NP č.480 > Pošli to dálChléb a hryEva Lédlová

Právě probíhající evropský fotbalový šampionát plní stránky snad všech deníků, týdeníků, čtrnáctideníků a občasníků v internetové i tištěné podobě. Fotbaloví chuligáni mají svátek a přijeli si do Francie porovnat bojový um na evropské úrovni.

V Marseille bylo po sobotě 11. června, kdy zde došlo k ostrým střetům ruských fotbalových nadšenců s policií, zadrženo 43 osob, na což si hbitě postěžoval ruský ministr zahraničních věcí, který si kvůli incidentu pozval na kobereček francouzského velvyslance v Moskvě. V severofrancouzském Lille došlo zase po zápase Slovenska s Ruskem ke kolizi policejních složek pro změnu s britskými milovníky fotbalu, piva a falešného zpěvu. Tam, kde projevy sportovních nadšenců nejsou tak vášnivé, jsme svědky „pouze“ naprostého zahlcení veřejného prostoru skandujícími postavami zabalenými do všemožných vlajek a šálů, obřími svítícími obrazovkami a ještě většími pódii pro sledování finálního zápasu těchto kulatých orgií. Člověk, kterému fotbal nic neříká a náhodou nezaznamenal začátek soutěže, tak mohl po vkročení na ulici v minulých dnech utrpět značný šok. Obzvlášť když dotyčný není psychicky připraven na invazi „našich“, které jinak aby na jihu Francie pohledal.

Setkáváme se na náměstí, kde se prolínají dva světy: koncer t v rámci protestního hnutí Nuit Debout, který je doslova obklíčen skandujícími fanoušky. Dávám se do řeči se svými krajany. Nemůžou pochopit, že nesleduji dění. Jejich láska k fotbalu se nezapře, když se mě jeden z nich ptá, jestli si myslím, zdali má jeho kumpán, snažící se svést moji kamarádku stojící opodál, šanci skórovat (a jestli vím, co tím myslí). Nepřestane mě fascinovat, co tenhle sport s lidmi dělá. Moje rozčarování graduje, když cestou domů míjím dvě potácející se české vlajky, jejichž lidskou podstatu prozradí až skandování: „My chceme chleba!“


autor / Eva Lédlová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Pole zlatem zalitá / Eva Lédlová > NP č.479 > Téma čísla Pokud někdo náhodou přehlédne, že vždycky zjara česká krajina mohutně zežloutne, nevadí, dozví se to z televizního zpravodajství jako jednu z hlavních událostí. Brukev řepka olejka je věc citlivá, politická. číst dále Po stopách pražských kanálů / Eva Lédlová > NP č.461 > Téma čísla Sice skryta v podzemí, přesto však byla pražská kanalizace v době svého vzniku chloubou a světovým unikátem, který mohli místním obyvatelé mnohých významnějších měst sužovaných pachem a splašky leda tiše závidět. číst dále Džungle vs. letiště / Eva Lédlová > NP č.486 > Pošli to dál Na území Francie se v těchto dnech rozhoduje o budoucnosti dvou zdánlivě nesouvisejících enkláv.   číst dále O hlas méně / Eva Lédlová > NP č.474 > Pošli to dál Před necelým rokem si ekologická aktivistka Berta Cáceres v San Franciscu převzala Goldmanovu cenu, nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Za své názory a především angažovanost v boji proti výstavbě přehrady Agua Zarca na řece Gualcarque v Hondurasu nyní zaplatila matka čtyř dětí ve svém domě životem. číst dále Bobřík odvahy / Eva Lédlová > NP č.471 > Pošli to dál Rozsudek Vrchního soudu v Nantes z konce ledna, velící vystěhovat se osmi rodinám a čtyřem farmám z oblasti Notre Dame des Landes kvůli plánované výstavbě nového letiště, byl dlouho očekávanou událostí. číst dále Francie vestoje / Eva Lédlová > NP č.476 > Pošli to dál Devátého března Francouzi poprvé vyšli do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s navrhovanými změnami v zákoníku práce. O dva týdny později, po pravidelných demonstracích a stávkách po celé zemi, se v ulicích sešlo dvakrát tolik demonstrantů, až přes milion lidí. číst dále Kladivo na emise / Eva Lédlová > NP č.469 > Referát V polovině prosince zaznělo z dlouho očekávané pařížské klimatické konference jedno svorné a hlasité – „ano, máme dohodu“. Je ale skutečně důvod slavit? číst dále Solidární teroristky / Eva Lédlová > NP č.472 > Pošli to dál Sobota 23. ledna se v severním cípu francouzského departmentu Pas-de-Calais nesla ve znamení solidarity. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv