NP č.502 > FejetonS jemností baletkyJan Stern

Sociologové a jiní logové se přou o to, v jakém světě vlastně žijeme. Divím se, že jim to ještě nedošlo. Žijeme ve světě lhostejnosti. V odfrkávací civilizaci.

To je totiž tak. Říkali nám kdysi ve škole, že jeden z důvodů nástupu „konzervativní revoluce" na počátku 20. století byl Einstein. Ten jeho vesmír, který lidem nabízel, byl tak nepochopitelný a podivný, že se v něm báli žít. Děsilo je, že gravitace by mohla ohýbat prostor a čas. Bylo to bláznivé, budilo to hrůzu a z hrůzy rodila se nenávist. Ke všemu modernímu. A vylepšil to ten Belgičan, co přišel s teorií velkého třesku. Který rozpíná náš vesmír a nikdo neví do čeho. Vesmír, který zjevně má hranici, ale přitom je prý „nekonečný". Z tohohle konečného nekonečna lidi tenkrát, když se ještě snažili pochopit svět, pojala závrať. Z téhle závrati rodila se představa o očištění válkou, návratu k podstatě a vůbec tak nějak k něčemu, čeho se dá chytit. On takový handgranát dělá taky velký třesk, ale dá se aspoň sevřít v dlani. Což uklidňuje.

 

Nezměnilo se toho od časů, kdy Belgičan definoval prvotní prdu, zase tak moc. Telefon už znali, i když ho ještě nenosili v kapse, a dokonce i první počítač už kdosi kutil. I porno bylo již k dispozici, byť jako podpultovka pro pány z lepší společnosti. A politici říkali zhruba to samé, co dnes, jen je nepouštěli po večerníčku (o to důvěryhodněji bohužel vypadali). Co se však změnilo, jsme my. Nejsme ani o gram chytřejší než naši předkové a nechápeme vesmír o nic víc než naše prababička krmící pod tlakem husu šiškami. Jen je nám to už jedno. To je jediná skutečná revoluce, která proběhla. Revoluce lhostejnosti. 

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články autora

Ocasy? Jazyk! / Jan Stern > NP č.518 > Fejeton O tuto zem a lid ji obývající mám zájem vědecký. Opravdu bych chtěl přijít na to, co nás vlastně naformovalo a uhnětlo. číst dále Per aspera ad astra / Jan Stern > NP č.490 > Fejeton Za mého dětství bylo oblíbenou kratochvílí děvčat vedení takzvaného památníčku. Asi víte, o co šlo: o takovou knížečku s prázdnými listy, kterou vám děvče dalo a vy jste mu tam měli něco napsat nebo namalovat „na památku“. Potíž byla, že jsem nikdy jaksi nepochopil tu základní poetiku žánru. Co se čeká? Kde jsou meze? Kdo jsou klasici? Já v tom naprosto plaval. V Rozumu do kapsy o tom nic nepsali a dokonce ani v Pionýrské stezce nenavedli mne na správnou stezku. A tak jsem to bral tak nějak od srdce – základ všech katastrof světa.   číst dále Loudání / Jan Stern > NP č.521 > Fejeton Marketéři dělí lidi do pěti kategorií, které se liší podle toho, kdy a proč si osvojí nějakou novinku, třeba mobilní telefon. První jsou novátoři, pak „early adopters", pak příslušníci „první většiny", pak příslušníci „druhé většiny" a nakonec jsou loudalové, kteří si mobilní telefon pořídí až ve chvíli, kdy už se pomalu přestává vyrábět. číst dále Univerzity čobogaj něbogaj / Jan Stern > NP č.472 > Fejeton Jeden dosti přeceňovaný autor kdysi vydělal pár milionů na tom, když nám prozradil, že všechno, co kdy potřeboval znát, se naučil v mateřské školce. Já, jakožto autor dosti nedoceněný, myslím si o tom svoje. číst dále
Odběr novinek

Dobré zprávy z NP Chcete vědět, co je u nás nového? Přihlašte se k odběru newsletteru.

Zásady zpracování osobních údajů