NP č.361 > Pošli to dálV zájmu většinyAndrea Novotná

Tenhle protest nešel přehlédnout – průvod odborářů sestupoval 21. září z Letné do centra snad tři čtvrtě hodiny. Plný lidí, kteří dávali najevo význam své profese pro společnost právě tak jako svůj postoj: na nás dříví štípat nebudete.

 

Mnozí demonstranti přišli s vlastními transparenty, několik policistů trochu zdivočelo, rozbilo skleněnou výplň ve vrátnici ministerstva vnitra a postaralo se tak o patřičně bojovnou titulní stranu následujícího vydání Mladé fronty Dnes.

Tihle demonstranti nemohli tak zcela zopakovat Mozartovo „moji Pražané mi rozumějí“. Mnozí jim mávali, vyjadřovali podporu (mnozí ostatně šli v řadách demonstrantů) – ale řada jich také dávala najevo pohrdání. Co je tohle za lidi, ptali se dva dobře oblečení mládežníci, když je míjel průvod. Kdybyste radši makal nebo podnikal, tak byste tady nemusel držet tuhle ceduli, začala na jednoho mladého demonstranta křičet paní staršího středního věku. Ne snad, že by o něm něco věděla. Už pouhou přítomností na demonstraci se stal „nemakačenkem“.

Pro mnohé novináře se z odborářů stali rázem „vyděrači“, zejména když jejich šéf Jaroslav Zavadil pohrozil generální stávkou. Jenže ve skutečnosti jsou akce i pohrůžky odborů zatím jen vcelku krotkou reakcí na neuvážené škrty, které ohlásila vláda. Odbory brání reálné mzdy svých členů, protože vědí, že škrty ve spojení s krizí mohou znamenat začátek procesu, na jehož konci snadno mohou být dluhy, chudoba a posílení krize přiškrcením poptávky (alespoň pokud chce vláda povzbudit jiné odvětví než exekutorské firmy). Odbory jednají v zájmu většiny společnosti – nemají ovšem zatím její sílu. Členství v nich od roku 1989 spíše upadá, a tak je otázka, zda budou schopny své hrozby splnit. Hrají o hodně – skončí-li protesty fraškou a porážkou, ztratí tvář a vyjednávací sílu na dlouhá léta, možná i generace. Taková ztráta by nepoškodila jen je – jak se v posledních letech ukázalo, odbory jsou vedle nevládních organizací jedním z mála uskupení obrany společenských zájmů. I proto je i pro nás, odborově neorganizované, možná načase přemýšlet o tom, jak podpořit svého odboráře.

 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Když život není fér / Martina Křížková > NP č.361 > Pošli to dál Některé příběhy je zřejmě nutné brát tak jak jsou a příliš z nich neusuzovat. Například peripetie šesti mužů z Alžíru a Maroka, kteří zametají v londýnské čtvrti Westminster. Při nedávné návštěvě papeže v Anglii byli zadrženi poté, co zavtipkovali v kantýně o možnosti atentátu na něj. Kdosi je slyšel a udal. Na jeden den prosluli coby teroristé z otvíráku hlavních zpráv. Policisté jim prohledali domovy, proklepli příbuzné a za dva dny byli zase jako obyčejní metaři doma.   číst dále Mravenci v Libuši / Martina Křížková > NP č.361 > Fejeton Začalo to dopisem, který přišel starostovi koncem srpna:   číst dále Když je talent nenápadný / Jiří Ptáček > NP č.361 > Kultura | Výtvarné umění 1147 ADRES Pavly Gajdošíkové konfrontuje moderní architekturu z pražského Podolí s předměty z jedné domácnosti. A je to také výstava autorky na rozcestí.   číst dále Národní popkulturní památky? / Jan Stern > NP č.361 > Téma čísla V České republice existuje institut kulturní památky a národní kulturní památky. Určité artefakty minulosti - od kostelů až po rychlík Strela - jsou chráněny zákonem. Není po zhruba sto letech existence toho, co lze nazvat popkultura, načase chránit i nějaké ty památky popkulturní?   číst dále

Nejčtenější články autora

Vzpomínky k použití / Andrea Novotná > NP č.463 > Pošli to dál Prezident Zeman oznámil, že jako jediná hlava státu ze zemí Evropské unie pojede do Číny a zúčastní se slavnostní přehlídky k výročí konce druhé světové války v Asii. Při zdůvodňování cesty se blýskl svými znalostmi dějepisu a připomenul, že naše svoboda nebyla vykoupena miliony mrtvých pouze na západní a východní frontě, ale že lidé umírali v boji s fašismem (tentokrát japonským) také v oblasti, kterou jsme si zvykli označovat jako Dálný východ. číst dále Když spiklenec potká spiklence / Andrea Novotná > NP č.454 > Pošli to dál Prožíváme boom spikleneckých teorií. Stoupenec sebešílenějších „pravd o světě a jeho zákulisí“ snadno nachází ještě větší šílence, kteří jej následují. Aspoň dokud nezačnou pokládat za spiklence jeho samotného. číst dále Domov je cesta / Zuzana Brodilová, Andrea Novotná > NP č.334 > Téma čísla Osvobodit se od pevného rytmu Z práce - Domů - Do práce. Najít znovu svobodu, kterou naši předkové ztratili v neolitu, když se usadili a rozdělili si půdu. A taky pořádat divoké parties. To všechno znamená freetekno pojaté jako život na cestě.   číst dále Vítejte ve válce nového typu / Jaroslav Fiala, Andrea Novotná > NP č.351 > Téma čísla „Dochází ke ztrátám na životech, takže v této fázi hry není čas na lehkovážnost," řekl veterán z Perského zálivu, americký generál Norman Schwarzkopf. Jako odborník na simulace vojenského výcviku chtěl ukázat, jak těžké je dnes odlišit virtuální realitu od skutečného boje. Kdo však dokáže ze současných konfliktů vytěsnit pach krve?   číst dále
celý archiv