NP č.484 > Pošli to dálPřítomnost se stává budoucnostíRad Bandit

Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.

 

Že je pouze heterosexualita zdravá a všechno ostatní je nemoc, se ve zdravotnických manuálech objevovalo do sedmdesátých let minulého století. Že je pouze cisgenderová identita zdravá a jediná správná, v nich ale figuruje dodnes.

 

Cisgender je odborné slovo pro lidi, kteří se narodili jako muži nebo ženy a cítí se být v souladu s pohlavím, ve kterém se narodili. Opakem pak mohou být trans lidé, kteří se cítí být buď opačným, či neutrálním pohlavím. Za takový pocit si až donedávna vysloužili diagnózu – a magické číslo F 64.0 – transsexualismus, který spadá do poruch osobnosti a chování dospělých, úžeji pak do poruch pohlavní identity. V českém prostředí to pak znamená, že transsexuálové jsou léčeni nejen léky a terapeuticky, ale také povinnou kastrací, sterilizací, hormonálně a také musejí podstupovat potupné nástupy před komisi lékařů, která schvaluje nebo odmítá jejich žádosti o operace, jež potřebují. Jinými slovy řečeno, musejí dokázat, že jsou dostatečně nemocní. Otázky, které provázejí takové komise, jsou k zasmání: S jakými hračkami jste si v dětství hrál/a?

 

Rozhodnutí WHO může takové praxi konečně učinit přítrž. Opírá se přitom o řadu výzkumů, podle nichž psychickou nepohodu trans lidí nezpůsobuje zmatení ohledně jejich genderové identity, ale společenský tlak a násilí, s nimiž se během svých životů setkali. Vzhledem k tomu, že revize seznamu nemocí se chystá až na rok 2018 a že po vyjmutí homosexuality z tohoto seznamu ji doktoři ještě dalších dvacet let vesele léčili, se nedá očekávat žádná změna přes noc. Nicméně, zatímco negativní postoje a chování některých lidí k trans lidem se jen tak nezmění, snížení stigmatizace, jíž trans komunity čelí, lze pozvolna očekávat. Přítomnost zmizelá z jedné příručky se tak pomalu stane budoucností a nadějí pro lepší život trans lidí. 


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Muž v plamenech / Rad Bandit > NP č.389 > Téma čísla Černá Skála je neobyčejné město. Od roku 1991 vyrůstá uprostřed Nevadské pouště a po týdnu opět mizí beze stopy. Letos se sjelo na věhlasný festival Burning Man na padesát tisíc lidí.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Kde jsi, když tu nejsi? / Rad Bandit > NP č.437 > Téma čísla Na ulici o ně téměř nezavadíte, nenajdete je dokonce ani jako pojem v odborných knihovnách. Pro většinu jsou téměř neviditelné. Řeč je o ženách bez domova. číst dále Když stehy burcují svět / Rad Bandit > NP č.406 > Ženská stránka Mnozí z nás si pamatují naše babičky, jak jehlou a nití zdobí tkaniny do fantastických obrazů. Co se ale stane, když vyšívané motivy zcizí babičkám dvojice holek? A co když příze začne zdobit ulice?   číst dále Šílenství bez domova / Rad Bandit > NP č.426 > Téma čísla Duševní nemoc a psychické potíže jdou ruku v ruce s životem bez domova. Nabízí se ale mimo jiné otázka: Zblázníte se poté, co přijdete o domov, anebo se zblázníte první, a na ulici zůstanete až pak? číst dále Kolik zalátáš děr / Rad Bandit > NP č.413 > Téma čísla Asi vás zklamu. Radikální sociální pracovníci, které jsem potkala v Londýně, nemávají rudými prapory, nenosí placaté cheguevarovské čepice a dokonce si občas zavtipkují o starých dobrých časech Maggie Thatcherové. číst dále Pomoc v pohybu / Rad Bandit > NP č.428 > Téma čísla Řekli, že bez nás íránskou hranici nepřekročí. Jejich truck nastartoval i v minus pětatřiceti, ten náš ne. Většina dne se halila do temnoty sněhové bouře. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv