NP č.479 > Pošli to dálSejdeme se v pytliRad Bandit

Tak to mám za sebou, křest jako víno.

„Zlynčuju tě, ty svině,“ byla slova pána, který se zjevil odnikud a pokusil se zadriftovat tak, aby nás vozík za jeho autem buď sejmul, nebo minimálně vyděsil. Zaprášilo se, rozbušilo se srdce a byl fuč. Stáli jsme u kraje cesty v centru malého jihočeského města, já a holka, drželi jsme se za ruce, viditelně teplí, viditelně jiní, snad ho štval i můj pes. Nevím. V hlavě se mi rozpulzovaly myšlenky. Paradoxně mně hlavou projeli všichni ti lidé, kteří mě za poslední rok varovali, že když tedy pomáhám těm uprchlíkům a když je podporuji, budu první, koho pověsí, až se tu usadí a začnou roztahovat. Zkrátka hned, jak budou moct. Zlynčují mě prý, protože buzny oni nesnáší. Ty krvelačné hordy po „nás“ teplých prý půjdou první a pak si vezmou na mušku ženy a bůhvíkoho ještě. Hordy nikde, zato těch hovorů bylo víc, než je mi milé.

Záplava ale zatím nikde, rukou uprchlíka nestrádám, nikdo tmavé kůže mě nevěšel, ani nezkoušel přejet. Zato po pánovi v modré octavii zbyla hořkost v ústech, vzpomínka na dvě dětské sedačky, drenážní hadice ve vozíku a brunátnou nenávistnou tvář, která dávala nahlédnout až do krku řvoucího vzteklouna. Pán byl otec, proto ty sedačky. Pán tvrdě pracoval, proto ty drenážní hadice. Pán, který krom buzen nemá nejspíš rád ani uprchlíky a cigoše, který by si rád zalynčoval, ale v centru malého města se to zatím dělá blbě. Tenhle pán mi potvrdil, že to nejsou uprchlíci, kdo mě ohrožují, ale že jsem to nakonec já, kdo je s nimi v jednom pytli lynčovního materiálu pro prototyp normálního slušného Čecha, který v sobotu brázdí ulice ospalého městečka, zatímco já si to štráduji pro zmrzlinu.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Muž v plamenech / Rad Bandit > NP č.389 > Téma čísla Černá Skála je neobyčejné město. Od roku 1991 vyrůstá uprostřed Nevadské pouště a po týdnu opět mizí beze stopy. Letos se sjelo na věhlasný festival Burning Man na padesát tisíc lidí.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Kde jsi, když tu nejsi? / Rad Bandit > NP č.437 > Téma čísla Na ulici o ně téměř nezavadíte, nenajdete je dokonce ani jako pojem v odborných knihovnách. Pro většinu jsou téměř neviditelné. Řeč je o ženách bez domova. číst dále Když stehy burcují svět / Rad Bandit > NP č.406 > Ženská stránka Mnozí z nás si pamatují naše babičky, jak jehlou a nití zdobí tkaniny do fantastických obrazů. Co se ale stane, když vyšívané motivy zcizí babičkám dvojice holek? A co když příze začne zdobit ulice?   číst dále Kolik zalátáš děr / Rad Bandit > NP č.413 > Téma čísla Asi vás zklamu. Radikální sociální pracovníci, které jsem potkala v Londýně, nemávají rudými prapory, nenosí placaté cheguevarovské čepice a dokonce si občas zavtipkují o starých dobrých časech Maggie Thatcherové. číst dále Šílenství bez domova / Rad Bandit > NP č.426 > Téma čísla Duševní nemoc a psychické potíže jdou ruku v ruce s životem bez domova. Nabízí se ale mimo jiné otázka: Zblázníte se poté, co přijdete o domov, anebo se zblázníte první, a na ulici zůstanete až pak? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv