NP č.486 > Pošli to dálDžungle vs. letištěEva Lédlová

Na území Francie se v těchto dnech rozhoduje o budoucnosti dvou zdánlivě nesouvisejících enkláv.

 

Ve středu 12. října byla zamítnuta žádost radnice obce Norrent-Fontes, náležící departmentu Pas-de-Calais, o vyklizení menší verze uprchlického tábora, takzvané Minidžungle, názvem odvozené od přezdívky téměř desetitisícového uprchlického tábora v Calais, ležícího jen o několik desítek kilometrů dál. Žalobcům se nelíbilo, že kapacita tábora, původně zkonstruovaného pro třicet osob, byla s patnácti sty obyvateli násobně překročena. Soud však rozhodl v jejich neprospěch, jelikož nepřišli s žádným náhradním nápadem, jak situaci těchto lidí vyřešit. Ve stínu postupné likvidace původního tábora v Calais, která má být završena koncem letošního roku, podobných miniverzí, jako je ta v Norrent-Fontes, neustále přibývá a pravděpodobně tomu tak bude i nadále.

 

Zhruba o šest set kilometrů dál na jihozápad se nedaleko města Nantes schyluje k jinému násilnému vystěhování, ne však úplně odlišnému. Po červnovém lokálním referendu, ve kterém voliči z přilehlého regionu 55 % hlasů rozhodli pro výstavbu letiště na území Notre Dame des Landes, se tamní obyvatelé i aktivisté z mnoha koutů Francie i Evropy, okupující již čtvrtým rokem danou oblast po posledním pokusu o vyklizení v roce 2012, opět rozhodli bránit výstavbě vlastními těly. Protestují tak proti – dle vlastních slov – naprosto zbytečné výstavbě letiště na chráněném a velmi vzácném území. Aktivisté s odkazy na různá média na svých stránkách uvádějí, že vláda spekuluje o tom, kterému vyklizení dá přednost – jestli Džungli v Calais, nebo tomu v Notre Dame des Landes, jelikož nedisponuje dostatečnou silou na obě zároveň. Obě místa mají dle nich společnou nejen samosprávnou organizaci, ale také společného nepřítele v podobě společnosti Vinci, která má provést výstavbu letiště a jejíž filiálku Sogea stát pověřil zbouráním tábora v Calais. Otázka, která mi vyvstává na mysli, není ani tak, kdo půjde první na řadu, jako spíš proč. 


autor / Eva Lédlová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Pole zlatem zalitá / Eva Lédlová > NP č.479 > Téma čísla Pokud někdo náhodou přehlédne, že vždycky zjara česká krajina mohutně zežloutne, nevadí, dozví se to z televizního zpravodajství jako jednu z hlavních událostí. Brukev řepka olejka je věc citlivá, politická. číst dále Po stopách pražských kanálů / Eva Lédlová > NP č.461 > Téma čísla Sice skryta v podzemí, přesto však byla pražská kanalizace v době svého vzniku chloubou a světovým unikátem, který mohli místním obyvatelé mnohých významnějších měst sužovaných pachem a splašky leda tiše závidět. číst dále Chléb a hry / Eva Lédlová > NP č.480 > Pošli to dál Právě probíhající evropský fotbalový šampionát plní stránky snad všech deníků, týdeníků, čtrnáctideníků a občasníků v internetové i tištěné podobě. Fotbaloví chuligáni mají svátek a přijeli si do Francie porovnat bojový um na evropské úrovni. číst dále O hlas méně / Eva Lédlová > NP č.474 > Pošli to dál Před necelým rokem si ekologická aktivistka Berta Cáceres v San Franciscu převzala Goldmanovu cenu, nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Za své názory a především angažovanost v boji proti výstavbě přehrady Agua Zarca na řece Gualcarque v Hondurasu nyní zaplatila matka čtyř dětí ve svém domě životem. číst dále Bobřík odvahy / Eva Lédlová > NP č.471 > Pošli to dál Rozsudek Vrchního soudu v Nantes z konce ledna, velící vystěhovat se osmi rodinám a čtyřem farmám z oblasti Notre Dame des Landes kvůli plánované výstavbě nového letiště, byl dlouho očekávanou událostí. číst dále Francie vestoje / Eva Lédlová > NP č.476 > Pošli to dál Devátého března Francouzi poprvé vyšli do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s navrhovanými změnami v zákoníku práce. O dva týdny později, po pravidelných demonstracích a stávkách po celé zemi, se v ulicích sešlo dvakrát tolik demonstrantů, až přes milion lidí. číst dále Kladivo na emise / Eva Lédlová > NP č.469 > Referát V polovině prosince zaznělo z dlouho očekávané pařížské klimatické konference jedno svorné a hlasité – „ano, máme dohodu“. Je ale skutečně důvod slavit? číst dále Solidární teroristky / Eva Lédlová > NP č.472 > Pošli to dál Sobota 23. ledna se v severním cípu francouzského departmentu Pas-de-Calais nesla ve znamení solidarity. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv