NP č.491 > Téma číslaA je to ghettoRedakce

Kateřina Šedá v souvislosti s brněnským Bronxem nerada mluví o ghettu. To slovo pro ni má příliš negativní nádech. Raději mluví o vesnici uprostřed města. Strávila tu několik let, chodila dům od domu, byt od bytu a mapovala život zdejších obyvatel. Na jednu výpravu nás vzala s sebou.

Brněnský Bronx, jak se říká čtvrti kolem Cejlu a Francouzské ulice, je jedinou vyloučenou lokalitou v centru tak velkého města. Kateřina nahlédla na život zdejších obyvatel nikoliv pohledem sociálního pracovníka, ale pohledem umělce. Výsledkem její práce je kniha Brnox, mapující všechny možné odstíny zdejšího života, kniha, která v sobě má potenciál uzavřené ghetto alespoň trochu otevřít světu.

Kateřina se s námi v lednu do Bronxu vrátila, s hotovou knihou v ruce s námi znovu prochází místa, kde zažila často neuvěřitelné momenty. A před námi defilují fascinující lidské osudy snažící se vzepřít zdejší každodenní nudné rutině, i osudy těch, kteří bezvýchodnosti tohohle místa nenávratně propadli. Naši cestu po ghettech jsme ale nezakončili v Brně. Stejně jako v Bronxu jsou peníze nejčastější překážkou k tomu, aby zdejší obyvatelé ghetto opustili, jsou peníze i důvodem, proč se jiní lidé do ghett dobrovolně nastěhují. Taková ghetta na entou. Vypravíme se do světa pražských rezidenčních areálů, kde nové byty za mnoho milionů korun od zbytku světa oddělují ploty a vrátnice. A podíváme se mimo jiné i na Balkán, kde uprostřed chudých vesnic rostou luxusní vily, jejichž zbohatnuvší majitelé se tak pošetile snaží zbavit stigmatu chudoby.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Brno – střet / Ivan Adamovič > NP č.491 > Téma čísla Je zima. Ne zrovna ideální čas na průzkum vyloučené lokality s největší koncentrací Romů v Brně. Ulice jsou prázdné, což je dost netypické pro čtvrť, která si získala přezdívku Bronx. Brzy se jí možná začne říkat přesmyčkou BRNOX. Tu má na svědomí drobná dívka, která mi jde křupavým sněhem po boku. Jak se tu rozhlížíme po zpustošených dvorcích plných nákupních vozíků, které někdo „zapomněl“ vrátit, vypadáme jako nějací streetworkeři. Ve skutečnosti je má průvodkyně, Kateřina Šedá, ve světě možná nejznámějším žijícím českým umělcem. V tašce mi leží její více než pětisetstránkový průvodce touto lokalitou, který právě vydala. číst dále Sinfonietta / Jan Stern > NP č.491 > Fejeton Mám rád vědce. Nejsou obvykle tak zábavní jako ti v seriálu Teorie velkého třesku, ale šeď to rozhodně není. S gustem sleduji zejména jejich zápolení s všedním životem a inovace, které do něj vnášejí. číst dále Adidasky z budoucnosti / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Po čtyřech dekádách vývoje je na světě vakcína proti smrtícímu viru ebola. Test, který pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhal v Guineji, spočíval v tom, že tam dostalo vakcínu 5837 lidí – a ani jeden z nich následně nebyl ebolou nakažen. číst dále Řítíme se  k feudalismu? / Darek Šmíd > NP č.491 > Dezorientace Mávejte kapesníčkem, demokracie se s námi možná brzo rozloučí. Co když je to ale dobře? Protože možná ta demokracie není zase tak dobrý nápad. Klid, klid, vím, že ve slušné demokratické společnosti se takové věci neříkají – byť právě demokratická společnost stojí a padá na tom, že by si v ní měl každý říkat, co se mu zlíbí. Ale na mě to neházejte, já to neřekl; řekl to Platón. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů