NP č.513 > Téma číslaNezapomenutelné čísloRedakce

Paměť jako sval, historie, nemoc, kronika i přítěž. Podívali jsme se na paměť ze všech úhlů a snad jsme na něco nezapomněli.

Když si vymyslíte téma paměť, vejde se vám tam všechno, na co si vzpomenete. A tak jsme si v první řadě vzpomněli, že nesmíme zapomenout na vzpomínky z dětství. Tím jsme zatížili centrální nervovou soustavu, která zakódované a uchované vzpomínky počala vybavovat. A tady pro každou paměť nastává klíčový okamžik, kvůli němuž jsme se do tohohle tématu pustili a který je na tom všem to nejzajímavější: takto vybavený paměťový otisk není NIKDY přesným zachycením prožité reality.


Ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Miroslav Vaněk nám ve výborném rozhovoru na stranách 18. a 19. potvrdil, že paměť není knihovnou, kam se v přesných tvarech ukládá náš život, ale že jde o dynamické procesy, které s nažitým materiálem neustále pracují. Na vzpomínku má vliv nejen citové rozpoložení přímo v prožívaném ději, ale i emoční nálada v okamžiku vybavení. Mluví-li pak na záznam třeba vysoký pohlavár minulého režimu, který si uvědomuje, že se jeho výpověď může stát interpretací dějin, jeho paměť začne automaticky pracovat v jeho prospěch. Věda takovou čirou smyšlenku, ke které může dojít, nazývá falešnou vzpomínkou, vznikající bez vědomí vzpomínajícího. I Miroslav Vaněk proto odmítá pojmy jako pravda a lež, když o lidské paměti říká: „Většina lidí mluví ze svého pohledu pravdivě, jen si rozhovor konstruují podle svého přesvědčení, to je ale v určité míře vlastní každému z nás."


Vrátíme-li se ke vzpomínání na vlastní dětství, nejzajímavějším obdobím je období preverbální, kdy jsme ještě neznali slova, a všechny naše vzpomínky jsou proto uložené jen v obrazech, pocitech a atmosférických obrysech. Tato doba silně ovlivňuje celý náš pozdější život a podle psychologa Martina Hofmana vyžaduje vyvolání preverbálních otisků určité usilí, nevyplavují se spontánně jako pozdější vzpomínky, ale pomocí meditace či terapií se k nim dostat lze. Někteří z nás si tak jsou schopní vybavit i okamžik vlastního porodu, což považujeme za jednu z nejsilnějších informací tohoto čísla.


Zjistili jsme, že paměť je neuchopitelná a překvapivě klouzavá záležitost, která má přímý vliv na naši přítomnost. Buď je díky ní příjemná a snesitelná, nebo svíravá a obviňující.


A na konec jedna myšlenka anglického filozofa Samuela Taylora Coleridge, která jen podtrhuje, jak silné téma budete tentokrát číst: „Osvobodíme-li paměť od řádu, času a prostoru, není to ve skutečnosti nic jiného než fantazie."


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Proč přijímat uprchlíky? / Redakce > NP č.462 > Téma čísla Čtyřem osobnostem jsme položili prostou otázku… číst dále Oprava / Redakce > NP č.489 > Novinky z ulice Prodejce Radek Tamók nebyl spokojen s tím, jak vyšel jeho neautoriovaný rozhovor v minulém čísle. Sepsali jsme s společně dlouhé prohlášení všech omylů a nepřesností, které v rozhovoru zazněly, ale protože samotný seznam je příliš dlouhý a život příliš krátký a NP nemá dost stran, publikujeme tímto Radkovi jménem redakce velkou omluvu a celý text omluvy a oprav jeho rozhovoru zveřejňujeme na Facebookových stránkách Nového Prostoru. číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále Jak to vidí Romové / Redakce > NP č.423 > Téma čísla Mluví se pořád dokola o nich a už mnohem méně s nimi. Zeptali jsme se šesti Romů z měst, kterými nedávno prošly protiromské pochody, na jejich názor a zkušenost s rasismem. číst dále Anketa / Redakce > NP č.444 > Téma čísla Co by vás přimělo k emigraci? Kam byste emigrovali? číst dále Zdravotnické střípky / Redakce > NP č.394 > Téma čísla Zdraví znamená tvrdou dřinu. Lékařů, zdravotních sester, ale také samotných pacientů a jejich blízkých. Ve zdravotnictví se potkává a někdy na sebe tvrdě naráží několik světů. Jakou si z něj odnášejí zkušenost?   číst dále Nový prostor: 15 let / Dagmar Kocmánková, Redakce > NP č.448 > Pošli to dál Street-papery po celém světě vznikají, aby upozornily na problém bezdomovství, pomohly lidem bez domova získat příjem a daly jim hlas. Nový Prostor se o to snaží již patnáct let. číst dále Houbová míchanice / Redakce > NP č.422 > Téma čísla Polévka, smaženice, nebo naděje na psychedelický výlet? Nebo jsou vám houby úplně jedno a do lesa ani nechodíte? Pokud jste beznadějně „houbovzdorní“, vězte i tak, že vy se po smrti můžete houbám hodit. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv