NP č.492 > Téma číslaAch, ty hračkyRedakce

Známý povzdech. Ty hračky! Je jich moc. Jsou divné. Jsou drahé. Děti z nich hloupnou. Celý hračkářský průmysl stojí na pozoruhodném paradoxu. Zatímco jedni rodiče hračky vymýšlejí a vyrábějí a prodávají, jiní rodiče se z té stále mohutnější nabídky hraček hroutí. A vítězi jsou děti.

Do hraček, které dětem kupujeme, projektujeme svoje vize toho, jaké naše děti mají být, čím mají být, až vyrostou, vštěpujeme jim skrze ně nějaké své základní životní hodnoty. Zároveň jsou hračky zdrojem napětí – hračky, se kterými si naše děti chtějí hrát, neodpovídají našim představám a možnostem. Děti vždy chtějí něco jiného. A vždy toho chtějí víc, než je zdrávo. S oblibou nadáváme na výrobce hraček i obří hračkářství, dobře víme, že ve spojení s dětmi jsou vždy o něco silnější. Přitom spoustě lidí nedochází, že celý hračkářský byznys, to jsme i my, rodiče.


Oslovili jsme několik zajímavých lidí, kteří do procesů hračkářského průmyslu vstupují v různé chvíle s různými posláními. Jak vypadá vývoj hraček a jak snaha trefit se do dětského vkusu připomíná věštění z koule, nám vyprávěl pan Kotík, šéf společnosti vyrábějící českého Igráčka. Vypravili jsme se i za Radkem Musílkem, redaktorem časopisu Můžeš, který se věnuje životu handicapovaných, a povídali si s ním třeba i o tom, jestli postiženým dětem chybějí hračky na vozíku. A došlo i na psycholožku, paní Kouckou z poradny pro páry, které mají pocit, že jim svět hraček jejich dětí tak trochu přerůstá přes hlavu.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Prodejce Tomáš: Kde je Hradec, tam žijí králové / Jan Štěpánek > NP č.492 > Moje město Tomáš Máša je už z dálky nepřeslechnutelný. Usazen na židličce na rohu třídy Karla IV. a Baťkova náměstí čte nahlas vybrané pasáže z aktuálního vydání NP. Je jedním z pár prodejců NP v Hradci, městě, které se stalo jeho druhým domovem a na které nedá dopustit. V Praze je blaze, ale taky draze, říká původem Libeňák. „Tady mám přátele a známé, kteří mě drží nad vodou nejen teď, ale hlavně v době, když jsem utrpěl úraz, který mi otočil celý život vzhůru nohama.“ číst dále Dědictví versus exekuce. Co s tím? / Jan Kalous > NP č.492 > Poradna první pomoci Co se stanete, když je váš plat zatížen exekucí a vy do toho dědíte? co dělat v případě, kdy dědíte podíl rodinného majetku? jak zabránit tomu, aby vaše exekuce nedolehla i na majetek zbytku rodiny? číst dále Balada o očích černouškových / Adam Borzič > NP č.492 > Novinky / Kultura 98 % procent na filmovém serveru Rotten Tomatoes se nevidí moc často. Čím to, že vcelku nenápadný film Moonlight tak upoutal světovou kritiku, že se o něm hovoří i jako o velké naději pro letošní Oscary? číst dále Jak se připravit na konec světa, když je člověk bohatý / Darek Šmíd > NP č.492 > Novinky / Technoskop Survivalismus je životní přístup, kdy se neustále připravujete na konec civilizace nebo podobnou nepříjemnou událost biblických rozměrů. číst dále
celý archiv