NP č.531 > PříběhTrochu jsem se trápilaDavid Háva

Kostýmní výtvarnice, krejčová Simona Drábová

Šití mě bavilo odmalička, šila jsem na panenky a tak. Za komunistů jsem si šila na sebe. Potom přišla rodina, děti a s tím i dlouhá pauza. Když jsem před deseti lety dostala od kamarádky dárek, starší šicí stroj Veritas po babičce, došlo mi to – já mám vlastně šít! A tak jsem začala."


Povídáme si se Simonou ve fundusu divadla La Putyka, kde dělá garderobiérku.


„Já jsem na začátku vůbec nevěděla, jak to šití uchopit. Modely, barvy a střihy jsem si dělala čistě podle sebe, měla jsem pak nějaké věci v Kuráži (letenský obchod s módou, pozn. red.), něco se sice prodalo, ale ta holka mi říkala: Jak to vlastně myslíte? Pro koho to je? Je to totiž strašně divoký...


Trochu jsem se trápila, nevěděla jsem, jak to celý definovat, jestli chci prodávat v buticích, nebo oslovovat divadla. Bála jsem se, že se neuživím."


Během povídání se mi Simona průběžně ztrácí v lese štendrů, pere a uklízí kostýmy po představení na své místo.


„A když pak před šesti lety dcera Zuzka spolu s kamarády založili novocirkusovou skupinu Cink Cink Cirk, hned od začátku jsem pro ně šila kostýmy. Taky občas dělám absolventská představení pro studenty HAMU, kde to vzniká ve spolupráci s týmem lidí, tam se musí sladit požadavky režiséra, scénografa i herců a charakter kostýmů musí zapadnout do celkového pojetí.


Pak mi přišla tahle práce v La Putyce, a tím jsem dostala určitou profesní i existenční jistotu. A vlastně jsem teď zpětně zjistila, že už jsem celé to svoje směřování přestala řešit. Dělám pořád ty své bláznivé cirkusácké modely a práce se řetězí. Nejlepší reference je, že si to lidi řeknou. Teď už je to tak, že můžu některým lide otevřeně říct, že pro ně nemůžu šít prostě proto, že se na podobě modelů neshodneme."


autor / David Háva VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Česnek viničný / Jana Vlková > NP č.531 > Herbárium Allium vineale - Jídlo, léčivo i amulet. číst dále Krvavý Vilém a Franz Josef aneb Loutky na frontě / Libor Hruška > NP č.531 > Téma čísla Za americkými vojáky přijela do Koreje Marilyn Monroe, hrdinové první světové války museli být rádi i za Kašpárka se Škrholou. Na frontě, v zajateckých táborech i v lazaretech, tam všude zvedali morálku mužstva čeští loutkáři. Působili na obou stranách barikády – v rakousko-uherské armádě i v řadách československých legionářů. O tom, jak bylo pro vojáky divadlo důležité, jsme si povídali s Richardem Matulou, autorem výstavy Loutky na frontě, která je nyní k vidění v Chrudimi. číst dále Existuje pravda na jevišti? / Redakce > NP č.531 > Téma čísla To, co se odehrává na jevišti, nikdy není pravda. Je to dohoda několika dokonale smluvených lidí, kteří šest až osm týdnů zkoušeli najít, uchopit a zapamatovat si takovou sestavu jevištních úkonů, aby přetvořili abstraktní pojmy jako láska, lež, touha, zrada, spravedlnost či pravda ve smyslový zážitek diváka. číst dále Madona s Ježíškem / Jan Stern > NP č.531 > Fejeton Mám jednu známou. Vy máte stejnou, nezapírejte. Chodí na jógu, konzumuje raw stravu, ví, co jsou čakry, a má je všechny aktivované, čte knihy o osobním rozvoji a je plně rozvinutá. číst dále
celý archiv