NP č.479 > Pošli to dálSejdeme se v pytliRad Bandit

Tak to mám za sebou, křest jako víno.

„Zlynčuju tě, ty svině,“ byla slova pána, který se zjevil odnikud a pokusil se zadriftovat tak, aby nás vozík za jeho autem buď sejmul, nebo minimálně vyděsil. Zaprášilo se, rozbušilo se srdce a byl fuč. Stáli jsme u kraje cesty v centru malého jihočeského města, já a holka, drželi jsme se za ruce, viditelně teplí, viditelně jiní, snad ho štval i můj pes. Nevím. V hlavě se mi rozpulzovaly myšlenky. Paradoxně mně hlavou projeli všichni ti lidé, kteří mě za poslední rok varovali, že když tedy pomáhám těm uprchlíkům a když je podporuji, budu první, koho pověsí, až se tu usadí a začnou roztahovat. Zkrátka hned, jak budou moct. Zlynčují mě prý, protože buzny oni nesnáší. Ty krvelačné hordy po „nás“ teplých prý půjdou první a pak si vezmou na mušku ženy a bůhvíkoho ještě. Hordy nikde, zato těch hovorů bylo víc, než je mi milé.

Záplava ale zatím nikde, rukou uprchlíka nestrádám, nikdo tmavé kůže mě nevěšel, ani nezkoušel přejet. Zato po pánovi v modré octavii zbyla hořkost v ústech, vzpomínka na dvě dětské sedačky, drenážní hadice ve vozíku a brunátnou nenávistnou tvář, která dávala nahlédnout až do krku řvoucího vzteklouna. Pán byl otec, proto ty sedačky. Pán tvrdě pracoval, proto ty drenážní hadice. Pán, který krom buzen nemá nejspíš rád ani uprchlíky a cigoše, který by si rád zalynčoval, ale v centru malého města se to zatím dělá blbě. Tenhle pán mi potvrdil, že to nejsou uprchlíci, kdo mě ohrožují, ale že jsem to nakonec já, kdo je s nimi v jednom pytli lynčovního materiálu pro prototyp normálního slušného Čecha, který v sobotu brázdí ulice ospalého městečka, zatímco já si to štráduji pro zmrzlinu.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Soucitná ruka zákona / Rad Bandit > NP č.473 > Pošli to dál Až dvanáct set policistů v americkém Louisville bude vyškoleno pracovníky Mezinárodního centra solidárních organizací  číst dále Sváteční dilema / Rad Bandit > NP č.480 > Pošli to dál Prý chtějí o svátcích zavírat obchoďáky, aby si zaměstnanci odpočinuli a rozhostily se opravdové dny klidu. Jak skvělý nápad. číst dále Jiné maso je možné! / Rad Bandit > NP č.482 > Pošli to dál Představte si malou krabici, něco jako troubu, do které se vloží malé množství zvířecí tkáně a nastolením správných podmínek v onom klonátoru vyroste perfektní kus svalu. Řízek je na světě. číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Sluneční bláto / Zuzana Brodilová > NP č.479 > Téma čísla Sluníčkář se loni stal nálepkou roku. Značkovat každého, kdo odmítá vlnu rasistické nenávisti a nebojí se uprchlíků, je stupidní. I nenávist ale někdy patří k životu. Jak udržet rovnováhu mezi růžovým slizem a všeobjímající záští? číst dále Vontové a postvontové ve městě / Pierre Hibšman > NP č.479 > Referát Dneska děti ulice stahují nízkoprahové kluby. Dřív je polykaly samosprávné party kluků (i holek), pro které dobrodružství nekončilo zavřením knížky. číst dále Rodina je můj život / Tomáš Havlín > NP č.479 > Uličníci Prodejce Nového Prostoru obvykle navštěvujeme v Praze nebo v Brně. Za Annou Stojkovou jsme se však tentokrát vypravili do Olomouce. číst dále Císař pán je vůl! / Tomáš Schejbal > NP č.479 > Téma čísla Pokuta za urážku policisty nás vrací do zašlých časů, kdy se zneuctění autority majestátu trestalo v lepším případě žalářem. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv
//