NP č.361 > FejetonMravenci v LibušiMartina Křížková

Začalo to dopisem, který přišel starostovi koncem srpna:

 

Vážený pane starosto,

dnešního dne jsem přišel (sice svojí nepozorností) o mobil IPHONE 3GS v ceně 20 tisíc korun, díky Vietnamci, který navštívil naši cukrárnu. Vzhledem k tomu, že to není ojedinělý případ, který se u nás stal (před 8 měsíci vykradli dva vietnamští občané naše šatny. Když jsme jim chtěli zabránit v jejich činnosti, vytáhli na nás nůž...), jistě chápete, že za daných okolností řeči o společném soužití nelze brát vážně. Nechci chodit po Libuši a být ověšen řetězy, na kterých bych měl své osobní věci nebo se bál, zda mě někdo přepadne. Jejich rafinovanost je každým dnem dokonalejší, a pokud zde nezasáhne policie, může dojít k tomu, že občané Libuše vezmou právo do svých rukou. Obracím se na Vás se žádostí, aby byla zvýšena kontrola pohybu Vietnamců bydlících v nedalekém sídlišti (ul. Mirotická atd.). Tito Vietnamci chodí každý den jako mravenci ze sídliště po Libušské ulici do nedaleké SAPY. Myslím si, že toto není názor jen můj, ale většiny slušných lidí, kteří zde žijí. Proto jsem vydal příkaz, aby zaměstnanci z výše uvedených důvodů tyto občany neobsluhovali. Přeji hezký den.

PS: Prosím o uveřejnění dopisu do místního časopisu.

 

Zda byl dopis, zřejmě napsaný v prvotním afektu hned po krádeži (prozradím, že jde o Pavla Ch.), zveřejněn v časopise, to nevím. Dostal se ale na web městské části do rubriky Vietnamská komunita v MČ Praha Libuš – Aktuality. Mého známého Mariána to dost rozčílilo:

 

Pane majiteli, (...)Naprosto nesouhlasím s Vaším postupem zakázat obsluhovat všechny Vietnamce (...). Znám dobře několik Vietnamců, kteří Vám nikdy nic neudělali, přesto byste je neobsloužili jen na základě toho, jak vypadají. To je nejen neslušné, ale i hrubé a nemravné. Doufám, že Váš dopis zveřejněn v místním časopise nebude. Ode dneška také Vaši cukrárnu i pizzerii bojkotuji a doporučím totéž všem svým přátelům a známým. S pozdravem, M. S. Čech

 

Pavel Ch. odpovídá na webu zřejmě již s více chladnou hlavou:

 

Dobrý den, možná, že to tak vyznělo nešťastně, ale psal jsem o SKUPINĚ Vietnamců, kteří nás v poslední době obtěžují svým nevhodným chováním a TYTO občany odmítáme obsluhovat. Když přijde skupina vietnamských občanů do cukrárny a koupí si 1 rakvičku a hlasitě komunikují a posléze si vyndají svoje nudle se silným aroma a začnou papat, určitě ani vy byste tuto situaci neměl rád. Chodí k nám maminky s dětmi a nevidím důvod, proč by se měly omezovat kvůli těmto skupinám lidí. Bydlím vedle vietnamské rodiny, která je slušná, a moje vnučky si s nimi povídají... jsou slušní, a proto jsem k nim i já slušný. Z Vašeho dopisu je vidět, že Vám nic neudělali, proto chápu Vaše rozhořčení a hlavně nepochopení.(…) Rád bych zachoval v naší cukrárně takové prostředí, aby slušný občan jakékoliv národnosti mohl klidně a důstojně konzumovat náš výrobek bez obtěžování neslušných lidí. Toto právo mi, prosím, neberte a tohoto práva se chci dovolat. (…) Přeji hezký den a děkuji za pochopení.

 

Pana Ch. ovšem zároveň nečekaně podpořili z radnice:

 

Vážený Čechu, pane M. S., velmi vítám, že nejen zmíněnou cukrárnu, ale předpokládám a doufám, že všechny české podniky v MČ Praha-Libuš, budete Vy a Vaši lidsko-právní aktivisti bojkotovat a že při svých sporadických návštěvách (…) Libuše a Písnice zamíříte rovnou a bez zahnutí ke svým vietnamským přátelům do Sapy. Na rozdíl od Vás doufám, že názor pana Ch. založený na vlastních otřesných zkušenostech v místním časopise zveřejněn bude. (…) Pane S., kdybyste měl zájem, mohla bych se pokusit – nevím, s jakým úspěchem – zařídit Vám luxusní ubytování hned vedle části vietnamské komunity, která se usídlila v naší MČ, někde v paneláku, kde není možné se pořádně kvůli hluku a smradu vyspat a kde rodiče mají strach pouštět své děti ven samotné. Stačí říct. Vysvětlete svým slušným vietnamským přátelům, že jejich soukmenovci (kteří ovšem v naší MČ převládají) jsou příčinou tak hrozné pověsti této komunity v ČR. (...) Pane Ch., pro Vaši informaci dodávám, že pan Čech M. S. není řadový občan, nýbrž je odkudsi z Univerzity Karlovy jakýsi lingvistický vědec a lidsko-právní aktivista hájící zájmy vietnamské komunity. Já Vám vyjadřuji plnou podporu a plně za Vámi stojím. Radím Vám neumisťovat ceduli ohledně neobsluhování těchto individuí, mohl byste se dostat do rozporu s naším zákonem. Celou věc je možno řešit jiným způsobem, elegantnějším a v souladu s našimi zákony. (…) Pěkně vás zdravím.

PhDr. Pavla Jedličková, předsedkyně Výbor pro multikulturní soužití Zastupitelstva MČ Praha-Libuš

 

Načež si Pavel Ch. a Marián veřejně vymění další dopisy. Zapojí se více pisatelů. Jedni chápou nešťastného majitele, ale citují mu paragrafy. Druzí se dovolávají bezproblémových vztahů na sídlišti v Libuši. Jeden pán žádá nalezení ztracené soudnosti paní Jedličkové. Léto mezitím přešlo v podzim. „To je teda úroveň,“ poznamená k tomu zpěvavou pražštinou můj kamarád Hoang.

 


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Stručný průvodce odvykáním kouření / Martina Křížková > NP č.388 > Referát Konec roku symbolicky patří předsevzetím. Přání přestat kouřit je vedle hubnutí asi nejtradičnější. Vzdát se trvale nikotinu ale není jen tak. Řekneme vám, jak na to.   číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Obchodníci mezi stromy / Martina Křížková, Marek Čaněk > NP č.367 > Téma čísla Velká firma vyhraje velký tendr. Jenomže nemá dost vlastních zaměstnanců. Tak si najme přes další firmy lidi na práci v lese. Často jsou to cizinci. Jsou jich stovky. Sází stromky, prořezávají porosty, kácí stromy. Přijedou, vydělají si a jedou domů. Už dva roky se ale objevují lidé, kteří nedostali zaplaceno, bylo jim vyhrožováno násilím a měli hlad.   číst dále Vesmír v reklamě na McDonald´s / Martina Křížková > NP č.360 > Rozhovor Na jevišti ani ve filmu ji obvykle nepřehlédnete. I když tvrdí, že je jen nástorjem tvůrce - režiséra, zůstává svá. Herečka Simona Babčáková je ovšem těžko k přehlédnutí i mimo světla ramp.   číst dále Doba kamenná / Martina Křížková > NP č.345 > Téma čísla PŘEŽÍT NA ULICI VE MĚSTĚ, JAKO JE PRAHA, NENÍ JEDNODUCHÉ. JEDNÍM Z BEZDOMOVCŮ JE I BÝVALÝ CHEMIK RICHARD NOVÁK.   číst dále Novodobá asanace / Martina Křížková, David Kumerman > NP č.345 > Téma čísla ZIMA SICE PŘIKRYLA METROPOLI SNĚHOVOU PEŘINOU, ALE SOUČASNĚ ZVÝRAZNILA JINDY SKRYTÉ PROBLÉMY. BEZDOMOVCI MAJÍ ČÍM DÁL MÉNĚ MOŽNOSTÍ EXISTOVAT VE VEŘEJNÉM PROSTORU. JEJICH ŘADY SE TÍM ALE NEZMENŠUJÍ. NAMÍSTO SLOVA ŘEŠENÍ SE NABÍZÍ SPÍŠE TERMÍN ASANACE.   číst dále S maringotkou navždy / Martina Křížková > NP č.359 > Téma čísla Dodnes jezdí skoro dvě desítky českých cirkusů. Stále se perou o čest a slávu, jak by řekl Eduard Bass, i když obvykle nedosahují proslulosti svých předchůdců. Toto je ale vyprávění o minulosti, kdy příjezd cirkusu do města byl opravdovou událostí.   číst dále Na křídlech pochybnosti / Martina Křížková > NP č.394 > Reportáž Majitelé společnosti Penta jsou kvůli spisu Gorila aktuálně v popředí zájmu především na Slovensku. Pozornost ale zaslouží i jejich podnikání v Česku.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv