NP č.443 > Pošli to dálMy s vámi, vy s námi. Kdo s nimi?Apolena Rychlíková

„Jsem zastánce vás, občanů,“ prohlásil děčínský starosta František Pelant (ČSSD) v úvodu svého krátkého vystoupení na tzv. Setkání nespokojených občanů, které se konalo pod taktovkou rasisty a podvodníka Lukáše Kohouta ve středu 13. srpna. Jakkoli není letošní léto co do počtu a pravidelnosti pochodů „slušných Čechů“ zdaleka tak horké jak to loňské, rozdmýchávači rasové nenávisti typu Kohouta nevynechají jedinou příležitost, aby se nepokusili vytěžit politický kapitál z tragické události podobné té, k níž „setkání“ odkazovalo.


Noční surová bitka v děčínské herně Calypso, při které byli napadeni tři hosté, přičemž jeden z nich skončil s vážnými zraněními v obličeji v nemocnici, se odehrála na konci července. Co naplat, že romský útočník před časem podobně brutálně napadl jiné Romy (takže o rasově motivovaném útoku se dá vážně pochybovat), co naplat, že samotní Romové jsou náladou ve městě znepokojeni, český anticikanismus rozdíly nečiní. A tak se v okresním městě sešlo na dvě stě lidí a z místního náměstí se stal improvizovaný Hyde Park. Z vozu ověšeného transparenty „Nechceme z Děčína Chánov“ nebo „Děčín, Duchcov, Šluknov, Litvínov, Brno, Ústí nad Labem“ k davu promlouvali různí řečníci včetně již zmíněného starosty Pelanta. Ten vystoupil na opakované výzvy davu a z onoho opentleného vozu, mementa českých rasistických tour, vyjádřil nespokojeným občanům podporu. Povzdechl si nad „sestěhováváním nepřizpůsobivých“ a zároveň vyzval ke klidu s tím, že demonstrace nic nevyřeší. Proč se jedné z nich aktivně účastní, nevysvětlil. Situace, kdy zástupci města ať ze strachu před ztrátou popularity, nebo z jim vlastního „nejsem rasista, ale ...“ svým pseudosmířlivým vystoupením podobná setkání v podstatě podpoří, jsou znepokojující. Vytváří totiž v řadách frustrovaných lidí představu fungujícícho dialogu s městem. Dialogu, který ale nikdy neprolomí zeď směrem k těm, o kterých se vede. Tak, aby se vedl s nimi.


autor / Apolena Rychlíková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Kořeny nenávistI / Apolena Rychlíková > NP č.459 > Pošli to dál Nebývalou odvahu nebýt dnešní projevila v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce Helena Langšádlová, když na adresu uprchlických kvót prohlásila: „Nemůžeme přijmout ten systém kvót, ale máme být i odvážní a říci, že když přijmeme uprchlíky, tak že chceme přijmout křesťany, kde je větší šance, že se budou integrovat do naší společnosti.“ Výrok, který prošuměl médii bez menšího pozdvižení, přesně ukazuje, jak dalece jsme dnes schopni zajít v touze ubránit naši civilizovanou Evropu před nájezdy novodobých barbarů, tedy muslimů. Ostrakizovat kohokoliv na základě jeho náboženského vyznání by měla být minimálně od druhé světové války, jejíž konec si v dnešních dnech pompézně připomínáme, naprosto překonaná, nemyslitelná věc. Přesto však je možné – soudě podle výroku paní Langšádlové – otevřeně dělit lidi skrz jejich vyznání a ještě se tvářit, že je to jediná správná cesta jak předejít zničení všeho evropského. číst dále Plnou parou na pracák! / Apolena Rychlíková > NP č.469 > Pošli to dál Poslední výzkum týkající se integrace matek po skončení rodičovské dovolené zpátky „do systému“ ukázal, že to u nás není s návratem na trh práce vůbec ideální. Po skončení tří až čtyřleté rodičovské dovolené se mezi neza- městnané zařadí bez ohledu na vzdělání až sedmdesát procent žen. Pro spoustu z nich tak často od přebalování vede přímá cesta do chudoby. číst dále
celý archiv