, vykašlaly by se i na Microsoft a barevné balónky Googlu. Místo průvodu firem s alegorickými vozy by na ty vozy zase vylezly opravdové bytosti - devianti, kurvy a buzny bez domova - a všichni by si mohli na chvíli bez ptaní vzít právo na existenci, bez ohledu na genderovou identitu či neidentitu, sexuální preference, životní styl a příslušnost k té či oné elitní či deklasované skupině. Místo toho ale v Praze proběhla hezká multifiremní párty. Jen je s podivem, že po ní nějaký ten gay, lesba nebo trans hrdě nehodili kamenem.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Muž v plamenech / Rad Bandit > NP č.389 > Téma čísla Černá Skála je neobyčejné město. Od roku 1991 vyrůstá uprostřed Nevadské pouště a po týdnu opět mizí beze stopy. Letos se sjelo na věhlasný festival Burning Man na padesát tisíc lidí.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Kde jsi, když tu nejsi? / Rad Bandit > NP č.437 > Téma čísla Na ulici o ně téměř nezavadíte, nenajdete je dokonce ani jako pojem v odborných knihovnách. Pro většinu jsou téměř neviditelné. Řeč je o ženách bez domova. číst dále Kolik zalátáš děr / Rad Bandit > NP č.413 > Téma čísla Asi vás zklamu. Radikální sociální pracovníci, které jsem potkala v Londýně, nemávají rudými prapory, nenosí placaté cheguevarovské čepice a dokonce si občas zavtipkují o starých dobrých časech Maggie Thatcherové. číst dále Když stehy burcují svět / Rad Bandit > NP č.406 > Ženská stránka Mnozí z nás si pamatují naše babičky, jak jehlou a nití zdobí tkaniny do fantastických obrazů. Co se ale stane, když vyšívané motivy zcizí babičkám dvojice holek? A co když příze začne zdobit ulice?   číst dále Šílenství bez domova / Rad Bandit > NP č.426 > Téma čísla Duševní nemoc a psychické potíže jdou ruku v ruce s životem bez domova. Nabízí se ale mimo jiné otázka: Zblázníte se poté, co přijdete o domov, anebo se zblázníte první, a na ulici zůstanete až pak? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv