NP č.480 > Pošli to dálSváteční dilemaRad Bandit

resized/img/clanky/801x268c-943f-2359-header.jpg

Prý chtějí o svátcích zavírat obchoďáky, aby si zaměstnanci odpočinuli a rozhostily se opravdové dny klidu. Jak skvělý nápad.

O svátcích se přece nedělá. Mělo by to platit pro všechny. No jo. Ale je tu problém. A všichni, kteří navštívili obchoďák, o něm vědí. Co taková sváteční IKEA? To je fenomén sám o sobě.

Angličané znají vtip. Když je město vylidněné, oglosují to poznámkou „lidi se odjeli pohádat do IKEA“. Vtip nevtip, tuhle neděli jsem tam byl, a že jsem neměl s kým se hádat, mohl jsem mít oči otevřené a pozorovat, jak moc se Angláni trefili. A musím říct, že polštářky jsou alespoň deseti barev, hrnce deseti velikostí a svíčky deseti vůní. Nepinkejte si u toho nahlas svůj vytříbený smysl pro estetiku! Říká se o ní, že je opravdovým testem partnerství a manželství. Kdo dá tenhle obchoďák s montovaným nábytkem, zvládne už vlastně všechny turbulence života.

Co už Angličané neřekli, je, že v IKEA (nakonec) všechno vždycky dobře dopadne. Na výstupu z pokladen vidím usměvavé a vzrušené tváře, jejich košíky naložené poličkami, ručníky a třepotajícími se palmami. Riziko už pak hrozí jen při nacpání toho všeho do auta, aniž by došlo k pokydání zmrzlinou. Den v IKEA je zkrátka dobrodružství. Lze vůbec něco takového lidem vzít? Jen tak zavřít? To je jako vzít lidem televizi. Prý také utrpí i ekonomika. Tahle informace se dá lehce vyvrátit například pohledem na Německo, které ekonomicky nestrádá, a přitom umožnilo sváteční i nedělní odpočinek. Zejména těm na pokladnách, jež na svých židlích tráví třeba i dvanáct svátečních hodin.

A tak jestli skutečně něco se zavřenými obchody hrozí, tak hlavně to, že se nebudeme mít kde hádat, zatímco pokladní budou moci být se svými blízkými či si zajdou třeba na procházku. Nelze než si přát, že až př íště bude probíhat debata o svátečním volnu, přidá se k ní i pravidelný sváteční den – neděle, kterážto lingvisticky pochází od slova nedělat.


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Muž v plamenech / Rad Bandit > NP č.389 > Téma čísla Černá Skála je neobyčejné město. Od roku 1991 vyrůstá uprostřed Nevadské pouště a po týdnu opět mizí beze stopy. Letos se sjelo na věhlasný festival Burning Man na padesát tisíc lidí.   číst dále Gender fuck...co? / Rad Bandit > NP č.404 > Ženská stránka Přestože právě proběhl jeho třetí ročník, je možné, že jste o Gender Fuck Festu neslyšeli. Existuje však několik dobrých důvodů, proč mu věnovat pozornost.   číst dále Přítomnost se stává budoucností / Rad Bandit > NP č.484 > Pošli to dál Světová zdravotnická organizace (WHO) se chystá zrušit transsexualitu jako psychiatrické onemocnění. S třicetiletým zpožděním za lesbami a gayi se tak i transsexuálové dočkají „uzdravení“.   číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Kde jsi, když tu nejsi? / Rad Bandit > NP č.437 > Téma čísla Na ulici o ně téměř nezavadíte, nenajdete je dokonce ani jako pojem v odborných knihovnách. Pro většinu jsou téměř neviditelné. Řeč je o ženách bez domova. číst dále Kolik zalátáš děr / Rad Bandit > NP č.413 > Téma čísla Asi vás zklamu. Radikální sociální pracovníci, které jsem potkala v Londýně, nemávají rudými prapory, nenosí placaté cheguevarovské čepice a dokonce si občas zavtipkují o starých dobrých časech Maggie Thatcherové. číst dále Když stehy burcují svět / Rad Bandit > NP č.406 > Ženská stránka Mnozí z nás si pamatují naše babičky, jak jehlou a nití zdobí tkaniny do fantastických obrazů. Co se ale stane, když vyšívané motivy zcizí babičkám dvojice holek? A co když příze začne zdobit ulice?   číst dále Šílenství bez domova / Rad Bandit > NP č.426 > Téma čísla Duševní nemoc a psychické potíže jdou ruku v ruce s životem bez domova. Nabízí se ale mimo jiné otázka: Zblázníte se poté, co přijdete o domov, anebo se zblázníte první, a na ulici zůstanete až pak? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv