NP č.361 > Kultura | Výtvarné uměníKdyž je talent nenápadnýJiří Ptáček

1147 ADRES Pavly Gajdošíkové konfrontuje moderní architekturu z pražského Podolí s předměty z jedné domácnosti. A je to také výstava autorky na rozcestí.

 

O žižkovské galerii 35M2 ve dvoře za populárním Café Pavlač jsme v NP psali několikrát. Její dramaturg, výtvarný umělec Michal Pěchouček, totiž skládá program hlavně z mladých autorů, jejichž jména se na pomyslnou mapu české výtvarné scény buďto teprve zapisují, nebo na ní nejsou dostatečně čitelná. A jelikož nenadřazuje „socializační faktory“ nad uměleckou úroveň, řadí se jeho galerie mezi nejzajímavější z malých nezávislých prostorů umění ve městě.

Pavla Gajdošíková určitě patří do druhé ze zmíněných skupin. Akademie výtvarných umění absolvovala už před pěti lety a vcelku pravidelně vystavuje. Její jméno ovšem nezáří z drahých pozvánek velkých institucí. Objevuje se hlavně v galeriích podobných 35M2 – menších nebo zcela miniaturních prostorech, o které často pečují umělci, téměř vždy zadarmo a bez rozpočtu. Ostatně její situace je příznačná pro poměrně velkou část mladé generace. Jejich práci oceňuje okruh vrstevníků – umělců a galeristů, ale kurátoři velkých institucí ji přecházejí. S blížící se třicítkou se tito dostávají na další z profesních rozcestí: buďto prozatímně přijmou stav věcí, nebo se musejí zamyslet, zda nezměnit směr.

 

ZEVNITŘ A ZVENKU

Odpověď na konkrétní situaci Pavly Gajdošíkové lze zčásti nalézt i na výstavě 1147 adres. Autorka na ní využila dispozice prostoru o dvou místnostech k rozdělení na dva oddíly. První zahrnuje kresby, druhý video.

Zejména na kresbách je znát Gajdošíkové talent. Stručná lineární zobrazení běžných předmětů z domácnosti v nich ústí do pozornosti k ornamentu. Gajdošíková jednou izoluje dekor, kterým jsou některé předměty pokryty, jindy podobu věcí na dekorativní převádí. Zimní kabát, šála, ubrus nebo mop k vytírání se pod jejíma rukama mění v autonomní obrazové struktury, v nichž je předmět téměř nepřítomný a přesto zůstává podstatný.

Videu v druhé místnosti lze vyčíst neopodstatněnou formální rozmařilost, k celku výstavy však významně přispívá. Intimita domácího kreslení se v něm konfrontuje s fotografiemi modernistických budov nalepených na papírových boxech a autorkou ustavičně přeskupovaných. Ornamenty vnitřního, osobně žitého prostoru jsou tak protipólem vnějšího architektonického prostoru, který utváří hmotami, svou modulární povahou a neosobností. Není rovněž možné nevzpomenout si na bitvu, kterou s ornamentem svedli právě avantgardní architekti. A Gajdošíková neosobnost a upjatost moderní architektury minulého století překonává hrou s jejími prvky.

Práce Pavly Gajdošíkové jsou citlivé, ale jejich kvality – a tentokrát se to týká především kreseb – je nutné objevovat. Autorčin talent nevykřikuje nahlas, spíš vykukuje zpoza všední a prosté povahy její tvorby. Třebaže se před námi nerýsují nové obzory vztahů mezi osobními a obecnými rysy obývání architektury, má i takový talent svůj skromný půvab.

 

KROK PŘES PRÁH

Nenápadnost Gajdošíkové talentu však může stát i za skutečností, proč zatím nepřestoupila práh velkých institucí. Ty většinou přeci jen vyžadují jistou míru rozmáchlosti či monumentálnost výpovědi.

Navzdory tomu Pavla Gajdošíková nemusí na svém rozcestí trpět beznadějí. Pohled do jejího portfolia dokládá, že je ve svém zaměření velmi konzistentní. Architekturám a přerůstání vztahu jejich faktických prostorových dimenzí k prostorům lidského prožívání a intimity se zabývá soustavně už osm let. S příznačnou nenaléhavostí postupně obchází své téma a objevuje nové pohledy. To, co na jedné malé výstavě může vyznít jako definitivně vyjádřený problém, by se proto při příležitosti větší výstavy mohlo vyjevit jako rozložitý systém cest, po kterých se lze zaujatě procházet. S tím jí však pětatřicetimetrová galerie nemohla pomoci. Pavle Gajdošíkové zatím nezbývá, než usilovat o svou příležitost.

 

Pavla Gajdošíková: 1147 adres. Galerie 35M2, Víta Nejedlého 23, Praha 3 (35M2.cz). Výstava potrvá do 3. října.

 


autor / Jiří Ptáček VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Na fotografiemi zabitých / Jiří Ptáček > NP č.376 > Kultura | Výtvarné umění Nakladatelství Paseka vydalo rozsáhlý esej americké teoretičky fotografie Susan Sontagové o fotografiích lidského utrpení a válečné reportáži.   číst dále Jak umění vykládat dětem / Jiří Ptáček > NP č.450 > Kultura | Výtvarné umění Kniha Proč obrazy nepotřebují názvy je ojedinělým pokusem přiblížit moderní umění mladým čtenářům. číst dále Tajemství českého ostrova / Jiří Ptáček > NP č.435 > Kultura | Výtvarné umění Z plánu tunelu ČSSR-Jadran vytěžila umělkyně Adéla Babanová pouze šablonovitou fantastiku. číst dále Umění přestane býti uměním / Jiří Ptáček > NP č.452 > Kultura | Výtvarné umění Z plánované výstavy o brněnském Devětsilu se vyklubala výpověď o obecnějších rysech avantgardy. číst dále Nezradil jsem vlast / Jiří Ptáček > NP č.485 > Kultura | Výtvarné umění Zatčení ruského umělce Olega Vorotnikova v Praze je další zkouškou naší politické zralosti. číst dále Dáme si do bytu / Jiří Ptáček > NP č.364 > Kultura | Výtvarné umění Café Tureček je jednou z nemnoha bytových galerií u nás. Přitom jde o tak přitažlivou a dostupnou formu vystavování umění.   číst dále Nechte růst špendlíky / Jakub Holzer, Jiří Ptáček > NP č.413 > Rozhovor Jeho vršovický ateliér jako by obývalo mnoho pohádkových postav, které tu po sobě zanechaly bizarní artefakty a fragmenty tajuplného záměru. František Skála zde již šestnáct let vytváří svět, který odráží jeho duši víc než ten za okny. číst dále Umělec se zavázanýma očima / Jiří Ptáček > NP č.384 > Kultura | Výtvarné umění Na výstavě Jiřího Kovandy a Lumíra Hladíka v pražském výstavním prostoru Svit poutají pozornost především práce druhého z nich. Kurátorka Pavlína Morganová totiž zmapováním jeho tvorby znovu napsala téměř vygumovanou kapitolu českého akčního umění 70. let 20. století.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv