NP č.533 > Jiné čteníLow carb bezdomovectvíMartin Selner

Nedávno jsem potkal jednu známou, dali jsme se do hovoru. Dlouho jsme se neviděli. Dělá PR pro různé bohaté lidi, já zase pracuju s autisty a občas o tom píšu do Nového Prostoru. Časopisu, který prodávají většinou bezdomovci. Část zisku z prodeje jim jde do kapsy.

„Zrovna včera jsem dala jednomu bezďákovi stovku," vzpomene si hned, kam píšu.
„To mi k tobě moc nesedí," podotknu.
„Koupila jsem si drahý boty, měla jsem výčitky svědomí."
Jo, to už mi sedí víc.
„A jak to jde tobě?" zeptám se, i když podle oblečení vidím, že dobře.


Nechám ji chvíli vyprávět a přemýšlím, kolik luxusních bot by se na světě muselo vyrobit, aby výčitky lidí, kteří je nosí, pomohly lidem, kteří je nosit nikdy nebudou.


„Jo a dala jsem mu ještě bagetu. Šla jsem zrovna ze školení, rozdávali je tam zadarmo. Ale já teď zkouším low carb dietu, chápeš."
Snažím si zapamatovat ta poslední slova s tím, že si pak vygooglím, co to je za dietu.


Dělám v sociální sféře a za tu dobu jsem se už naučil nesoudit. Je to k ničemu. Prostě věřím, že každý dělá to nejlepší, co může. Pokud tomu jednou přestanu věřit, budu muset změnit obor. Jinak bych se zbláznil. Má práce mě ale taky naučila pragmatismu. Když žijete na ulici, je jedno, od koho ta pomoc přijde a co má zrovna na sobě. Prostě tomu chlapovi pomohla a tečka. A pokud se dá pomoc nějak spočítat, tenhle týden pomohla víc než já.


„... no, ale ty pomáháš lidem mnohem víc," zachytím slova na konci věty. Začal jsem mít výčitky svědomí i bez drahých bot.
„Prostě jen chodím do práce," odpovím to první, co mě napadne.
„Vidíš," řekne a podívá se na hodinky. „Já už taky musím. Ráda jsem tě viděla, měj se."
Políbí mě na tvář. Hezky voní.
„Měj se," rozloučím se.


Říká se, že když je člověk na dně, ďábel je vždy nablízku. Může mít mnoho podob, klidně může vypadat jako litr krabicového vína. A když máte dobrej den a něco od lidí dostanete, máte dva litry v petce. A co taky jiného chcete dělat, když žijete na ulici? Proč hledat světlo na konci tunelu, když jedinej tunel, kterej vidíte, je ten Žižkovskej?


Někdy už nemáte sílu ani chuť. Někdy potřebujete, aby za vámi to světlo prostě přišlo. A podle čeho ho poznáte? Sledujte boty!


Martin Selner autor / Martin Selner selner84.blogspot.cz VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Je to jednoduché, ale není to snadné / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.533 > Téma čísla „Lidé mohou začít meditovat z velmi blbých důvodů. Třeba se jim líbí, jak hezky to vypadá. To opravdu důležité přichází později“, říká kněz a ředitel kolínského kláštera Petr Vacík. Do Kolína se na jeho meditační kurzy sjíždějí lidé z celé země, bez ohledu na vyznání. číst dále Hranice trpělivosti / Redakce > NP č.533 > Téma čísla Jak moc jsme museli být trpěliví, abychom vyrobili číslo o trpělivosti? To je otázka, která se v nás sebezpytně vyrojila, když teď koukáme na hotové a zalomené stránky tématu a za krkem cítíme posledních čtrnáct dnů, kdy jsme s trpělivostí vstávali i uléhali. číst dále Pět věcí, které jsem se naučil o práci se dřevem / Štěpán Materna > NP č.533 > DIY Kurz Základy práce se dřevem pražského spolku Z pokoje do pokoje není moc o teorii. Nedozvíte se tam o tvrdosti různých dřev nebo obecných zásadách pro práci se dřevem. Tedy pokud se nezeptáte. Na kurz chodí návštěvníci s vlastními projekty, se kterými si nevědí rady a potřebují kromě dílenského zázemí i slovo odborníka. Na tříhodinovém večerním kurzu není na dlouhé povídání kdy, protože i práce se dřevem chce svůj čas. číst dále Docela slušnej čundr / Jakub Yellen, Jan Štěpánek > NP č.533 > Téma čísla Jak chůze tříbí trpělivost, jak se podobá meditaci, jak meditace souvisí s bolestí a co to znamená špatně sbalený batoh, o tom si s námi povídali tři poutníci Alžběta, Kristýna a Tomáš. číst dále
celý archiv