NP č.533 > PříběhZ pokoje do pokojeŠtěpán Materna

Re-use centrum, které dává starému nábytku nový život.

Když si němečtí oficíři během 2. světové války ledabyle típali vajgly o jakýsi cigaretový stoleček, určitě nepřemýšleli o tom, co s tím kusem nábytku bude dál. Stolek snášel jejich hrubé zacházení a všechny je přežil. Dál sloužil v jedné české rodině, pak však skončil uklizen kdesi na půdě. Po letech se z něj stal příliš zbytečný nábytek na užívání, ale příliš cenný na vyhození. Vnuci českého majitele se proto při stěhování obrátili na projekt Z pokoje do pokoje a stolek jim nabídli za odvoz. V naději, že neskončí na skládce nebo jako otop. Dívky z Pokoje do pokoje se stolku ujaly, vlastnoručně jej zrenovovaly a za symbolickou cenu poslaly dál k novému šťastnému majiteli.


To je jen jeden z mnoha příběhů, které projdou nevelkým prostorem na pražské Florenci. Zakladatelka tohoto projektu Zuzana Kuberová studovala ve Švédsku a svůj studentský byt si zařizovala pomocí místních re-use center. Po návratu do Prahy zjistila, že nic takového u nás neexistuje, a jala se přemýšlet, jak myšlenku opětovného využití nábytku přenést do českého prostředí. Pracovala na tom společně s Bárou Kocandovou, když náhle dostaly nabídku od městské části Praha 7 na dočasný pronájem prostoru na rušné ulici Milady Horákové. Z abstraktního přemýšlení se stala potřeba vymyslet velmi konkrétní program na měsíc, a tak vznikly základní kameny Z pokoje do pokoje. Vyzkoušely si, že myšlenka funguje a oslovuje řadu dalších lidí. Dnes už třetím rokem fungují v objektu Bar/ák nedaleko stanice metra Florenc.


Tereza Korbelová nedokázala jen tak projít kolem křesla pohozeného u kontejneru. Musela je odtáhnout k sobě domů a zasadit se o to, aby mělo šanci na další užitečný život. Místo toho, aby se z takového sklonu snažila vyléčit, vyhledala a oslovila Zuzku s Bárou. Vysvětlila jim, jak moc souzní s tím, co dělají, až ji přibraly mezi sebe. Od té doby dělají tohle re-use centrum ve třech. Samy stěhují nábytek, který jim lidé nabídnou za odvoz, samy jej renovují a posílají dál.


„Máte prostor a v něm nábytek. Pak zjistíte, že nábytek potřebujete opravovat, tak si na to pořídíte nářadí. A když už máte nářadí, dáte se dohromady s truhlářem a uspořádáte truhlářské kurzy," vyjmenovává Bára, jak se u nich nabalovala jedna činnost na druhou. „Zařízenou dílnu vás pak napadne nabídnout lidem, kteří rádi kutí, ale nemají vlastní garáž." V současné době opravdu fungují jako re-use centrum spojené se sdílenou dílnou, organizují různé DIY workshopy a poskytují prostor pro akce spojené s myšlenkou znovuužívání věcí. Reportáž z jednoho z jejich kurzů.


autor / Štěpán Materna VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Tohle vůbec nebliká / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.533 > Příběh Vydat nové číslo časopisu Živel trvalo bezmála pět let. Jeho tvůrci, LP Fish a Michal Nanoru o tom, proč možná ani vyjít nemělo. číst dále Low carb bezdomovectví / Martin Selner > NP č.533 > Jiné čtení Nedávno jsem potkal jednu známou, dali jsme se do hovoru. Dlouho jsme se neviděli. Dělá PR pro různé bohaté lidi, já zase pracuju s autisty a občas o tom píšu do Nového Prostoru. Časopisu, který prodávají většinou bezdomovci. Část zisku z prodeje jim jde do kapsy. číst dále Temný případ v temných dobách / Benjamin Slavík > NP č.533 > Kultura Žánr takzvané falešné kriminálky se stal v posledních letech velmi oblíbeným. Série, které využívají motiv „neprůhledného a temného" detektivního vyšetřování jako pozadí pro spíše psychologické vyprávění, představují typ produkce, který je na jedné straně stále závislý na ověřených vzorcích, ale na druhé straně tyto vzorce dokáže efektivním způsobem variovat, kombinovat a rozkládat. Sérii HBO Temný případ (True Detective) pak lze považovat za transparentní příklad takto se svými diváky komunikující seriálové tvorby. číst dále Je to jednoduché, ale není to snadné / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.533 > Téma čísla „Lidé mohou začít meditovat z velmi blbých důvodů. Třeba se jim líbí, jak hezky to vypadá. To opravdu důležité přichází později“, říká kněz a ředitel kolínského kláštera Petr Vacík. Do Kolína se na jeho meditační kurzy sjíždějí lidé z celé země, bez ohledu na vyznání. číst dále

Nejčtenější články autora

Nejdřív střecha / Štěpán Materna > NP č.516 > Startér Vojtěch Sedláček v rámci svých firem ProVás a Obslužná zprostředkovává práci osobám se zdravotním omezením. „Když jsem ale zkoušel zaměstnávat lidi bez domova, zjistil jsem, že to nejde. Hledal jsem tedy jiné způsoby, jak jim pomoci, a narazil na koncept Housing First,“ popisuje začátky projektu Nejdřív střecha. číst dále Zůstat aktivní / Štěpán Materna > NP č.523 > Startér Ať už si o společenské, politické nebo jakékoli jiné situaci v Česku myslíte cokoli, asi budete souhlasit, že více aktivních mladých lidí nemůže uškodit. Společnost Člověk v tísni jim jde naproti a rozhodla se je sama vyhledávat. V rámci projektu Jeden svět na školách uspořádala letos už třetí ročník soutěže Hledá se LEADr. číst dále Nevypusť duši / Štěpán Materna > NP č.519 > Startér Už vám někdo řekl, že tu zlomenou nohu si jenom namlouváte, a kdybyste trochu změnili přístup k životu, že by to určitě přešlo? Ne? Lidé trpící depresemi však podobné rady slýchají. Aby veřejnost uvažovala o psychických nemocech stejně jako o těch fyzických, i o to se snaží sdružení Nevypusť duši. Šíří osvětu o duševním zdraví a vyvrací mýty, které kolem duševních onemocnění kolují. číst dále Z pokoje do pokoje / Štěpán Materna > NP č.533 > Příběh Re-use centrum, které dává starému nábytku nový život. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů